Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8851 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Theonegramid, bicyklický peptid mořské houby Theonella swinhoei
Publikováno: Úterý, 20.02. 2018 - 10:10:30 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Theonegramid, bicyklický peptid mořské houby Theonella swinhoei

Jiří Patočka

     Theonegramid je glykosylovaný bicyklický dodekapeptid, který byl izolován z mořské houby Theonella swinhoei z oblasti Filipin. Peptid je složen z několika neobvyklých aminokyselin. Obsahuje β-hydoxyasparagin, isoserin, kyselinu α-aminoadipovou, 4'-brom-3-methylfenylalanin nebo kyselinu 3-amino-4-hydroxy-6-methyl-8-fenylokta-5,7-dienovou.  Cukerná složka theonegramidu je tvořena D-arabinózou (Bewley a Faulkner, 1994).     Theonegramid vykazuje antifungální aktivitu proti C. albicans při dávce 10 μg/disk (Bewley a Faulkner, 1995) a některým dalším patogenním houbám ( Shanmugam a Vairamani, 2016). Mořské houby jsou dominantní skupinou mořských organismů, která je odpovědná za objevování velkého množství přírodních produktů, které jsou používány jako modelové molekuly pro vývoj terapeutických léků. Tyto přírodní produkty mají širokou škálu terapeutických vlastností, včetně antimikrobiálních, antioxidačních, antihypertenzivních, antikoagulačních, protirakovinných, protizánětlivých, hojivých či imunomodulačních. Mořské houby a jejich symbionty jsou primitivní mnohobuněčné organismy, které produkují spoustu sekundárních metabolitů a akumulují velké množství mikrobů. O těchto mikrobech se předpokládá, že existují jako intracelulární i extracelulární symbionty a bylo navrženo, že se podílejí na stabilizaci matrice, zpracování odpadu a produkci sekundárních metabolitů pro obranu. Mnoho bioaktivních sloučenin produkovaných mikroorganismy je spojeno s houbami (Bramhachari et al., 2016).
Literatura
Bewley CA, Faulkner DJ. Theonegramide, an antifungal glycopeptide from the Philippine lithistid sponge Theonella swinhoei. J Org Chem. 1994; 59(17): 4849-4852.
Bewley CA, Faulkner DJ. Theonegramide, an Antifungal Glycopeptide from the Philippine Lithistid Sponge Theonella swinhoei.[Erratum to document cited in CA122: 133768]. J Org Chem. 1955; 60(8): 2644-2644. 
Bramhachari PV, Mutyala S, Bhatnagar I, Pallela R. (2016). Novel Insights on the Symbiotic Interactions of Marine Sponge-Associated Microorganisms: Marine Microbial Biotechnology Perspective. In Marine Sponges: Chemicobiological and Biomedical Applications (pp. 69-95). Springer, New Delhi, 2016. 
Shanmugam A, Vairamani S. Biologically active metabolites from sponges and their activities. In Marine Sponges: Chemicobiol  Biomed Appl. (pp. 115-142). Springer, New Delhi, 2016.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.12
Účastníků: 66

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace