Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5655 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Streptovirudiny
Publikováno: Pátek, 20.08. 2021 - 15:57:43 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Streptovirudiny

Jiří Patočka

     Streptovirudiny jsou koplexem látek izolovaných z kultur Stretomycety Streptomyces griseoflavus (Krainsky). Antibiotický komplex označený jako streptovirudin byl izolován z extraktů jak mycelia, tak z kultivačního filtrátu. Je to bílý amorfní materiál, který se skládá z deseti blízce příbuzných složek, včetně streptovirudinů A, B, C, D a E. Komplex streptovirudinu vykazuje antibiotickou aktivitu proti grampozitivním bakteriím, mykobakteriím a různým DNA- a RNA-virům (Thrum et al., 1975). Antibiotický komplex se skládá ze dvou hlavních skupin: I - A1, B1, C1, D1, E1 a II - A2, B2, C2, D2, E2, z nichž každý má antivirovou aktivitu (Tonew et al., 1975).

    



     Streptovirudiny patří mezi nukleosidová antibiotika, která ve své molekule obsahují nukleosid uridin, který byl poprvé identifikován v 70. letech minulého století. Nukleosidová antibiotiky působí tak, že se primárně zaměřují na translokázu MraY na biosyntetické dráze bakteriálního peptidoglykanu nebo se zaměřuje na chitin syntázu zapojenou do syntézy buněčných stěn (Bugg, 2017). MraY (fosfo-MurNAc-pentapeptid-transferáza) je základní enzym pro syntézu bakteriální buněčné stěny a je jedním z nejslibnějších nových antibiotických cílů. Díky nedávným pokrokům v biochemickém výzkumu jsou nyní k dispozici strukturální informace pro MraY a také pro jeho lidský homolog GPT (GlcNAc-1-P-transferáza), což otevírá vzrušující možnosti pro antibiotika jako je streptovirudiny a nověji také tunicamyciny (Hering et al., 2020).
Literatura
Bugg TDH. Nucleoside Natural Product Antibiotics Targetting Microbial Cell Wall Biosynthesis. In: Fisher J., Mobashery S., Miller M. (eds) Antibacterials. Topics in Medicinal Chemistry, vol 26. Springer, 2017. Cham. 
Hering J, Dunevall E, Snijder A, Eriksson PO, Jachson MA, Hartman TM, Chen RTH, Price NPJ, Branden G, Ek M. Exploring the Active Site of the Antibacterial Target MraY by Modified Tunicamycins. ACS Chem Biol 2020; 15(11): 2885-2895. doi.org/10.1021/acschembio.0c00423
Thrum H, Eckardt K, Bradler G, Fügner R, Tonew E, Tonew M. Streptovirudins, new antibiotics with antibacterial and antiviral activity. I. Culture taxonomy, fermentation and production of streptovirudin komplex. J Antibiot (Tokyo). 1975; 28(7): 514-521. doi: 10.7164/antibiotics.28.514.
Tonew E, Tonew M, Eckardt K, Thrum H, Gumpert B. Streptovirudins -- new antibiotics with antiviral activity. The antiviral spectrum and inhibition of Newcastle disease virus in cell cultures. Acta Virol. 1975; 19(4): 311-317.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace