Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10381 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Vítejte na serveru TOXICOLOGY

Vítejte na mém serveru TOXICOLOGY.

Welcome to my own TOXICOLOGY server.

Pozor: pište prosím na toxicology@toxicology.cz.

My RG profile
Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.


Fotografie dneFoto: Ing. Milena Patočková
Foto: Daniel Kružík
  Články vlastní: Biologicky aktivní polyacetyleny pstřeně dubového
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 19.06. 2022 - 21:37:38 (258168 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6655 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Biologicky aktivní polyacetyleny pstřeně dubového

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Pstřeň dubový (Fistulina hepatica (SCHAEFF. ex FR.)) je nápadná parazitická popř. saprofytická houba z čeledi pstřeňovitých (Fistulinaceae). Houba tvoří asi 10–25 cm velké nepravidelné plodnice bočně nebo krátkým třeněm přirostlé ke dřevu, takže tvarem připomíná choroše. Plodnice mají zpravidla velice nápadné zbarvení. V mládí jsou cihlově oranžově, růžovočerveně až oranžovočerveně, postupně však tmavnou do karmínově červené nebo hnědočervené barvy. Plodnice je masitá, zpravidla značně tlustá a šťavnatá. Její dužnina připomíná na řezu maso. Při stlačení uvolňuje krvavě červené kapky, které se často objevují též na povrchu plodnice a připomínají krev. Protože houba je navíc jedlá, stala se vyhledávanou pochoutkou známou pod mnoha názvy, napovídající o její poživatelnosti a podobu s masem (Kubiak, 2007).

Foto: houbař Véna

 

  Články vlastní: ZAHÁJENÍ VÝSTAVY LÉČIVÝCH ROSTLIN V AREÁLU BOTANICKÉ ZAHRADY LF BRNO SE ÚČASTNIL
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 17.06. 2022 - 17:12:19 (311092 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2272 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

ZAHÁJENÍ VÝSTAVY LÉČIVÝCH ROSTLIN V AREÁLU BOTANICKÉ ZAHRADY LF BRNO SE ÚČASTNILA TAKÉ DRVODĚLKÁ FIALOVÁ

Radoslav Patočka 

     Vzácnou příležitost účastnit se zahájení 60. výstavy léčivých rostlin v Brně, kterou doprovázela unikátní panelová výstava Zahrada vůní – rostliny v parfémech, využila i drvodělka fialová (Xylocopa violacea) jako zástupce blanokřídlého hmyzu. Vesele poletovala z kytky na kytku, očichávala jednotlivé exempláře a ochutnávala jejich nektar. Zdokumentovat přítomnost tohoto vzácného hosta na této mimořádné akci se pokoušel pan Vlastimil Valášek.

Autor fotografie: Vlastimil Valášek

 

  Články vlastní: Tamulamidy: neurotoxické kondenzované polyethery mořské řasy Karenia brevis
Autor: Prof. Patocka - Středa, 15.06. 2022 - 06:14:17 (266716 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6314 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Tamulamidy: neurotoxické kondenzované polyethery mořské řasy Karenia brevis

Jiří Patočka, Otakar Jiří Mika

     Tamulamidy A a B jsou dva členové třídy mořských žebříčkových polyetherů (MLP). Byly izolovány v roce 2010 z mořské řasy Karenia brevis, která je podstatnou součástí tzv. rudého přílivu (red tide) v pobřežních vodách Floridy (Vargo, 2009; McHugh et al., 2011). Floridské červené přílivy se objevují jako důsledek přemnožení určitých druhů řas, což dokáže změnit barvu vody. Mnohé z těchto řas jsou také producenty četných neurotoxinů (fytotoxinů), které mohou i zabíjet (Landsberg et al., 2009). V tom spočívá nebezpečí rudého přílivu. Nejen, že se v době jeho výskytu nedoporučuje v dané oblasti lovit ryby, ale ani koupat. Fykotoxiny způsobují pocit brnění, znecitlivění, pálení rtů a jazyka. Jak se jed šíří do těla, objevuje se vyrážka, ztráta kontroly pohybu, změny v chování, obtížné dýchání, a bez vhodné léčby může nastat i smrt. Na první pohled může rudý příliv působit velmi exoticky, ale za touto neobvyklou podívanou se skrývá smrtelné nebezpečí. Aktuálně pokrývá toxická červená řasa více jak 200 km západního pobřeží Floridy (Skripnikov et al., 2021).

 

  Články vlastní: Achillany a jim podobné triterpeny
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 13.06. 2022 - 09:34:57 (277894 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 9881 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Achillany a jim podobné triterpeny

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Triterpeny jsou jednou ze strukturně nejrozmanitějších skupin terpenoidů, s více než 100 rozdílnými skelety (Conolly a Hill, 1991). Jsou to látky zajímavé nejen svou chemickou strukturou, ale také svými biologickými vlastnostmi (Buckingham, 2007). Důvodem jejich široké diverzity jsou rozdílné typy mechanismů, které se podílejí na jejich biosyntéze (Sumit Ghosh, 2020). Většina triterpenů obsahuje tetra- nebo pentacyklické skelety, ale existuje i řada dalších, které pojmenovali Domingo et al. (2008) jako „neobvykle cyklizované triterpeny“. Jednou ze zajímavých skupin takovýchto triterpenů jsou monocyklické triterpeny zvané achillany a neoachillany, prvně izolované z řebříčku Achillea odorata (Barrero a Alvarez-Manzaneda, 1989).

 

  Články vlastní: Veracylglukany aloe pravé
Autor: Prof. Patocka - Pátek, 10.06. 2022 - 09:11:52 (292953 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7469 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Veracylglukany aloe pravé

Jiří Patočka

     Aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis) je jednoděložná, vytrvalá a stálezelená, sukulentní bylina s přízemní růžicí dlouhých dužnatých a na okraji řídce ostnitých listů. Má žluté květy válcovitého tvaru, uspořádané ve štíhlém a poměrně vysokém hroznovitém květenství. Plodem je tobolka s mnoha semeny. Květy jsou opylovány ptáky, kteří konzumují nektar (Parente et al., 2013). 

 

  Články vlastní: Srdečník obecný a jeho nové perspektivy v medicíně: neuroprotektivní účinky leon
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 07.06. 2022 - 14:47:22 (308533 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 12929 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Srdečník obecný a jeho nové perspektivy v medicíně: neuroprotektivní účinky leonurinu

Jiří Patočka, Patrik Olekšák, Zdeňka Navrátilová

     Srdečník obecný (Leonurus cardiaca L.) je vytrvalá, 50–150 cm vysoká léčivá bylina z čeledi hluchavkovité. Má přímou čtyřhrannou, rýhovanou a dutou lodyhu, která je často hustě větvená. Po celé délce jí pokrývají vstřícné, dlanitoklané či dlanitodílné, ostře pilovité a krátce chlupaté listy, které se směrem vzhůru zužují. Květy jsou růžové či světle fialové, přisedlé a tvoří husté lichopřesleny. Bylina kvete v období od června do září až října. Plodem je tvrdka. Jde o velmi variabilní druh, jehož jednotlivé typy jsou taxonomicky různě hodnoceny. Jako hlavní rozlišovací znak těchto taxonů je používáno odění hlavní lodyhy, popř. kalichů (Tomšovic, 2000).

 

  Články vlastní: LOCIKOVÉ OPIUM
Autor: Prof. Patocka - Neděle, 05.06. 2022 - 17:09:49 (316826 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 8427 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

LOCIKOVÉ OPIUM

Jiří Patočka, Romana Jelínková, Zdeňka Navrátilová

     Locikové opium je zaschlá mléčná šťáva, která vytéká při naříznutí lociky jedovaté (Lactuca virosa L.). Květena České republiky uvádí české jméno locika jízlivá. Šťáva má hořkou chuť a při sušení ztvrdne, zhnědne a ve středověku byla známá jako lactucarium a byla používána jako levná náhražka opia (Besharat et al., 2009). Lactucarium bylo využíváno jako lék proti bolesti a jako laxativum a sedativum (Holzman, 2021). Pro svůj močopudný účinek bylo také  aplikováno při poruchách ledvin, ke zmírnění bolestivých děložních kontraktur a na generalizované otoky či ikterus. Mělo ale také antikonvulzivní a hypnotické účinky (Fischer A Hartwich, 1910).

 

 

  Články vlastní: Puškvorec obecný a jeho neuroprotektivní účinky
Autor: Prof. Patocka - Sobota, 04.06. 2022 - 21:00:56 (316793 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 9909 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Puškvorec obecný a jeho neuroprotektivní účinky

Jiří Patočka, Kamil Kuča, Zdeňka Navrátilová

     Puškvorec obecný (Acorus calamus L.) je vytrvalá bylina z čeledi puškvorcovité (Acoraceae). Některé starší taxonomické systémy řadí puškvorec do čeledi árónovité (Araceae). Tato mokřadní rostlina roste na březích stojatých a pomalu tekoucích vod, kde může vytvářet monodominantní porosty. Puškvorec pochází z Asie a jeho původní areál zahrnoval jižní Čínu. Již ve starověku byl zavlečen do Indie, odkud se šířil přes Evropu do dalších částí světa (Balakumbahan et al., 2010). V současné době roste po celé Evropě, v Asii a v Severní Americe (Buell, 1935). V Evropě se puškvorec objevil v 16. století. První zmínky o zplanění na území ČR pocházejí ze 17. století, do Prahy však byl dovezen zřejmě již v roce 1557 (Záveská Drábková, 2010; Tayjanov et al., 2021). V současnosti roste roztroušeně až hojně po celém území ČR, ale hlavně v teplejších oblastech. Býval však mnohem častější a na jihočeských rybnících mnohde tvořil rozsáhlé porosty (Vojtíšková et al., 2007).

 

  Články vlastní: Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami
Autor: Prof. Patocka - Čtvrtek, 02.06. 2022 - 16:49:54 (332105 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 2955 bytů | Články vlastní | Hodnocení: 5)
prof Patočka

Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Monascus spp. je rod plísní, jehož jednotlivé druhy se vyznačují výraznou barevností a širokým spektrem barev. Mezi nejznámější druhy tohoto rodu patří červeně pigmentovaný Monascus purpureum. Tato červeně zbarvená plíseň se využívá při výrobě určitých fermentovaných potravin ve východní Asii, zejména v Číně a Japonsku (Pattanagul et al., 2007).

 

  
Autor: Prof. Patocka - Středa, 01.06. 2022 - 22:03:11 (330141 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5293 bytů | Hodnocení: 5)

Ambroň východní: nové možnosti uplatnění v medicíně

Jiří Patočka

     Ambroň východní (Liquidambar orientalis) je teplomilná, opadavá dřevina původem z Malé Asie. Tento zvolna rostoucí strom obvykle vyrůstá výšky 4 až 10 m, ale ojediněle dosahuje výšky skoro 30 m. Kmen má šedou, hluboce vrásčitou, korkovitou kůru a dlanitě pětilaločné listy s dlouhými řapíky, které jsou 4 až 8 cm široké. Listy matně zelené barvy se na podzim vybarvují žlutohnědé až žlutočervené. Drobné, zelenavě žluté květy, vyrůstají v kulovitých květenstvích na stopkách a kvetou v době rašení listů, obvykle v květnu. Plodem je ježatá koule, asi 2,5 cm velká, která visí na dlouhé stopce (Wisniewski et al., 1982).

 
1222 článků (123 stránek, 10 článků na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
NezajímavýVýsledky
Další ankety

Účastníků 3396

  Kategorie
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější článek.

  Starší články
Úterý, 19.07.
· Fotograf a milovník přírody Josef Frynta
Sobota, 16.07.
· Boldovník vonný: může být potenciálním zdrojem léků proti Alzhaimerově nemoci?
Úterý, 12.07.
· Juka vláknitá: vznešený cizinec na českých zahrádkách
Neděle, 10.07.
· Fialové houby zbarvením zaujmou
Pondělí, 04.07.
· Kdoulovec japonský a jeho protizánětlivě účinné sekundární metabolity
Pátek, 01.07.
· VČELA MEDONOSNÁ. Je existence lidstva závislá na existenci včel?
Úterý, 28.06.
· Landomyciny a urdamyciny – oligosacharidová antibiotika
Sobota, 25.06.
· COVID-19 a zinek: systematický přehled a meta-analýza
Čtvrtek, 23.06.
· Plamének východní: triterpenoidní saponiny
Úterý, 21.06.
· Kapradí ke snídani
Neděle, 19.06.
· Biologicky aktivní polyacetyleny pstřeně dubového
Pátek, 17.06.
· ZAHÁJENÍ VÝSTAVY LÉČIVÝCH ROSTLIN V AREÁLU BOTANICKÉ ZAHRADY LF BRNO SE ÚČASTNIL
Středa, 15.06.
· Tamulamidy: neurotoxické kondenzované polyethery mořské řasy Karenia brevis
Pondělí, 13.06.
· Achillany a jim podobné triterpeny
Pátek, 10.06.
· Veracylglukany aloe pravé
Úterý, 07.06.
· Srdečník obecný a jeho nové perspektivy v medicíně: neuroprotektivní účinky leon
Neděle, 05.06.
· LOCIKOVÉ OPIUM
Sobota, 04.06.
· Puškvorec obecný a jeho neuroprotektivní účinky
Čtvrtek, 02.06.
· Jak si plísně rodu Monascus hrají s barvami
Středa, 01.06.
·
Sobota, 28.05.
· Flavonoidy rozchodníku bílého
Čtvrtek, 26.05.
· Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě
Sobota, 21.05.
· Vstavač kukačka: rostlina roku 2021
Čtvrtek, 19.05.
· Biologicky aktivní látky křehutek
Středa, 18.05.
· Kaemferol triglykosid: bioaktivní metabolit hvozdíku zahradního (karafiátu)
Pondělí, 16.05.
· Triterpenoidy z mořské houby Callyspongia siphonella
Pátek, 13.05.
· Tabernaemontana divaricata v prevenci a léčbě Alzhemerovy nemoci?
Středa, 11.05.
· Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa – bájný strom štěstí
Pondělí, 09.05.
· Australská klíšťová paralýza
Sobota, 07.05.
· Platykodon velkokvětý: fytochemie

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace