Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 14936 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě
Publikováno: Čtvrtek, 26.05. 2022 - 09:22:14 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Artocarpin: flavon z chleba, co roste na stromě

Jiří Patočka

     Artocarpin je isoprenylový flavon, který byl nalezen v různých druzích chlebovníků  (Artocarpus) z čeledi morušovníkovitých (Moraceae) (Chan et al., 2018). Stromy tohoto rodu zahrnují asi 50 druhů a pocházejí z tropických oblastí (Zerega et al., 2005). Nejznámější z nich, chlebovník obecný (Artocarpus altilis), stálezelený strom vysoký až 30 m, má ohromné listy vykrojené do 5–11 laloků a jeho plody rostou na konci jeho rozkladitých větví.  Strom pochází z ostrovů ve východní části Indického oceánu a západní části Tichého oceánu. Všechny části stromu obsahují latex, šťávu podobnou mléku. Ta se již po staletí používá domorodci na utěsnění lodí a člunů. Za sezónu vyprodukuje jediný strom až 800 plodů vejcovitého tvaru. Plody jsou velké až 30 cm a váží něco přes 1 kg. Chlebovník je základní potravinou v mnoha tropických regionech. Jeho plody jsou bohaté na škrob a před požíváním se opékají pečou, smaží nebo vaří. Takto tepelně zpracovaný připomíná brambory nebo čerstvě upečený chléb, odtud pochází i jeho název chlebovník (Ragone, 2018).     Kuchyňská úprava plodů chlebovníku zahrnuje nespočet receptů. Lze je připravovat jako brambory, nakládat s masem a kořením, smažit nebo sušit a rozemleté upéct jako chléb. Ze zralých plodů se konzumují semena. Protože stromy chlebovníku rodí jen v určitém období roku, je třeba je uchovávat tak, aby byly dostupné celoročně. Většinou se uskladňují v jámách vystlaných listy, kde několik týdnů kvasí a mění se na nakyslou lepkavou hmotu. Takto uložené plody mohou vydržet i více než rok (Arinola et al., 2018). 
     Chlebovníky, podobně jako jiné rostliny, jsou zdrojem četných biologicky aktivních sekundárních metabolitů s řadou farmakologických účinků (Hakim et a., 2011). Metabolity zahrnují třídy sloučenin, jako jsou chalkony, flavonony, flavony, flavan-3-oly, xanthony, stilbenoidy a terpenoidy. Zajímavou skupinou sloučenin jsou prenylované flavony, zejména látka nazvaná artocarpin (Moke et al., 2017).
 
     Artocarpin vykazuje četné farmakologické účinky, jako např. fotoprotektivní, cytotoxické, protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální, antiandrogenní, antituberkulózní, antiplazmodiální a další (Arung et al., 2010; Walther et al., 2015). Urychluje ale také hojení ran a tím, že inhibuje enzym tyrozinázu (Shimizu et al., 2002), zasahuje do produkce melaninu v melanocytech (Arung et al., 2006). Inhibice tyrozinázy a omezení melanogeneze jsou dvě aktivity artocarpinu, kterými se podílí na bělení kůže a uplatní se tak pří terapii defektů pigmentace (Shimizu et al., 2002; Dej-Adisai et al., 2021).
Literatura
Arinola SO, Akingbala JO. Effect of pre-treatments on the chemical, functional and storage properties of breadfruit (Artocarpus altilis) flour. Int Food Res J. 2018; 25(1): 109-118.
Arung ET, Shimizu K, Kondo R. Inhibitory effect of isoprenoid-substituted flavonoids isolated from Artocarpus heterophyllus on melanin biosynthesis. Planta Medica, 2006; 72(09): 847-850.
Arung ET, Wicaksono BD, Handoko YA, Kusuma IW, Shimizu K, Yulia, D, Sandra F. Cytotoxic effect of artocarpin on T47D cells. J Nat Med. 2010; 64(4): 423-429.
Dej-Adisai S, Parndaeng K, Wattanapiromsakul C, Hwang JS. Three New Isoprenylated Flavones from Artocarpus chama Stem and Their Bioactivities. Molecules, 2021; 27(1): 3.
Hakim A. The diversity of secondary metabolites from Genus Artocarpus (Moraceae). Asian J Tropical Biotechnol. 2011; 8(2).
Chan EWC, Wong SK, Tangah J, Chan HT. Chemistry and pharmacology of artocarpin: An isoprenyl flavone from Artocarpus species. Systematic Rev Pharmacy, 2018; 9(1): 58-63.
Moke LE, Koto-te-Nyiwa NGN, Bongo LM, Noté OP, Mbing JN, Mpiana PT. (2017). Artocarpus heterophyllus lam.(moraceae): phytochemistry, Pharmacology and future directions, a mini-review. J Adv Botany Zool.2017; 5(3): 1-8.
Ragone D. Breadfruit—Artocarpus altilis (Parkinson) Fosberg. In Exotic Fruits (pp. 53-60). Academic Press. 2018.
Shimizu K, Kondo R, Sakai K, Takeda N, Nagahata T. The skin-lightening effects of artocarpin on UVB-induced pigmentation. Planta Medica, 2002; 68(01): 79-81.
Walthe E, Richter M, Xu Z, Kramer C, Von Grafenstein S, Kirchmair J et al. Antipneumococcal activity of neuraminidase inhibiting artocarpin. Int J Med Microbiol. 2015; 305(3): 289-297.
Zerega NJ, Ragone D, Motley TJ. Systematics and species limits of breadfruit (Artocarpus, Moraceae). Systematic Botany, 2005; 30(3): 603-615.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace