Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3648 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Lycopodiové alkaloidy: hupermin A
Publikováno: Čtvrtek, 02.11. 2017 - 08:37:05 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Lycopodiové alkaloidy: hupermin A

Jiří Patočka 

     Plavuňovité (Lycopodiophyta) jsou velmi starobylou čeledí výtrusných rostlin, která má své počátky již v siluru. Intenzivně byla rozšířena v devonu a svého vrcholu dosáhla v karbonu. Stromové formy plavuní vymírají v permu, křovité pak v druhohorách, takže do současnosti se zachovaly jen jako byliny. Nejvíce druhů roste v tropech, ale nalézáme je i na jiných místech (Welsh et al., 1987). U nás rostou 4 rody (vranec, plavuňka, plavuň, plavuník) s celkem 10 druhy.



     Dnes tvoří rod plavuň (Lycopodium), v prehistorii Země tak početná,  pouze necelé 1 % druhové diversity rostlin na Zemi. Plavuně rostou vesměs jednotlivě a nevytvářejí proto souvislé porosty. Vyhovují jim humózní půdy a zastíněná stanoviště se stálou vzdušnou vlhkostí; nalezneme je proto nejčastěji v lesích a horských oblastech, někdy také na zaplavovaných stanovištích. Na území České republiky se vyskytují dva druhy plavuní rodu Lycopodium a oba patří k vzácným a chráněným rostlinám. Plavuň vidlačka (L. clavatum), která roste ve středních a horských polohách lesa a plavuň pučivá (L. annotinum) která roste velmi vzácně na podobných stanovištích, především však v horských polohách (Domin, 1937)

      Plavuně jsou zdrojem velkého množství bioaktivních látek, z nichž nejvýznamnější skupinou jsou alkaloidy (Ma a Gang, 2004). Tzv. lycopodiové alkaloidy tvoří chemicky rozmanitou skupinu dusíkatých látek s pestrým farmakologickým a toxikologickým profilem (Ayer, 1991; Ma a Gang, 2004; Kobayashi a Morita, 2005).

     Značná pozornost je věnována alkaloidům izolovaným z rodu Huperzia (vranec). Je to zejména alkaloid huperzin A z Huperzia serrata (Ma et al., 2007), který inhibuje acetylcholinesterasu a je slibným léčivem Alzheimerovy nemoci (Yang et al., 2013; Damar et al., 2017). Nedávno popsaným lycopodiovým alkaloidem izolovaným z Huperzia phlegmaria je také hupermin A, derivát chinolizidinu s 6-dimethylaminohexylovým postranním řetězcem (Hirasawa et al., 2014). Hupermin A byl nalezen také v Phlegmariurus fargesii a je rovněž inhibitorem acetylcholinesterasy (Ke et al., 2014).

     Huperzia phlegmaria je plavuň původem z tropické Afriky (Kamerun, Rovníková Guinea, Gabon, Ghana, Madagaskar, Malawi, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Sierra Leone, Tanzanie a Uganda). Dnes roste v celé mírné a tropické oblasti Asie  - v čínských provinciích Guangdong, Guangxi, Hainan, Yunnan, v jižním Japonsku (Kyushu a Rjúkjú), v Malajsii,  Srí Lance, Tchaj-wanu a Thajsku, Australasii a v severozápadní a jihozápadní části Tichého oceánu (Fidži, Guam a Mikronésie). Tato plavuň je jedlá a v některých oblastech Indie je využívána jako zelenina (Yumkham et al., 2016). Pokud by se prokázalo, že konzumace této plavuně má skutečně příznivý vliv na průběh Alzheimerovy nemoci, počet zájemců o tuto funkční potravinu by se silně zvýšil.

Literatura

Ayer WA. The lycopodium alkaloids. Nat Prod Rep. 1991; 8(5): 455-463.

Damar U, Gersner R, Johnstone JT, Schachter S, Rotenberg A. Huperzine A: A promising anticonvulsant, disease modifying, and memory enhancing treatment option in Alzheimer’s disease. Medical Hypotheses, 2017; 99: 57-62.

Hirasawa Y, Kato Y, Wong CP, Uchiyama N, Goda Y, Hadi AHA, Ali HM, Morita H. Hupermine A, a novel C 16 N 2-type Lycopodium alkaloid from Huperzia phlegmaria. Tetrahedron Letters, 2014; 55(11): 1902-1904.

Ke PAN, Jian-Guang LUO, Ling-Yi KONG. A new Lycopodium alkaloid from Phlegmariurus fargesii. Chinese J Nat Med. 2014; 12(5): 373-376.

Ma X, Gang DR. The Lycopodium alkaloids. Nat Prod Rep. 2004; 21(6): 752-772. 

Ma X, Tan C, Zhu D, Gang DR, Xiao P. Huperzine A from Huperzia species—an ethnopharmacolgical review. J Ethnopharmacol. 2007; 113(1): 15-34.

Domin K. On Lycopodium Issleri ROUY in Czechoslovakia and on the variability of our Lycopodia of the section Heterophylla SPRING. Bull. Inter. Acad. Sci. Bohême, 1937; 38: 131-137.

Kobayashi J, Morita H. The Lycopodium alkaloids. Alkaloids Chem Biol.2005 ;61: 1-57.

Ma X, Gang DR. The lycopodium alkaloids. Nat Prod Reports, 2004; 21(6): 752-772.

Welsh SL, Atwood ND, Goodrich S, Higgins LC. Division Lycopodiophyta. Great Basin Naturalist Memoirs,1987; 9(1): 6.

Yang G, Wang Y, Tian J, Liu JP. Huperzine A for Alzheimer's disease: a

systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. PLoS One. 2013; 8(9): e74916.

Yumkham SD, Chakpram L, Salam S, Bhattacharya MK, Singh KP. Edible ferns and fern-allies of North East India: a study on potential wild vegetables. Genet Res Crop Evol. 2016; 64(3): 467-477. 

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace