Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9110 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články mých kolegů: Zvonek vousatý: sekundární metabolity
Publikováno: Úterý, 09.08. 2022 - 14:31:58 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Zvonek vousatý: sekundární metabolity

 Zdeňka Navrátilová, Romana Jelínková, Jiří Patočka

     Zvonek vousatý (Campanula barbata L.) je dvouletá bylina z čeledi zvonkovitých (Campanulaceae). Rostliny jsou pokryté dlouhými chlupy, dorůstají výšky 10–40 cm. Mají přímé nebo krátce vystoupavé lodyhy, kopinaté listy a stopkaté květy jednotlivé nebo v jednostranném hroznu, které kvetou od července do srpna. Koruna je trubkovitě zvonkovitá, má bledě modrou barvu a vně i uvnitř je dlouze chlupatá. Vzácně se tento druh vyskytuje v bíle kvetoucí formě. Plodem je rezavě hnědá tobolka. Zvonek vousatý roste na podhorských a horských loukách v Alpách, Karpatech a v Norsku, v ČR pouze v Hrubém Jeseníku a na Králickém Sněžníku. Dostal se tak do znaku Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zvonek vousatý je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (Kovanda, 2000; Finkenzeller, 2007). Z výsledku mapování z roku 2014 je patrné, že oproti předchozím létům se počty jedinců na lokalitách snížily (Šilllerová. 2014).

Kvetoucí zvonek vousatý, rostoucí na stráni pod Kralickým sněžníkem. CHKO Jeseníky. Foto: Ing. Romana Jelínková, Ph.D.     V české květeně je zvonek vousatý nezaměnitelná, velmi dekorativní rostlina. V zahradách se pěstuje jen z kulturních výsevů a je sbírkovou rostlinou pro skalničkáře. V zahradě má rád vlhčí a mírně zastíněné polohy, odkloněné od přímého slunce. Vzhledem k jeho vzácnosti a jen malé pravděpodobnosti využití jako léčivé rostliny, jsou fytochemické studie vzácné.
Přesto ve Švýcarsku proběhla studie, která zjišťovala jeho sekundární metabolity. Jako nové biosloučeniny byly popsány fenylpropanoidy barbatosidy A–D a katechin barbatoflavan. Kromě toho jsou přítomny další flavonoidy (kaempferol-3-O-glukosid, kaempferol-3-O-rutinosid, kvercetin-3-O-glukosid a kvercetin-3-O-rutinosid). In vitro vykazoval barbatoflavan schopnost vychytávat volné radikály (Cuendet et al., 2001).
Chemické struktury některých sekundárních metabolitů zvonku vousatého.
Literatura
Cuendet M, Potterat O, Hostettmann K. Flavonoids and phenylpropanoid derivatives from Campanula barbata. Phytochemistry. 2001; 56(6): 631-636.
Finkenzeller X. Rostliny Alp. Academia, Praha 2007;199 p.
Kovanda  M. Campanula L. – zvonek. In: Slavík B, Chrtek J jun, Štěpánková J (eds). Květena České republiky  2000;  6: 726–748, Academia, Praha.
Šillerová A. Aktuální výskyt zvonku vousatého (Campanula barbata L.) v oblasti alpínského bezlesí v Hrubém Jeseníku. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc 2014, 55 stran.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 17

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace