Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5593 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: LOCIKOVÉ OPIUM
Publikováno: Neděle, 05.06. 2022 - 17:09:49 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

LOCIKOVÉ OPIUM

Jiří Patočka, Romana Jelínková, Zdeňka Navrátilová

     Locikové opium je zaschlá mléčná šťáva, která vytéká při naříznutí lociky jedovaté (Lactuca virosa L.). Květena České republiky uvádí české jméno locika jízlivá. Šťáva má hořkou chuť a při sušení ztvrdne, zhnědne a ve středověku byla známá jako lactucarium a byla používána jako levná náhražka opia (Besharat et al., 2009). Lactucarium bylo využíváno jako lék proti bolesti a jako laxativum a sedativum (Holzman, 2021). Pro svůj močopudný účinek bylo také  aplikováno při poruchách ledvin, ke zmírnění bolestivých děložních kontraktur a na generalizované otoky či ikterus. Mělo ale také antikonvulzivní a hypnotické účinky (Fischer A Hartwich, 1910).

 



     Později se locikové opium používalo jako prostředek proti kašli bez nebezpečí návyku, dále při nespavosti, při astmatu, při neuralgii a dně. Léčebné použití lociky bylo známo už od středověku, ale od poloviny 19. století se v medicíně přestalo používat. Tato droga se také dlouho využívala jako náhražka opia (Duncan, 1821). Známý katalánský surrealistický architekt Antonio Gaudí údajně používal tuto rostlinu k tomu, aby získal inspiraci. Kdo viděl jeho chrám Sagrada Familia v Barceloně, nepochybuje o tom, že inspirace mu nechyběla. Když lidé v minulosti potřebovali použít sedativum a neměli k dispozici morfin, nejčastěji sáhli po locice. Říkalo se jí proto „opium chudých“.
     Locika jedovatá je jednoletá až dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) s těžištěm výskytu v jihozápadní a západní Evropě, ale sekundárně sevyskytuje také v Severní Americe a dalších oblastech. U nás se v minulosti pěstovala pro léčebné účely, v místech pěstování příležitostně zplaňovala. Roste na kyprých, vlhkých půdách bohatých na živiny. Rostliny jsou až 160 cm vysoké, mají přímé lodyhy, lysé modrozeleně zbarvené listy a drobné žluté květy uspořádané v úborech. Plodem je černá elipsoidní nažka (Grulich, 2004). 
    V ČR roste hojně locika kompasová (Lactuca serriola), která se od lociky jedovaté liší především listy postavenými plochou svisle v severojižním směru, odtud druhové jméno kompasová (locika jedovatá má listy postavené vodorovně). Z tohoto druhu vznikl buď mutací, nebo hybridizací s dalšími druhy lociky zahradní salát (locika setá, Lactuca sativa). Jeho planá forma nebyla v přírodě nalezena, ke zdomácnění došlo pravděpodobně ve starověkém Egyptě. Pěstuje se v mnoha kultivarech (Grulich, 2004).
     Pryskyřičná mléčná míza, která se nachází v locice jedovaté, obsahuje lactucin a lactucopicrin. Ty se vyznačují sedativním účinkem, což lze využít třeba při bolestech hlavy, jako je migréna, místo jiných analgetik. Kromě toho tyto látky pomáhají s nespavostí, protože po jejich požití se vytvářejí pocity relaxace a euforie. Locika jedovatá pomáhá i při úzkostech jako mírné sedativum, odstraňuje stres. Ocení ji i ti, co trpí na kašel. Bylina má totiž i antitusické vlastnosti.
     Dodnes se v některých částech světa dochovalo použití lociky jako rekreační drogy. V domácích podmínkách se z něj droga vyrábí tak, že se jeho listy rozmixují, vylisuje se z  nich šťáva a ta se nechá na mírném ohni odpařovat tak dlouho, dokud nezůstane pouze hnědozelená viskózní hmota (Brown a Malone, 1978). Ta se dává do opiové dýmky a kouř z ní je pak vdechován a zadržován hluboko v plicích podobně jako u marihuany (Piazza a Mansfeld, 2007). Zdá se, že nebylo publikováno nic o možném návykovém potenciálu těchto praktik. Dokonce se našel výrobce elektronických cigaret, který lociku používá jako náplň (Peace et al., 2020).
     Hlavními biologicky účinnými látkami lociky jsou seskviterpenické laktony guajanolidového typu, lactucin, 8-deoxylactucin a lactucopicrin. Analgetické, antitusické a sedativní vlastnosti locikového opia jsou připisovány přítomnosti lactucinu a jeho esteru lactucopikrinu (Weso³owska et al., 2006). Novější výzkumy však prokázaly, že spektrum obsahových látek podobných lactucinu je mnohem širší (Sessa et al., 2000) a také že vykazují i další biologické aktivity (Perez et al., 2000; Bischoff et al., 2004; Zhang et al., 2016; Wang et al., 2020; Jang et al., 2021; Sepehri et al., 2022).
Literatura
Besharat S, Besharat M, Jabbari A. Wild lettuce (Lactuca virosa) toxicity. Case Reports, 2009, bcr0620080134.
Bischoff TA, Kelley CJ, Karchesy Y, Laurantos M, Nguyen-Dinh P, Arefi AG. Antimalarial activity of lactucin and lactucopicrin: sesquiterpene lactones isolated from Cichorium intybus L. J Ethnopharmacol. 2004; 95(2-3): 455-457.
Brown JK, Malone MH. “Legal Highs” – Constituents, Activity, Toxicology, and Herbal Folklore. Clinical Toxicology, 1978; 12(1): 1-31.
Duncan A. Additional observations on the use of lactucarium, or lettuce opium; particularly in a case of Cynanche Laryngea, or croup. The Philosophical Magazine, XIII. 1821; 57(274): 84-87.
Fischer B, Hartwich C. Lactuca. In Hagers Handbuch der Pharmaceutischen Praxis Springer, Berlin, Heidelberg. 1910. pp. 270-273.
Grulich V. Lactuca L. – locika. – In: Slavík B, Štěpánková J, Štěpánek J (eds), Květena České republiky 7, p. 487–497, Academia, Praha 2004.
Holzman RS. The History of Sedation. In Pediatric Sedation Outside of the Operating Room Springer, Cham. 1921. pp. 3-19.
Jang JH, Park CY, Sung EG, Song IH, Kim JY, Jung C. et al. Lactucin induces apoptosis through reactive oxygen species-mediated BCL-2 and CFLARL downregulation in Caki-1 cells. Genes Genomics, 2021; 43(10): 1199-1207.
Peace MR, Smith ME, Poklis JL. The analysis of commercially available natural products recommended for use in electronic cigarettes. Rapid Commun Mass Spectrometry, 2020; 34(11): e8771.
Perez RM, Perez C, Zavala MA, Perez S, Hernandez H, Lagunes F. Hypoglycemic effects of lactucin-8-O-methylacrylate of Parmentiera edulis fruit. J Ethnopharmacol. 2000; 71(3): 391-394.
Piazza NJ, Mansfeld C. Natural and other legal intoxicnts. 2007.https://totseans.com/totse/en/drugs/rare_and_exotic_drugs/natlintx.html
Sepehri NZ, Parvizi MM, Habibzadeh S, Handjani F. Lettuce as an Effective Remedy in Uremic Pruritus: Review of the Literature Supplemented by an In Silico Study. Evidence-Based Complement Alter Med. 2022. In print.
Sessa RA, Bennett MH, Lewis MJ, Mansfield JW, Beale MH. Metabolite profiling of sesquiterpene lactones from Lactuca species: Major latex components are novel oxalate and sulfate conjugates of lactucin and its derivatives. J Bill Chem. 2000; 275(35): 26877-26884.
Wang X, Liu M, Cai GH, Chen Y, Shi XC, Zhang CC et al. A potential nutraceutical candidate lactucin inhibits adipogenesis through downregulation of JAK2/STAT3 signaling pathway-mediated mitotic clonal expansion. Cells, 2020; 9(2): 331.
Wesoowska A, Nikiforuk A, Michalska K, Kisiel W, Chojnacka-Wójcik E. Analgesic and sedative activities of lactucin and some lactucin-like guaianolides in mice. J Ethnopharmacol. 2006; 107(2): 254-258.
Zhang FH, Yan YL, Wang Y, Liu Z.  Lactucin induces potent anti-cancer effects in HL-60 human leukemia cancer cells by inducing apoptosis and sub-G1 cell cycle arrest. Bangladesh J Pharmacol. 2016; 11(2): 478-484.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace