Platykodon velkokvětý: fytochemie
Datum: Sobota, 07.05. 2022 - 19:08:02
Téma: prof Patočka


Platykodon velkokvětý: fytochemie

Jiří Patočka, Radoslav Patočka, Zdeňka Navrátilová

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorum (Jacq.) A. DC.) je trvalka z čeledi zvonkovité (Campanulaceae) s velkými, výraznými květy. A v češtině též zvonkovec, boubelík velkokvětý nebo boubelka velkokvětá. Rostlina pochází z východní Asie a je jediným druhem rodu Platycodon (Brandenburg et al., 1987).

     Rostlina má jasně modré květy tvaru velkého, otevřeného zvonku a velká poupata, která vypadají jako miniaturní balóny – odtud ta boubelka. Existuje ovšem celá řada zahradních kultivarů s odlišnou barvou květů. Květy jsou pěticípé a objevují se na stoncích od konce června až do konce léta. Plodem je hranatá tobolka. Celá rostlina je 30–40 cm vysoká, může však dosáhnout výšky až 60 cm. Rostlina vyrůstá z členitého, bílého, řepovitého kořene, který slouží jako zásobní orgán. Kořen při poranění roní mléčně zbarvenou šťávu, která obsahuje inulin. Listy jsou zelené až modrozelené, při okrajích zoubkaté, a raší velmi pozdě. Vysazuje se do skalek nebo na kraje záhonů. Miluje slunce a propustnou, výživnou zem, která by neměla extrémně vyschnout. Je vysoce mrazuvzdorná (Grey-Wilson, 1989).



      V tradiční lidové medicíně se odvar z rostliny používá k léčbě revmatismu (Hasan, 2018), ale také při zánětech průdušek a plic, při zánětu v krku, abscesech a bolestech břicha. Také při chřipkách a kašli, zahlenění, bolestech v krku, při tlaku na hrudi a rovněž při spalničkách a při vykašlávání krve. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
      Léčivou částí rostliny je kořen (Platycodonis radix) šedohnědé barvy, jehož čerstvá dužnina je bez chuti a zápachu, ale později získává štiplavou chuť. Hlavními bioaktivními látkami kořene jsou triterpenické saponiny (kolem 2 až 4 %) na bázi platycodigeninu a kyseliny polygalacinové; příkladem mohou být platycodiny A–I  a polygalaciny D a D2. Platycodiny snižují hladinu cholesterolu v krvi (Zhao et al., 2006) a tím, že indukují apoptózu, zastavují buněčný cyklus a tím, že inhibují angiogenezi, mají silný protinádorový účinek (Khan et al., 2016).
   
       Další studie ukázaly, že platycodin D má několik farmakologických účinků, jako jsou protizánětlivé, imunomodulační a zaména protinádorové účinky. I když protinádorové účinky platycodinu D stále nejsou úplně objasněny, bylo prokázáno, že inhibuje životaschopnost buněk papilárního karcinomu štítné žlázy (PTC) a ovlivňuje buněčný cyklus PTC. Platycodin D podporuje apoptózu v PTC buňkách. Dále inhibuje aktivaci signální dráhy NF-κB a ovlivňuje buněčný růst. Platycodin D inhibuje expresi PD-L1 a zesiluje účinek pembrolizumabu na PTC buňky (Deng a Sun, 2021). 
     Platycodin D by také mohl sehrát pozitivní úlohu v boji s COVID-19. Brání totiž vstupu SARS-CoV-2 do buněk hostitele redistribucí membránového cholesterolu. Podobné inhibiční účinky proti infekci SARS-CoV-2 vykazuje podávání potravin s přídavkem kořene platykodonu (Kim et al., 2021).
Literatura
Brandenburg WA, Van der Neut A, Jarvis CE. Lectotypification and description of Clematis orientalis L.(Ranunculaceae). Taxon, 1987; 36(1): 117-126.
Deng B, Sun M. Platycodin D inhibits the malignant progression of papillary thyroid carcinoma by NF‐κB and enhances the therapeutic efficacy of pembrolizumab. Drug Develop Res. 1921;  doi: 10.1002/ddr.21902.
Grey-Wilson C. Clematis orientalis (Ranunculaceae) and its allies. Kew Bulletin, 1989;  33-60.
Hasan UH. (2018). Antiarthritic efficacy of Clematis orientalis. Bangladesh J Pharmacol. 2018; 13(2): 142-148.
Khan  M, Maryam A, Zhang H, Mehmood T, Ma T. Killing cancer with platycodin D through multiple mechanisms. J Cell Mol Med. 2016; 20(3): 389-402.
Kim TY, Jeon S, Jang Y, Gotina L, Won J, Ju YH et al. Platycodin D, a natural component of Platycodon grandiflorum, prevents both lysosome-and TMPRSS2-driven SARS-CoV-2 infection by hindering membrane fusion. Exp Mol Med. 2021; 53(5):  956-972.
Zhao HL, Cho KH, Ha YW, Jeong TS, Lee WS, Kim YS. Cholesterol-lowering effect of platycodin D in hypercholesterolemic ICR mice. Europ J Pharmacol. 2006; 537(1-3): 166-173.






Tento článek najdete na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1265