Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 16567 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Iristectoron K a kosatec německý
Publikováno: Pátek, 11.03. 2022 - 10:56:32 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Iristectoron K a kosatec německý

Jiří Patočka

     Kosatec německý (Iris germanica L.) je oblíbená okrasná zahradní rostlina, pěstovaná v množství kultivarů lišících se zejména barvou květů, ale i vzrůstem. Taxon pochází zřejmě ze Středozemí, ale přesný původ není objasněn. Preferuje výslunná místa a nesnáší přemokření půdy. Velmi dobře se množí vegetativně. Má dužnatý, plazivý, a větvený oddenek, z kterého vyrůstají mečovité, 30–70 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, špičaté, šedozelené listy. Mezi listy vyrůstá oblá, v horní části někdy větvená lodyha, nesoucí vějířek květů. Květy jsou velké, na bázi obalené obvejčitými listeny toulce. Okvětní trubka je 1,7–2,5 cm dlouhá, cípy okvětí jsou dlouhé až 9 cm a mají modrou nebo modrofialovou barvu. Kultivary mají mnoho pastelových barev nebo mohou být bílé. Vnější cípy květu jsou rozestálé a ohnuté špičkami dolů, na střední žilce s nápadným bílým, na bázi žlutavým kartáčkem chlupů. Vnitřní okvětní cípy směřují šikmo vzhůru a špičkami jsou k sobě skloněné.


     Rod Iris zahrnuje asi stovku druhů, 12 druhů se vyskytuje v Iráku. Je široce používán v různých medicínách po celém světě, zejména Iris persica se používá v lidovém léčitelství v oblasti Kurdistánu v Iráku jako účinná léčba nádorů, zánětů a jako antibakteriální a protiplísňové činidlo. Dřívější poznatky potvrdily, že Iris persica a jeho složky hrají roli při odstraňování tvorby volných radikálů a prevenci patogeneze onemocnění  (Hussain et al., 2021). 
     Na základě fytochemických výzkumů byly v jeho léčivých částech identifikovány různé bioaktivní sloučeniny, včetně flavonoidů, triterpenů, sterolů, fenolických látek, ceramidů a benzochinonů. (Ali et al., 1983; Nasim et al., 2003; Ibrahim et al., 2012) a jeho oddenek byl od pradávna využíván v tradiční lidové medicíně (Ibrahim et al., 2012; Haghjoo  et al., 2019; Yousefsani et al., 2021). Současné farmakologické studie ukazují, že rostlina má několik biologických a terapeutických účinků, včetně neuroprotektivních, hypoglykemických, hypolipidemických, antimikrobiálních, antioxidačních, antiproliferativních, protizánětlivých, antiplazmodiálních, antifungálních, imunomodulačních, cytotoxických a antimutagenních (Rahman  et al., 2003; Alam, 2017; Yousefsani et al., 2021). Preklinických studií, které uvádí různé farmakologické aktivity této rostliny je celá řada, v současné době však není k dispozici dostatek klinických studií. K vyvození definitivního závěru o účinnosti a terapeutických aktivitách kosatce německého a jejích bioaktivních sloučenin jsou proto nutné další klinické, ale i experimentální studie. Dále je nutné zaměřit se na farmakokinetické a bezpečnostní studie extraktů této rostliny (Singab et al., 2016).
      Z petroletherového extraktu oddenků kosatce německého byl izolován nový monocyklický triterpen ze skupiny iristectoronů (Seki et al., 1994) nazvaný iristectoron K (Orhan et al., 2002) a rozšířil tak spektrum zajímavých biomolekul, jako jsou např. aramidy irisamid A a irisamid B, tectoridin a tectorigenin  nebo isoflavon iridin či irigenin (Mohamed et al., 2013).
Literatura
Alam A. Pharmacology and isoflavonoid phytochemistry of the iris. J Pharmacol Clin Res. 2017; 3: 1-6.
Ali AA, El-Emary NA, El-Moghazi MA, Darwish FM, Frahm AW. (1983). Three isoflavonoids from Iris germanica. Phytochemistry, 1983; 22(9): 2061-2063
Haghjoo E, Shojaii A, Parvizi MM. Efficacy of topical herbal remedies for insomnia in Iranian traditional medicine. Pharmacognosy Research, 2019; 11(2).
Hussain FH, Amin HIM, Patel DK, Porwal O. An overview of the therapeutic potential of Iris persica. Current Traditional Medicine, 2021; 7(2): 152-160.
Ibrahim SR, Mohamed GA, Al-Musayeib NM. (2012). New constituents from the rhizomes of Egyptian Iris germanica L. Molecules, 2012; 17(3): 2587-2598.
Mohamed GA, Ibrahim SRM, Rodd SA. New ceramides and isoflavone from the Egyptian Iris germanica L. rhizomes. Phytochem Lett. 2013; 6: 340-344.
Nasim S, Baig I, Jalil S, Orhan I, Sener B, Choudhary MI. Anti-inflammatory isoflavonoids from the rhizomes of Iris germanica. J Ethnopharmacol. 2003;  86(2-3): 177-180. 
Orhan I, Sener B, Hashimoto T, Asakawa Y, Ozgüven M, Ayanogìu F. Iristectorone K, a novel monocyclic triterpene ester from Iris germanica rhizomes growing in Turkey. Fitoterapia 2002; 73(4): 316-319.
Rahman AU, Nasim S, Baig I, et al. Anti-inflammatory isoflavonoids from the rhizomes of Iris germanica. J Ethnopharmacol. 2003;86:177–80.
Seki K, Tomihari T, Haga K, Kaneko R. Iristectorones AH, spirotriterpen-chinonové adukty z Iris tectorum. Phytochemistry, 1994; 37 (3): 807-815.
Singab ANB, Ayoub IM, El-Shazly M, Korinek M, Wu TY, Cheng YB et al. Shedding the light on Iridaceae: Ethnobotany, phytochemistry and biological activity. Industrial Crops and Products, 2016; 92: 308-335.
Yousefsani BS, Boozari M, Shirani K, Jamshidi A, Dadmehr M. A review on phytochemical and therapeutic potential of Iris germanica. J Pharm Pharmacol. 2021; 73(5): 611-625.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.10 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace