Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 13225 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Nový antimikrobiálně účinný peptid kožního sekretu žáby Pelophylax nigromaculatu
Publikováno: Pátek, 30.09. 2022 - 17:55:43 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Nový antimikrobiálně účinný peptid kožního sekretu žáby Pelophylax nigromaculatus: zničí i zlatého stafylokoka?

Jiří Patočka

     Protože rychlý vývoj a šíření rezistence bakteriálních patogenů na antibiotika je rychlejší než vývoj nových antibiotik (Brown a Wright, 2016), je třeba stále hledat nové látky s antimikrobiálními účinky. Takovou skupinou nových přírodních látek jsou antimikrobiální peptidy (AMP) (Pandit et al., 2020), které obecně vyvolávají menší rezistenci ve srovnání s konvenčními antibiotiky a napadají cílové bakterie multimodálním působením přes membránu a různé intracelulární cíle (Kumar et al., 2018; Li et al., 2021), čímž značně rozšiřují mechanismy antibakteriálního účinku (Afacan et al., 2012). Je také vhodné zdůraznit pozitivní účinky AMP na likvidaci bakteriálních biofilmů (Hancock et al., 2021). Biofilmy produkované patogeny jsou velkou hrozbou, neboť poskytují úkryty bakteriím před antibiotiky a vytváří vhodné podmínky pro jejich další šíření. Nové baktericidní mechanismy AMP by mohly inspirovat vývoj antimikrobiálních látek nové generace. 

     AMP představují široce rozšířenou skupinu přírodních látek (Wu et al., 2018, 2021; Patocka et al., 2019) a v posledních letech jsou intenzivně studovány. Takovými AMP jsou také peptidy nedávno izolované skupinou čínských autorů (Lu et al., 2022) z kůže žáby Pelophylax nigromaculatus. Tato žába nalezená ve východní Asii a poprvé popsané v roce 1861 byla v minulosti hojně lovena pro jídlo a později používaná jako laboratorní pokusné zvíře. Její české jméno je skokan černoskvrnný.

Skokan černoskvrnný (Pelophylax nigromaculatus). Wikipedia.

 



      AMP byly nalezeny v sekretech kůže mnoha žab. V kůži skokana černoskvrnného byl nalezen peptid který byl nazván nigrocin-PN. Je to lineární peptid složený z 21 aminokyselinových zbytků 
GLLGKILGAGKKVLCGVSGLC
Tento peptid má vlastnosti širokospektrálního antibiotika, vykazuje silné antimikrobiální účinky in vitro, ale také významně léčí plicní zánět vyvolaný Klebsiella pneumoniae in vivo. Nigrocin-PN vykazuje synergické účinky s běžně používanými antibiotiky. Jeho společné podávání s ampicilinem by mohlo zpomalit vznik rezistence na antibiotika u Staphylococcus aureus. Antibakteriální účinky směsi nigrocinu-PN a ampicilinu jsou založeny na destrukci membrány S. aureus a možná by mohly pomoci vyřešit problémy s infekcemi způsobenými zlatým stafylokokem.
     Již dříve byly z kůže skokana P. nigromaculatus izolovány jiné dva kationové peptidy (nigrocin 1 a 2). Tyto peptidy vykazovaly široké spektrum antimikrobiální aktivity proti různým mikroorganismům s různou specificitou. Nigrocin 1 má vysokou sekvenční homologii s brevininem 2, ale nigrocin 2 má nízkou sekvenční homologii s jakýmikoli jinými známými antimikrobiálními peptidy (Lu et al., 2022).
   Pro zkoumání vztahu mezi strukturou a aktivitou nigrocinu 2, který má jedinečnou primární strukturu, byly provedeny studie cirkulárního dichroismu (CD) a homonukleární nukleární magnetické rezonance (NMR). CD vyšetřování odhalilo, že nigrocin 2 má v roztoku trifluorethanol (TFE)/H(2)O hlavně alfa-helikální strukturu, micely dodecylsulfátu sodného (SDS) a micely dodecylfosfocholinu. Struktury roztoku nigrocinu 2 v roztoku TFE/H(2)0 (1:1, obj./obj.) a v SDS micelách byly stanoveny pomocí homonukleární NMR. Nigrocin 2 se skládá z typického amfipatického alfa-helixu zahrnujícího zbytky 3-18 jak v 50% roztoku TFE, tak v micelách SDS. Ze strukturálního srovnání nigrocinu 2 s jinými známými antimikrobiálními peptidy lze nigrocin 2 zařadit do rodiny antimikrobiálních peptidů obsahujících jeden lineární amfipatický alfa-helix, který potenciálně narušuje integritu membrány, což by vedlo k buněčné smrti. Nigrocin 2 se skládá z typického amfipatického alfa-helixu zahrnujícího zbytky 3-18 jak v 50% roztoku TFE, tak v micelách SDS. Ze strukturálního srovnání nigrocinu 2 s jinými známými antimikrobiálními peptidy lze nigrocin 2 zařadit do rodiny antimikrobiálních peptidů obsahujících jeden lineární amfipatický alfa-helix, který potenciálně narušuje integritu membrány, což by vedlo k buněčné smrti. Nigrocin 2 se skládá z typického amfipatického alfa-helixu zahrnujícího zbytky 3-18 jak v 50% roztoku TFE, tak v micelách SDS. Ze strukturálního srovnání nigrocinu 2 s jinými známými antimikrobiálními peptidy lze nigrocin 2 zařadit do rodiny antimikrobiálních peptidů obsahujících jeden lineární amfipatický alfa-helix, který potenciálně narušuje integritu membrány, což by vedlo k buněčné smrti.
Literatura
Afacan NJ, Yeung AT, Pena OM, Hancock RE. Therapeutic potential of host defense peptides in antibiotic-resistant infections. Curr Pharm Des. 2012;18(6): 807–819.
Brown ED, Wright GD. Antibacterial drug discovery in the resistance era. Nature 2016; 529(7586): 336–343.
Hancock REW, Alford MA, Haney EF. Antibioflm activity of host defence peptides: complexity provides opportunities. Nat Rev Microbiol. 2021; 19(12):786–797.
Li W, Separovic F, O’Brien-Simpson NM, Wade JD. Chemically modified and conjugated antimicrobial peptides against superbugs. Chem Soc Rev. 2021;  50(8): 4932–4973.
Lu C, Liu L, Ma C, Di L, Chen T. A novel antimicrobial peptide found in Pelophylax nigromaculatus. J Genet Engin Biotechnol. 2022; 20(1): 76. doi: 10.1186/s43141-022-00366-9
Kumar P, Kizhakkedathu JN, Straus SK. Antimicrobial peptides: diversity, mechanism of action and strategies to improve the activity and biocompatibility in vivo. Biomolecules 2018; 8(1): 24. doi: 10.3390/biom8010004
Pandit G, Biswas K, Ghosh S, Debnath S, Bidkar AP, Satpati P, Bhunia A, Chatterjee S. Rationally designed antimicrobial peptides: insight into the mechanism of eleven residue peptides against microbial infections. Biochim Biophys Acta Biomembran. 2020;  1862(4): 183177.
Patocka J, Nepovimova E, Klimova B, Wu Q, Kuca K. Antimicrobial peptides: Amphibian host defense peptides. Current Med Chem. 2019; 26(32): 5924-5946.
Wu Q, Patocka J, Kuca K. Insect antimicrobial peptides, a mini review. Toxins, 2018; 10(11): 461.
Wu R, Patocka J, Nepovimova E, Oleksak P, Valis M, Wu W, Kuca K. Marine invertebrate peptides: Antimicrobial peptides. Front Microbiol.2021; 12.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace