Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9163 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Guajak léčivý (železné dřevo, strom života): bioaktivní látky
Publikováno: Neděle, 13.11. 2022 - 09:48:27 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Guajak léčivý (železné dřevo, strom života): bioaktivní látky

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Guajak léčivý (Guaiacum officinale L.) je stálezelený, velmi pomalu rostoucí strom s hustou korunou. Patří do čeledi kacibovitých (Zygophyllaceae). Dosahuje výšky 9–12 m a jeho kmen o průměru do 60 cm bývá obvykle pokřivený. Dřevo je velmi tvrdé a guajak je proto znám také jako „železný strom“. Jeho borka je hluboce svraštělá, listy jsou sudozpeřené, 6–13 cm dlouhé a jsou obvykle tvořené 1–3 páry přisedlých eliptických lístků. Květy o průměru až 2,5 cm rostou na koncích větví na tenkých stopkách, mají chlupatý kalich a obvykle 5 korunních lístků modrofialové barvy. Jak květy stárnou, postupně blednou, až jsou téměř bílé. Plody jsou smáčklé tobolky žluté barvy, které při dozrávání pukají a odhalují semena obalená červenou kožovitou slupkou. Guajak léčivý roste v Karibiku, v jižní části Severní Ameriky a v severní části Jižní Ameriky. Pěstuje se v mnoha dalších oblastech.

 



     Guajak léčivý byl pro své pozitivní účinky na lidské zdraví nazýván také Lignum vitae – strom života. Jeho dřevo a z něj získaná pryskyřice se kdysi používaly k léčbě syfilitidy, vyrážek, revmatismu a dny. Některé ze složek pryskyřice jsou účinné protizánětlivé látky a jejich výtažky se dodnes využívají v mnoha léčivých přípravcích. 
     Dřevo tohoto druhu je nejhustší a nejtěžší, jaké známe. Jeho hustota se pohybuje od 1,15 do 1,35 kg/dm3, takže se ve vodě potápí. Dřevo je pevné, houževnaté a vzhledem k obsahu pryskyřice i velmi trvanlivé. Využívá se proto k výrobě vysoce namáhaných součástek, jako jsou hřídele, kladky, kolečka a další výrobky, např. bowlingové koule, bubnové paličky, šablony a podobně. Guajak léčivý se vysazuje také jako okrasný strom. Od roku 1998 je veden v Červeném seznamu IUCN jako ohrožený druh a je chráněn i mezinárodní úmluvou CITES. Guajak léčivý je národní rostlinou Jamajky. 
     Vědeckých informací o obsahových látkách guajaku léčivého bylo v době, kdy byl využíván k homeopatii (Sarkar et al., 2014) a v lidové medicíně (Perlmutter et al., 2021) zejména jako antirevmatický a protizánětlivý prostředek, jen velmi málo. Teprve farmakochemický a farmakologický výzkum posledních let odhalil v guajaku řadu bioaktivních látek a objasnil jejich farmakologické účinky. Jsou to např. sapogeniny (Ahmad et al., 1984), lignany (Nakano et al., 2017), steroidy (Robert a Lin, 1994), triterpenoidní saponiny (Ahmad et al., 1984) nebo fenoly (Maneechai a Pikulthong et al., 2017). 
 
     Významnými biologicky aktivními látkami produkovanými guajakem léčivým jsou kyseliny guajaretová, dihydroguajaretová a nordihydroguajaretová, guajacin, isoguajacin, kyselina guajakonová, furoguajacin a jeho monomethylether, furoguajacidin, dehydroguajalignan, tetrahydrofuroguajacin-A a tetrahydrofuroguajacin-B, furoguajaoxidin,  β-sitosterol, officigenin, guajakol, guajazulen, ramonaniny (stereoisomery A-D) a další zajímavé látky. 
Literatura
Ahmad VU, Bano N, Bano S. Sapogenins from Guaiacum officinale. Phytochemistry, 1984; 23(11): 2613-2616.
Maneechai S, Pikulthong V. Total phenolic contents and free radical scavenging activity of Guaiacum officinale L. extracts. Pharmacognosy J.2017;  9(6): 929-931.
Nakano Y, Nasu M, Kano M, Kameoka H, Okuyama T, Nishizawa M, Ikeya Y. Lignans from guaiac resin decrease nitric oxide production in interleukin 1β-treated hepatocytes. J Nat Med 2017; 71(1): 190-197.
Perlmutter J, Cogan R, Wiseman MC. Treatment of Atopic Dermatitis, Dermatophytes, and Syphilis by Indigenous Peoples Prior to 1850. J Cutan Med Surg. 2021; 26(2): 198-200. 
Robert I, Lin S. Phytochemicals and antioxidants. Functional Foods. Springer US, 1994, 393-449.
Sarkar A, Datta P, Das AK, Gomes A. Anti-rheumatoid and anti-oxidant activity of homeopathic Guaiacum officinale in an animal model. Homeopathy, 2014; 103(02): 133-138.
 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace