Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5262 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Achillea filipendulina: zdroj významných bioaktivních látek
Publikováno: Pátek, 04.03. 2022 - 09:40:20 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Achillea filipendulina: zdroj významných bioaktivních látek

Jiří Patočka

     Achillea filipendulina (řebříček tužebníkový nebo též tužebníkovitý) je rostlina z čeledě hvězdnicovité (Asteraceae), jejíž původní vlastí je oblast Kavkazu. Vyskytuje se v oblasti od turecké Anatolie přes Kavkaz, Írán a Afghánistán až do Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Roste na suchých skalnatých svazích, horských loukách, při okrajích křovin i na lesních světlinách. Rostlina je vysoká až 1,50 m, kvete v červenci až srpnu a celá rostlina výrazně hořce voní. Květy dlouho vydrží ve váze. Sušené se používají k aranžování. 



     Řada druhů Achillea byla a někde dosud je používána v lidovém léčitelství v Evropě a Asii (Mabberley et al., 2008; Hashemi et al., 2021). Také A. filipendulina se od starověku používá v tradičních bylinných medicínách proti různým druhům nemocí (Hojimatov et al. 1989), zejména při terapii chronického zánětu sedacího nervu (ischias). V Tádžikistánu se odvar ze sušených květů používá jako lék zlepšující dětské trávení, k léčbě bolesti žaludku a při kašli (Kurbanov, 1992; Williams, 2012). Tato rostlina se také tradičně používá jako expektorans (Nuraliev, 1989) a externě k léčbě svrabů a poranění kůže (Kiyanpour et al., 2011). Nejcennějším produktem řebříčku tužebníkového jsou esenciální oleje získané extrakcí květů, listů a stonků (Afshari a Rahimmalek, 2021).
 
     Hlavními složkami květového oleje sou ascaridol, trans-isoascaridol, 1,8-cineol, p-cymen a kafr. Esenciální olej z natě se skládal hlavně z nerylacetátu, spathulenolu, karvakrolu, santolinového alkoholu a trans- karyofylenoxidu a hlavními složkami listu jsou 1,8-cineol, kafr, ascaridol, trans- isoascaridol a piperitonoxid (Aminkhani et al., 2020). Díky rozdílnému složení bioaktivních látek má olej extrahovaný z různých částí rostliny různé antibakteriální vlastnosti proti grampozitivním i gramnegativním bakteriím (Afshari a Rahimmalek. 2021). 
Literatura
Afshari M, Rahimmalek M. Variation in essential oil composition, anatomical, and antioxidant characteristics of Achillea filipendulina Lam. as affected by different phenological stages. J Essential Oil Res. 2021; 33(3): 283-298.
Aminkhani A, Sharifi S, Ekhtiyari S. Achillea filipendulina Lam.: Chemical constituents and antimicrobial activities of essential oil of stem, leaf, and flower. Chem Biodiversity, 2020; 17(5): e2000133.
Hashemi MM, Poursharifi N, Kokabi F, Yuzugulen J, Marjani M, Marjani A. (2021). Cytotoxic effect of define concentration of Yarrow (Achillea millefolium) extract used in Iranian traditional medicine on AGS human gastric cancer cell-line. Bulletin of Pharmaceutical Sciences. Assiut, 2021; 44(1): 139-148.
Hojimatov M. Dikorastushie lekarstvennie rasteniya Tadjikistana; Tajik Soviet Encyclopedia: Dushanbe, Tajikistan, 1989; s. 368.
Kiyanpour V, Fakhari A, Asghari B, Yousefzadi M. Chemical composition and antibacterial activity of the essential oil of Achillea filipendulina (Asteraceae). Planta Med. 2011; 77: PE49.
Kurbanov B. Lekarstvennie rasteniya—Pomoshnik cheloveka; IRFON: Dushanbe, Tajikistan, 1992; s. 67.
Mabberley D.J. Mabberley’s Plant Book, 3rd ed.; Cambridge University Press: Cambridge, UK, 2008; p. 7. 
Nuraliev YN. Lekarstvennie Rasteniya; Maorif: Dushanbe, Tajikistan, 1989; s. 288.
Williams K. Medicinal plants in Tajikistan: An alternative livelihood option. In Proceedings of the X International People-Plant Symposium on Digging Deeper: Approaches to Research in Horticultural Therapy and Therapeutic Horticulture, Truro, NS, Canada, 5–8 August 2010; Acta Horticulturae 2012; 954: 109–116.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace