Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7831 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Galagania fragrantissima: složení éterického oleje a jeho bioaktivní účinky
Publikováno: Sobota, 30.07. 2022 - 09:49:08 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Galagania fragrantissima: složení éterického oleje a jeho bioaktivní účinky

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Galagania fragrantissima Lipsky je vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) vysoká cca 100 cm. Rostliny mají listy členěné v jemné úkrojky a žluté květy uspořádané ve složených okolících, plodem je dvojnažka. Pochází ze Střední Asie, kde roste na travnatých horských svazích. Mladé listy G. fragrantissima se používají jako koření do polévek i dalších pokrmů. Éterický olej této rostliny má příjemnou kořenitou vůni a dodává pokrmům zajímavé aroma. Listy a plody se v tradiční medicíně používají k léčbě zažívacích potíží, směs plodů a lodyh k léčbě nádorových onemocnění (Boboev et al., 2020).

     Přestože rostlina byla popsána již v roce 1900, mimo oblast svého výskytu je prakticky neznámá. Nebyla ani fytochemicky zkoumána a o jejích bioaktivních složkách nebylo donedávna nic známo. Situace se začíná měnit až v posledních letech, protože rostliny stále představují zajímavou oblast vědy, neboť obsahují komplexní směsi biologicky aktivních sekundárních metabolitů s mnoha medicinálními účinky a ve většině případů nízkou toxicitou. (Sharopov a Setzer, 2018).

     Fytochemická analýza éterického oleje G. fragrantissima prokázala, že jeho hlavními složkami jsou vyšší alifatické alkoholy a aldehydy, zejména (2E)-dodecenal (84 %), (2E)-dodecenol (8 %), (2E)-tetradecenal (3 %) and dodecanal (2 %) (Sharopov et al., 2015b). 



     Éterický olej Galagania fragrantissima (GFEO) je velmi účinný proti grampozitivním bakteriím (včetně methicilin rezistentní bakterie Staphylococcus aureus). Hodnoty MIC a MBC byly 0,04 a 0,08 mg/ml. GFEO také vykazuje vysokou protizánětlivou aktivitu, inhibuje enzym 5-lipoxygenázu (5-LOX) s hodnotou IC50 7,3 μg/ml a má vysoký cytotoxický účinek proti pěti liniím lidských nádorových buněk (HeLa, CaCo-2, MCF-7, CCRF-CEM a CEM/ADR 5000). GFEO vykazuje synergickou aktivitu s doxorubicinem. Synergické účinky éterických olejů se zdají být slibnou oblastí pro budoucí výzkum. GFEO se již dnes jeví  svou účinností a svým synergickým účinkem s antibiotiky jako zajímavý kandidát pro využití ve fytoterapii (Sharopov et al., 2015a).
Literatura  
Boboev M, Ghorbani A, de Boer H, Kool A, Bussmann RW, Batsatsashvili K, Kikvidze Z. Galagania fragrantissima Lipsky Apiaceae. In: Ethnobotany of the Mountain Regions of Central Asia and Altai, 2020, pp. 345-347.
Sharopov F, Braun MS, Gulmurodov I, Khalifaev D, Isupov S, Wink M. Antimicrobial, antioxidant, and anti-inflammatory activities of essential oils of selected aromatic plants from Tajikistan. Foods, 2015a; 4(4): 645-653.
Sharopov F. Phytochemistry and bioactivities of selected plant species with volatile secondary metabolites (Doctoral dissertation). Ruperto-Carola University of Heidelberg, Germany, 2015.
Sharopov FS, Setzer WN. Medicinal plants of Tajikistan. Vegetation of Central Asia and Environs, 2018; 163-209.
Sharopov FS, Zhang H, Wink M, Setzer WN. Aromatic medicinal plants from Tajikistan (Central Asia). Medicines, 2015b; 2(1): 28-46.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.21 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace