Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9408 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Veracylglukany aloe pravé
Publikováno: Pátek, 10.06. 2022 - 09:11:52 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Veracylglukany aloe pravé

Jiří Patočka

     Aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis) je jednoděložná, vytrvalá a stálezelená, sukulentní bylina s přízemní růžicí dlouhých dužnatých a na okraji řídce ostnitých listů. Má žluté květy válcovitého tvaru, uspořádané ve štíhlém a poměrně vysokém hroznovitém květenství. Plodem je tobolka s mnoha semeny. Květy jsou opylovány ptáky, kteří konzumují nektar (Parente et al., 2013).      Aloe pravá pochází pravděpodobně z Arabského poloostrova, ale v současné době je pěstována nebo roste zplanělá v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa. Již po tisíce let se používá jako léčivá rostlina a tak se její používání a pěstování postupně rozšířilo po celém světě (Haller, 1999). Nejstarší důkazy o jejím využití pocházejí z raného Egypta z doby před 6000 lety. Aloe je rovněž zmiňována na několika místech v Bibli, i když se nemuselo jednat o stejnou rostlinu. Rostlina je dodnes používána v tradiční indické, čínské i arabské medicíně (Sayed, 1980) V poslední době její mnohostranné účinky objevuje i západní medicína a aloe je pro tyto účely komerčně pěstována na plantážích v subtropických a sušších oblastech tropů celého světa. Hlavními exportéry jsou v současné době Mexiko, Venezuela a Dominikánská republika (Pegu et al., 2019).
     Aloe poskytuje dva základní produkty s odlišným působením a využitím. Tyto produkty jsou známy jako gel a latex z aloe.
Gel z aloe je průhledná rosolovitá látka obsažená v parenchymatózních buňkách čerstvé dužiny listů. Gel má velmi vysoký obsah vody (99 %), zbývající rozpustné pevné látky tvoří pouhé 1 % (Hamman, 2008). Gel se aplikuje zejména zevně na drobnější poranění a odřeniny a na různé typy popálenin, u nichž brání vzniku puchýřů (Brandão et al., 2016). Hojivý účinek je přičítán polysacharidům, zejména látce zvané acemannan. Acemannan je polysacharid, složený z jednotek manózy a glukózy v poměru 3:1.
     Protože acemannan snadno degraduje, je pro domácí použití doporučován jako nejlepší čerstvý gel z listů. Pro pozdější použití se gel různým způsobem průmyslově zpracovává a konzervuje. Odpradávna je gel z aloe také využíván v kosmetice. Často je míchán také s esenciálními oleji a je tak vhodný na výrobu pleťových krémů a tělové i vlasové kosmetiky (Feily et al., 2009). Aloe má na pleť blahodárné účinky. Čistý gel z aloe vera regeneruje tkáně, hojí jizvy, působí proti volným radikálům, proti projevům stárnutí a brání vzniku strií. Protože zároveň pleť silně hydratuje, je nepostradatelnou součástí každodenní péče o pleť (Ruiz et al., 2004). 
     Čistý gel z listů aloe obsahuje kolem 75 složek, užitečných pro lidský organizmus. Je to například velké množství mnoha vitamínů, z nichž nejdůležitější jsou vitamíny A, C a E. Je také jedním z mála rostlinných zdrojů vitamínu B12. Pozoruhodné je velké množství aminokyselin. Z 22 esenciálních aminokyselin, které lidské tělo potřebuje, jich aloe obsahuje 18. Obsahuje také celou škálu minerálů, cukrů, enzymů, mastných kyselin, lignin, saponiny a antrachinony, které tiší bolest a mají antibakteriální a antivirové vlastnosti. Tento koktejl výživných a léčivých látek je unikátní v tom, že všechny složky působí jako tým a navzájem potencují své účinky (Surjushe et al., 2008).
     Latex z aloe je obsažen ve vodivých pletivech rostliny a v podkožkové části listu v mléčnicích. V surovém stavu je to žlutá šťáva vytékající z přeříznutého listu. Aby bylo možné latex uchovat po delší dobu, obvykle se poté, co vyteče, se usuší. Sušený latex z aloe pravé je obvykle neprůhledná, tmavě čokoládově hnědá, beztvará, pryskyřičnatá hmota s matně voskovým vzhledem. Má typický, dosti nepříjemný pach a nakyslou a silně hořkou chuť (Hnawi et al., 2022).
     V latexu je obsaženo asi 80 různých složek, z nichž mnohé dosud nejsou prozkoumány. Podává se vnitřně a působí mj. jako razantní projímadlo. Hlavní účinnou látkou je glykosid barbaloin, který je derivátem antrachinonu (Patel et al., 2012). 
    Barbaloin je derivátem emodinu (Groom a Reynolds, 1987) a vykazuje řadu farmakologických účinků. Má silný inhibiční účinek na uvolňování histaminu, ale je také protizánětlivý, antivirový, antimikrobiální a protirakovinný (Patel et al., 2012). Významný je příznivý účinek barbaloinu na zácpu (Lakshmanan, 2021), která je jedním z nepříjemných problémů moderních lidí.
Literatura
Brandão ML, Reis PM, Araújo LAD, Araújo ACV, Santos MHDAS, Miguel MP. Evaluation of wound healing treated with latex derived from rubber trees and Aloe Vera extract in rats. Acta Chirurgica Brasileira, 2016; 31: 570-577.
Feily A, Namazi MR. Aloe vera in dermatology: a brief review. Giornale Ital Dermatol Venereol Organo Ufficiale, 2009; 144(1): 85-91.
Groom QJ, Reynolds T. Barbaloin in Aloe species. Planta Medica, 1987; 53(04): 345-348.
Haller JS. A drug for all seasons, medical and pharmacological history of aloe. Bu Acad Med. 1990; 66: 647–659.
Hamman JH. Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. 2008;13:1599–1616.
Hnawi SK, El Mansouri A, Abdallah N, Agdad A, Tchenka A, Cheikh S et al. Investigation of Aloe Vera Latex Used as Natural Dye in TiO2-Based Heterojunction and Liquid-Electrolyte Dye-Sensitized Solar Cells. J Solar Energy Eng. 2009; 144(5), 051002.
Lakshmanan M. Drug Therapy for Constipation. Introd Basic Pharmacol Toxicol. 2021; 593-604.
Parente LML, Carneiro LM, Tresvenzol LMF, Gardin NE. Aloe vera: características botânicas, fitoquímicas e terapêuticas. Arte Méd Ampl, 2013; 33(4): 160-164.
Patel DK, Patel K, Tahilyani V. Barbaloin: A concise report of its pharmacological and analytical aspects. Asian Pacific J Tropical Med. 2012; 2(10): 835-838.
Pegu AJ, Sharma MA. Review on aloe vera. Int J Trend Sci Res Dev, 2019; 3(4): 35-40.
Ruiz MA, Pleguezuelos M, Murìoz M, Gallardo V. Moisturizing capacity of aloe vera gel in skin creams made with silicone-based ano olive oil-based latex preparations. J Appl Cosmetol, 2004; 22: 25-33.
Sayed MD. Traditional medicine in health care. J Ethnopharmacol. 1980; 2(1): 19-22.
Surjushe A, Vasani R, Saple DG. Aloe vera: a short review. Indian J Dermatol. 2008; 53(4): 163-166.
Zhang L, Tizard IR. Activation of a mouse macrophage cell line by acemannan: the major carbohydrate fraction from Aloe vera gel. Immunopharmacology, 1996; 35(2): 119-128.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace