Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 18835 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kuanoniaminy: biologicky aktivní metabolity mořských hub Oceanapia sp.
Publikováno: Úterý, 26.12. 2017 - 10:30:33 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Kuanoniaminy: biologicky aktivní metabolity mořských hub Oceanapia sp.

Jiří Patočka

    Mořské houby Oceanapia sp. jsou zdrojem četných pyridoakridinových alkaloidů s významnou biologickou aktivitou (Ding et al., 1999). Jednou z významných skupin pyridinoakridinových alkaloidů jsou také kuanoniaminy (Eder et al., 1998).

     



         Kuanoniaminy A a C byly hodnoceny pro jejich účinek na růst pěti lidských nádorů a nádorových buněčných linií, stejně jako na proliferaci lidských lymfocytů. Bylo zjištěno, že kuanoniamin A je silným inhibitorem růstu celého nádoru a nádorových buněčných linií, zatímco kuanoniamin C byl méně účinný, ale vykazoval vysokou selektivitu vůči buněčné linii rakoviny prsu, která je závislá na estrogenu (ER +). Kuanoniamin A se ukázal být účinnějším inhibitorem syntézy DNA než kuanoniamin C. Bylo také zjištěno, že kuanoniamin A způsobuje rozsáhlé snížení počtu MCF-7 buněk ve fázi G2 / M, stejně jako zvýšení apoptotických buněk (Kijjoa et al., 2007).
       Kuanoniamin C a kuanoniamin D vykazovaly insekticidní aktivitu vůči larvám polyfágního hmyzího škůdce Spodoptera littoralis (LC50 156 a 59 ppm), když byly součástí jejich umělé umělé stravy. Obě sloučeniny také vykazovaly toxicitu v testu letality u krevety solené s hodnotou LC50 37 µg/ml (kuanoniamin C) a 19 µg/ml (kuanoniamin D). Při vazebných testech vykazuje kuanoniamin D afinitu k A1- a A2A-adenosinovým receptorům s hodnotami Ki 2,94 a 13,7 µM. Kuanoniamin  C byl méně aktivní než kuanoniamin D, ale kuanoniamin C vykazoval nevíc mírnou afinitu k benzodiazepinovým vazebným místům receptorů GABAA (Eder et al., 1998). Kuaniaminy A, B, C a D, spolu se dvěma novými pyridoakridinové alkaloidy, kuanoniaminy E a F, byly také izolovány z blíže neurčených žahavců (Nilar et al., 2002; Utkina, 2015).
Literatura
Ding Q, Chichak K, Lown JW. Pyrroloquinoline and pyridoacridine alkaloids from marine sources. Curr Med Chem. 1999; 6(1): 1-27.
Eder C, Schupp P, Proksch P, Wray V, Steube K, Müller CE, Frobenius W, Herderich M, van Soest RW. Bioactive pyridoacridine alkaloids from the micronesian sponge Oceanapia sp. J Nat Prod. 1998; 61(2): 301-305.
Kijjoa A, Wattanadilok R, Campos N, Nascimento MS, Pinto M, Herz W. Anticancer activity evaluation of kuanoniamines A and C isolated from the marine sponge Oceanapia sagittaria, collected from the Gulf of Thailand. Mar Drugs. 2007; 5(2): 6-22.
Nilar N, Sidebottom PJ, Carté BK, Butler MS. Three new pyridoacridine type alkaloids from a singaporean ascidian. J Nat Prod. 2002; 65(8): 1198-1200.
Utkina NK. Sagitol D, a New Thiazole Containing Pyridoacridine Alkaloid from a Vietnamese Ascidian. Nat Prod Commun. 2015; 10(9): 1547-1548.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 15

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace