Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10217 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kruhatka Matthioliho
Publikováno: Neděle, 17.10. 2021 - 17:03:00 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Kruhatka Matthioliho

 

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

      Kruhatka Matthioliho (Cortusa matthioli L.) je bylina z čeledi prvosenkovitých (Primulaceae), rozšířená v pohořích střední a jihovýchodní Evropy a také v evropské části Ruska (Sennikov, 2018). Roste na stinných a vlhkých vápencových skalách (Alpy, Karpaty). V České republice se vyskytuje na jediné lokalitě: v Moravském krasu na stěnách dolní části propasti Macocha, kde se kruhatka zachovala jako relikt z poslední doby ledové (Kovanda, 1975). Hendrych ve své studii (Hendrych, 2003) uvádí, že se kdysi vyskytovala také v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku. Historické prameny, které výskyt kruhatky potvrzují, však nejsou příliš spolehlivé (Danihelka, 2011).

Foto: Leoš Štefka



     Kruhatka Matthioliho je vzácná rostlina a vzácné jsou také jiné než botanické informace o ní. Na příklad jaké produkuje fytochemikálie a jaké jsou jejich biologické účinky. Jako hlavní složky byly nalezeny nesubstituované flavony: 5-hydroxyflavon, 2'-hydroxyflavon a 5,2'-dihydroxyflavon (Valant-Vetschera et al., 2009). Nedávno byl v kruhatce také nalezen triterpenoidní glukosid β-D-xylopyranosyl-(1→2)-β-D-glukopyranosyl-(1→4)-[β-D-glukopyranosyl-(1→2)]-α-L-arabinopyranosyl-(1→3)-13β,28-epoxyolean-30al-3β,16α-diol (Bešlej et al., 2019).
 
Informace pro ty, co mají raději botaniku než toxikologii
     Janu Svatoplukovi Preslovi se Linnéův  název kruhatka Matthioliho z čeledi prvosenkovitých zřejmě moc nelíbil. Navzdory autoritě, kterou zakladatel botanické nomenklatury Carl von Linné požíval, ji totiž v roce 1846 přejmenoval na kruhatku západní. Preslovo pojmenování se však příliš neujalo. Přesněji řečeno vydrželo do roku 1852, kdy se zásluhou Filipa Maxmiliána Opize druhové jméno slavného italského lékaře a botanika doktora Pietra Andreia Matthioliho ke kruhatce vrátilo a zakotvilo u ní natrvalo. A tak nám krásná a velevzácná rostlina mimo jiné dodnes připomíná jednu z nejvýznamnějších botanických knih 16.století, Commentarrii in sex libros Pedacii Dioscoridise, vydanou opakovaně i v české mutaci jako Matthioliho Herbář neboli bylinář. Pravda, knihu si můžete koupit v antikvariátech, ovšem vidět kruhatku „naživo“ můžete v České republice pouze v  propasti Macocha v Moravském krasu. Ale i tak jen z dolního či horního můstku, neboť vyrůstá v trsech na strmých svazích 139 metrů hluboké propasti.
Literatura 
Bešlej IV, Širšova TI, Volodin VV, Ufimčev KG, Kolotyrkina NG, Aleksejev IN, Patov SA. Тритерпеновый гликозид из растения Cortusa matthioli L. Химия растительного сырья 2019; 4: 243-248. 
Danihelka J. Kruhatka Matthiolova (Cortusa matthioli) v Sudetech aneb anti-Hendrych. Zprávy České botanické společnosti. Praha: Česká botanická společnost, 2011; 46(2): 251-263. ISSN 1211-5258.
Hendrych R. Cortusa matthioli, v minulosti i současnosti naší květeny. Studia Sumptibus Auctoris Edita, Praha,2003;  p. 11–36. 
Kovanda M. Galerie horských druhů XII., Kruhatka Matthiolova – Cortusa matthioli L. Živa 1975; 23(5): 173–174.
Sennikov AN. Revised typification of Cortusa matthioli (Primulaceae). TAXON 2018; 67(4):  794-797. https://doi.org/10.12705/674.11
Valant-Vetschera KM, Bhutia TD, Wollenweber E. Exudate Flavonoids of Primula Spp: Structural and Biogenetic Chemodiversity. Nat Prod Commun. 2009; 4(3): 365-370. https://doi.org/10.1177/1934578X0900400310
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.98
Účastníků: 60

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace