Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 291000 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Dvouzubec trojdílný: plevel produkující významné bioaktivní látky
Publikováno: Sobota, 19.02. 2022 - 14:53:54 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Dvouzubec trojdílný: plevel produkující významné bioaktivní látky

Jiří Patočka

     Dvouzubec trojdílný (Bidens tripartita) je druh plevelné byliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), která je nápadná svými nažkami se dvěma nebo třemi zuby se zpětnými háčky. Těmi se nažky zachycují za oděv nebo srst zvířat. Rostlina je domovem v Evropě a střední a východní Asii. Druhotně se rozšířila do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. Rostlina vyžaduje vlhké prostředí, zamokřená pole, obnažená dna rybníků, s úspěchem vyrůstá podél řek, příkopů a okolo vodních nádrží. Vyhovují ji písečné, hlinitopísčité i neutrální až kyselé půdy, nevadí ji ani nepravidelné zaplavování i mírné zastínění (Tutin a Bidens, 1996). V České republice je dvouzubec trojdílný původní druh a roste na celém území (Polívka, 1901).     Dvouzubce trojdílného se dříve používalo k výrobě žlutého barviva, kterým se obarvovala příze (https://live-fts.flickr.com/groups/799091@N20/discuss/72157606234804404/). V tradiční čínské medicíně se používal k léčbě úplavice. V současnosti je dostupný v podobě sušené nati, jejíž nálev má mj. působit močopudně, antialergicky, antirevmaticky a při chorobách kůže (Pozharitskaya et al., 2010). Květy obsahují 0,05–0,11 % (v/w) silice, jejíž bakteriostatický účinek je nevýznamný, ale má silnou antifungální aktivitu (Tomczykowa et al., 2008, 1018).

     Řada etnofarmakologických studií dokládá, že dvouzubec trojdílný má gastrointestinální, gastroprotektivní, protizánětlivou, antiulcerogenní a imunomodulační a jeho bioaktivní složky z něj činí zvláště zajímavou rostlinnou drogu jako kandidáta pro podpůrnou léčbu funkčních gastrointestinálních poruch a poruch střevní motility. Rostlina obsahuje řadu biologicky aktivních látek, z nichž hlavními chemickými složkami nadzemních částí rostliny jsou flavonoidy (luteolin, cynarosid), příbuzné chalkony (butein, butein-7-O-β-d-glukopyranosid a marein), flavanony (isocoreopsin a flavanomarein), aurony (sulfuretin, sulfurein, maritimetin a maritimein), četné alifatické i aromatické polyiny a další (Lv a Zhang, 2013; Rodin et al., 2021; Yan et al., 2022).                                                             

Literatura

Lv JL, Zhang LB. Flavonoids and polyacetylenes from the aerial parts of Bidens tripartita. Biochem System Ecol. 2013; 48: 42-44.

Polívka F. Názorná květena zemí koruny české: Dvouzubec trojdílný. In: Zdeněk Pazdera, Wendys, 1901 s. 500–502 (https://botanika.wendys.cz/kvetena/kvetena.php?dil=3&page=500)

Pozharitskaya ON, Shikov AN, Makarova MN, Kosman VM, Faustova NM, Tesakova SV et al. Anti-inflammatory activity of a HPLC-fingerprinted aqueous infusion of aerial part of Bidens tripartita L. Phytomedicine, 2010; 17(6): 463-468.

Rodin MN, Bokov DO, Kovaleva TY, Bobkova NV, Sergunova EV, Strelyaeva AV et al. Composition of biologically active compounds, biological and pharmacological activity of the three-part beggarticks (Bidens tripartita L.). NVEO-NATURAL VOLATILES & ESSENTIAL OILS Journal| NVEO, 2021; 11039-11053.

Tomczykowa M, Tomczyk M, Jakoniuk P, Tryniszewska E. Antimicrobial and antifungal activities of the extracts and essential oils of Bidens tripartita. Folia Histochem Cytobiol. 2008; 46(3), 389-393.

Tomczykowa M, Wróblewska M, Winnicka K, Wieczorek P, Majewski P, Celińska-Janowicz K, Tomczyk M. (2018). Novel gel formulations as topical carriers for the essential oil of Bidens tripartita for the treatment of candidiasis. Molecules, 2018; 23(10): 2517.

Tutin TG. Bidens L. In: Heywood VH, Burges NA, Valentine DH, Walters SM, Webb DA, eds. Flora Europaea. vol. IV. Cambridge: University Press; 1996:139-140.

Yan Z, Chen Z, Zhang L, Wang X, Zhang Y, Tian Z. Bioactive polyacetylenes from Bidens pilosa L and their anti-inflammatory activity. Natural Product Research, 2022; 1-6.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace