Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5169 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Lakovka ametystová a její bioaktivní látky
Publikováno: Středa, 26.01. 2022 - 14:41:53 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Lakovka ametystová a její bioaktivní látky

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Lakovka ametystová (Laccaria amethystina Cooke) je jedlá houba z čeledi lanýžovcovitých. Roste hojně v listnatých lesích od července do listopadu a téměř každý ji zná, ale málokdo sbírá. Jejím hlavním poznávacím znakem je výrazná fialová barva, která mnohé houbaře odrazuje. Přitom je to dobrá a chutná houba, která nachází v kuchyni četná uplatnění. Pro svou neobvyklou barevnost je vhodná pro ozvláštnění smaženice, omáček i polévek, především bramboračky. Jako ozdoba se uplatní na obložených chlebech a různých salátech. 

Lakovka ametystová L.



     Lakovka je drobná houbička, v mládí s vyklenutým, později plochým až vmáčklým, často zvlněným, 2 až 5 centimetrů širokým kloboukem. Klobouk je ve svém zbarvení proměnlivý, za vlhka je až inkoustově fialový, za sucha a ve stáří bledne. Lakovka ametystová má úzký válcovitý třeň s houževnatou dužninou, který je uvnitř dutý. Lupeny jsou řídké a tlusté. Masitá třeň je vodnatá, nejdříve s nafialovělou, později narůžovělou až bledě hnědou barvou.  Vůně a chuť je nevýrazná. Lakovka ametystová roste hojně v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích, dále také v parcích, stromořadích nebo zahradách. Je to mykorhizní druh houby, nejčastěji roste pod buky, duby a smrky. Upřednostňuje písčité nevápnité půdy. Plodnice vyrůstají od června do listopadu, obvykle ve skupinách.
                                                                                         Kyseliny laccantrilová A, B a C
     Lakovka ametystová je známa svou schopností akumulovat v plodnicích četné kovy, na příklad arsen (Byrne  et al., 1991; Zou et al., 2019)  je proto často využívána v ekotoxikologických studiích (Kalač a Svoboda, 2000; Meduniæ et al., 2021). Je však také zdrojem zajímavých biologicky aktivních sekundárních metabolitů (Stadler a Sterner, 1998; Schrey e al., 2019; Sujarit at al., 2021). 
     Za zmínku stojí tři nedávno nalezené deriváty kyseliny anthranilové  (kyseliny laccantrilové A, B a C), které byly nalezeny i v jiných druzích lakovek. U kyseliny laccantrilové B byla zjištěna nematocidní aktivita (Schrey et al., 2019). Jinou skupinou látek jsou laccaridiony A, B a C, benzoisochromenové deriváty odvozené od leptosphaerodinu s inhibiční aktivitou proti proteázám (Sujarit et al., 2021). 
Leptdphaerodion   R = H
Laccaridion C  R = OH
Laccaridion A  R = OCH3
Laccaridion B   R = OCH2CH3
Literatura
Byrne, A. R., Tušek‐Žnidarič, M., Puri, B. K., & Irgolic, K. J. (1991). Studies of the uptake and binding of trace metals in fungi. Part II. Arsenic compounds in Laccaria amethystina. Applied organometallic chemistry, 5(1), 25-31.
Kalač P, Svoboda L. A review of trace element concentrations in edible mushrooms. Food Chem. 2000;  69(3): 273-281.
Meduniæ G, Fiket Ž, Ivaniæ M. Arsenic contamination status in Europe, Australia, and other parts of the world. In Arsenic in Drinking Water and Food , Springer, Singapore, 2021; 183-233.
Schrey H, Müller  FJ, Harz P, Rupcic Z, Stadler M, Spiteller P. Nematicidal anthranilic acid derivatives from Laccaria species. Phytochemistry, 2019; 160: 85-91.
Stadler M, Sterner O. Production of bioactive secondary metabolites in the fruit bodies of macrofungi as a response to injury. Phytochemistry, 1998; 49(4): 1013-1019.
Sujarit K, Suwannarach N, Kumla J, Lomthong T. Mushrooms: Splendid gifts for the cosmetic industry. Chiang Mai J. Sci, 2021; 48: 699-725.
Zou, H., Zhou, C., Li, Y., Yang, X., Wen, J., Hu, X., & Sun, C. (2019). Occurrence, toxicity, and speciation analysis of arsenic in edible mushrooms. Food chemistry, 281, 269-284.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 31

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace