Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 203715 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Pěchava vápnomilná
Publikováno: Neděle, 03.04. 2022 - 14:36:29 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Pěchava vápnomilná

Radoslav Patočka, Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Pěchava vápnomilná (Sesleria caerulea) je tráva z čeledi lipnicovité (Poaceae), která tvoří husté trsy dorůstající výšky 25–45 cm. Tráva má šedavě zelené, 10–25 cm dlouhé a 0,3 cm široké listy. Kvete brzy z jara, od března do května. Nafialovělé či ocelově modré klásky jsou 2–3květé a vytvářejí vejčitě válcovitý lichoklas. Plodem je hnědá obilka. Pěchava roste na suchých stráních a skalách, především na vápenci, ale můžeme ji potkat i ve světlých lesích (Boublík et al., 2007; Dostál, 1950). Je dominantním druhem tzv. pěchavových trávníků (Chytrý et al., 2010). Latinské jméno získala Sesleria na počest benátského lékaře a botanika Leonarda Seslera (Clifford a Bostock, 2007).

Malhostovická pecka, v popředí Drásovský kopeček. Foto: Bc. Ivo Patočka     V Evropě je pěchava původním druhem. V České republice se vyskytuje roztroušeně, zejména v severních a středních Čechách, na jižní Moravě je hojnější. Naše fotografie pěchavy vápnomilné pochází ze severní strany Malhostovické pecky, vápencového skalního útvaru, který je součástí přírodní památky Malhostovické kopečky, poblíž obce Malhostovice v okrese Brno-venkov, která je zařazena mezi evropsky významné lokality.
     Pěchava vápnomilná je poměrně vzácná tráva, zajímavá především geobotanicky. Jde o tzv. dealpínský druh, který v dobách ledových sestoupil z vyšších, většinou vápencových pohoří do nižších poloh a ve vhodných podmínkách (chladnějších a vlhčích, k severu orientovaných stanovištích) se zachoval dodnes (Hrouda, 2010). 
Pěchava vápnomilná. Foto: Hana Juříčková
     Pěchavu lze považovat za fakultativní halofyt, protože toleruje značné koncentrace soli. Experimenty prokázaly, že teprve při zasolení substrátu dávkou 30 g NaCl/dm3 ztrácí max. 50 % čerstvé hmoty nadzemních částí (Henschke, 2017). To tuhle okrasnou trávu předurčuje k výsadbě i tam, kde hrozí zasolení v důsledku zimní údržby. 
Literatura
Boublík K, Petřík P, Sádlo J, Hédl R, Willner W, Černý T, Kolbek J. Calcicolous beech forests and related vegetation in the Czech Republic: a comparison of formalized classifications. Preslia, 2007; 79(2): 141-161.
Clifford HT, Bostock PD. Etymological Dictionary of  Grasses. Springer, 2007,  332 p.
Dostál J. Květena ČSR. Přírodovědecké nakladatelství; 1950, 2269 p.
Henschke  M. Response of ornamental grasses cultivated under salinity stress. Acta Sci Polonorum-Hortorum Cultus, 2017; 16(1): 95-103.
Hrouda, L. Trávy a jejich příbuzní napříč biotopy III. Trávy střední Evropy: na suchu a ve vodě. Živa, 2010; (3): 110-114.
Chytrý M, Kučera T, Kočí M, Grulich V, Lustyk P (Eds.). Katalog biotopů České republiky. 2. Vydání. AOPK; 2010, 445 p.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 20

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace