Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5503 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bioaktivní látky vyšších hub: Helmovka pařezová
Publikováno: Pondělí, 05.03. 2018 - 11:44:58 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bioaktivní látky vyšších hub: Helmovka pařezová

Jiří Patočka

    Helmovka pařezová (Mycena tintinnabulum) je nejedlá zimní houba, která roste roztroušeně na tlejících pařezech a padlých kmenech listnáčů, zejména buků, dubů a olší a objevuje se téměř vždy ve velmi početných skupinách, čítajících mnohdy stovky plodnic. Ty jsou malé, v průměru od 1 do 2,5 cm, v mládí polokulovité, později zvonovité až ploše rozložené s tupým hrbolem. Klobouk je průsvitně rýhovaný, slizký, v mládí okrový nebo béžový, ale později se zbarvuje do různých odstínů hnědé. Třeň je 15 - 50 mm vysoký a má průměr 1-3 mm. Je válcovitý a směrem dolů k bázi se lehce zužuje.  Často bývá mírně pokřivený, bělavý až nahnědlý, hladký a lysý. Lupeny jsou v mládí bílé, později našedlé či lehce narůžovělé, tenké, široce připojené a sbíhají až na třeň. Dužnina je chrupavčitá, šedobéžová, má svíravě nahořklou chuť a zapáchá po syrových bramborách.



     Helmovky jsou zdrojem četných sekundárních metabolitů (Schüffler  a Anke, 2009) a u mnoha z nich byla prokázána také bioluminiscence (Desjardin et al., 2007), jako např. u helmovky Mycena chlorophos (http://burle.blog.cz/1801/mycena-chlorophos). Typickými sekundárními metabolity helmovky pařezové jsou diterpen tintinnadiol (Engler et al., 1998) a jeden ze strobilurinů - strobilurin K (Milata, 2008).
     Strobiluriny jsou přírodní látky nalezené poprvé v houbě Strobilurus tenacellus, které představovaly významný krok ve vývoji nových fungicidů (Anke et al., 1977). Mají inhibiční účinek na růst jiných hub tím, že inhibují přenos elektronů v mitochondriích, narušují metabolismus a brání jejich růstu (Sauter et al., 1999). Strobiluriny jsou většinou kontaktní fungicidy s dlouhým poločasem (Bartlett et al., 2002). Tintinnadiol vykazuje cytotoxickou aktivitu k rakovinným buňkám HL-60 (IC50 = 10 µg/ml) a buňkám L1210 (IC50 = 40 µg/ml) (Schüffler a Anke, 2009).
Literatura
Anke T, Oberwinkler F, Steglich W, Schramm G. The strobilurins-new antifungal antibiotics from the basidiomycete Strobilurus tenacellus (Pers. ex Fr.) Sing. J Antibiotics, 1977; 30(10): 806-810.
Bartlett DW, Clough JM, Godwin JR, Hall AA, Hamer M, Parr‐Dobrzanski B. The strobilurin fungicides. Pest Management Science, 2002; 58(7): 649-662.
Desjardin DE, Capelari M, Stevani C. Bioluminescent Mycena species from São Paulo, Brazil. Mycologia, 2007; 99(2): 317-331. 
Engler M, Anke T, Sterner O. Tintinnadiol, a sphaeroane diterpene from fruiting bodies of Mycena tintinnabulum. Phytochemistry, 1998; 49(8), 2591-2593.
Milata V. Naturally occurring enolethers. Acta Chimica Slovaca, 2008; 1(1): 221-237.
Sauter H, Steglich W, Anke T. Strobilurins: evolution of a new class of active substances. Angewandte Chemie International Edition, 1999; 38(10): 1328-1349.
Schüffler A, Anke T. Secondary metabolites of basidiomycetes. In Physiology and genetics. Springer Veerlag, Berlin, Heidelberg, 2009. s. 209-231.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 18

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace