Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8081 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Isochinolinové alkaloidy korkovníku čínského
Publikováno: Středa, 16.11. 2022 - 20:50:37 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Isochinolinové alkaloidy korkovníku čínského

Jiří Patočka, Bohumír Plucar

     Korkovník čínský (Phellodendron chinense Schneid) z čeledi Rutaceae, je listnatý strom, rostoucí v severní Číně, Japonsku a na Korejském poloostrově (Ma et al., 2006). Strom je vysoký 10–15 m a má šedou, hluboce rozpukanou, korkovitou kůru, která se loupe, suší a v podobě svinutých trubiček používá k přípravě léků tradiční lidové medicíny k léčbě bolesti břicha, průjmu, gastroenteritidy a infekcí močových cest (Sun et al., 2009).  

Korkovník čínský (Phellodendron chinensis)



     Farmakochemickým průzkumem bylo zjištěno, že hlavními chemickými složkami drogy jsou isochinolinové alkaloidy (Li et al., 2022), především berberin (až 4,75 %). Mezi další významné alkaloidy patří magnoflorin (až 1,1 %), palmatin (až 1,2 %), jatrorrhizin (0,5 %), phelodendrin a kandicin (Si et al., 2021). Není bez zajímavosti, že všechny tyto alkaloidy fungují jako inhibitory acetylcholinesterázy (AChE)  (Kafmmann et al., 2016) a protože inhibice AChE je běžnou léčbou časných stádií nejobecnější formy demence, Alzheimerovy choroby (AD), mohl by být korkovník čínský významným zdrojem léků pro tuto neurodegenerativní chorobu. Kombinace jednotlivých alkaloidů berberinu, koptisinu a palmatinu s již používaným lékem AD, galantaminem, vedou totiž k synergickému zvýšení inhibice AChE (Kafmmann et al., 2016; Wojtunik-Kulesza et al., 2022). Zdaleka to však nemusí být jen AD, kde by mohly obsahové látky korkovníku čínského najít uplatnění (Zhu et al., 2022).

Berberin se ukázal jako vysoce prospěšný alkaloid při léčbě různých onemocnění. Za jeho významné biologické účinky lze považovat zejména vysokou cytotoxicitu a schopnost inhibovat proliferaci rakovinných buněk. Více než 10 let trvající studie in vivo i in vitro prokázaly, že může být vysoce účinným a bezpečným léčivem rakoviny jater (hepatocelulární karcinom), jejímž problémem stále zůstává vysoká incidence a prevalence, stejně jako její špatná prognóza a terapeutická omezení zahrnující závažné nežádoucí účinky léků spojené s použitím syntetických chemoterapeutických sloučenin (Liu et al., 2022). To je důvod, proč by mohl berberin  v budoucnu sloužit jako potenciální kandidát na lékovou formu pro léčbu rakoviny jater. Zejména pokud by se podařilo vyřešit jeho špatnou rozpustnost, která je jedním z přispívajících faktorů vedoucích k jeho minimální klinické biologické dostupnosti.

Literatura

Kaufmann D, Kaur Dogra A, Tahrani A, Herrmann F, Wink M. Extracts from Traditional Chinese Medicinal Plants Inhibit Acetylcholinesterase, a Known Alzheimer's Disease Target. Molecules. 2016; 21(9): 1161. doi: 10.3390/molecules21091161.

Liu Y, Nwafor EO, Li Z, et al. Effects of Berberine on Liver Cancer. Natural Product Communications. 2022;17(5): 1934578X221102032

Li X, Cai K, Fan Z, Wang J, Wang L, Wang Q et al. Dissection of Transcriptome and Metabolome Insights into the Isoquinoline Alkaloid Biosynthesis during stem development in Phellodendron amurense (Rupr.). Plant Science, 2022; 111461.

Ma J, Cao W, Liu Q, Yu M, Han L. A revision of Phellodendron (Rutaceae). Edinburgh J Botany, 2006; 63(2-3). 131-151.

Si Y, Li X, Guo T, Wei W, Zhang J, Jia Aet al. Isolation and characterization of phellodendronoside A, a new isoquinoline alkaloid glycoside with anti-inflammatory activity from Phellodendron chinense Schneid. Fitoterapia, 2021; 154: 105021.

Sun Y, Lenon GB, Yang AWH. Phellodendri cortex: a phytochemical, pharmacological, and pharmacokinetic review. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2019.

Wojtunik-Kulesza K, Oniszczuk T, Mo³doch J, Kowalska I, Szponar J et al. Selected Natural Products in Neuroprotective Strategies for Alzheimer’s Disease—A Non-Systematic Review. Int J Mol Sci. 2022;  23(3): 1212.

Zhu Y, Ouyang Z, Du H, Wang M, Wang J, Sun H, Kong L, XU Q, Ma H, Sun Y. New opportunities and challenges of natural products research: When target identification meets single-cell multiomics, Acta Pharmaceutica Sinica B 2022, In press.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace