Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 11589 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Smenohaimieny: seskviterpeny mořského houbovce Smenospongia cerebriformis
Publikováno: Neděle, 20.11. 2022 - 09:43:07 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Smenohaimieny: seskviterpeny mořského houbovce Smenospongia cerebriformis 

Jiří Patočka

     Nadměrná produkce oxidu dusnatého (NO) aktivovanými mikrogliálními buňkami je doprovázena neurozánětlivými a neurodegenerativními stavy, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, amyotrofická laterální skleróza, ischemie, hypoxie, roztroušená skleróza a další postižení centrálního nervového systému (CNS). Proto je kontrola nadměrné produkce NO žádoucí terapeutickou strategií pro zvládání různých neurozánětlivých poruch. Jsou proto hledány látky které mohou downregulovat NO a působit tak jako protizánětlivá činidla, která by mohla působit proti neurozánětu a neurodegeneraci (Subedi et al., 2021). Nadějným zdrojem takových látek jsou v posledních letech různé mořské organismy (Shal et al., 2018).

     Takovou nadějnou skupinou mořských organismů jsou mořské houby nebo přesněji řečeno houbovci, jedni z nejjednodušších a nejstarších mnohobuněčných živočichů. Objevili se už před více než 500 milióny let a řadí se do samostatného kmene zvaného Houbovci (Porifera). Houbcovci žijí přisedle na jednom místě a dožívají se vysokého věku. Mohou se dožít i více než 500 let. Jejich tělo se skládá z vnější vrstvy či kůry a vnitřní tkáně z vláknitého materiálu zvaného spongin, který může být vyztužen spikulemi (jehličkami) oxidu křemičitého nebo uhličitanu vápenatého. Jejich těla jsou plná pórů a kanálků, které jim umožňují cirkulaci vody.



     Houbovci jsou většinou hermafrodité. Jejich gamety však dozrávají v různých časech, aby se zabránilo samooplodnění. Spermie jsou uvolňovány do vody, která je filtrována jinými houbovci obsahujícími zralá vajíčka. Z těch se pak vylíhnou larvy, opět jsou uvolněné do vody, následně se usadí a transformují v novou mořskou houbu. Množí se i nepohlavně - pučením nového jedince z těla původního jedince. Houbovci mají vynikající schopnost regenerace a nová houba může vyrůst i z odlomené části.
     Houbovci produkují velké množství chemických sloučenin. Ty jedovaté odrazují predátory nebo v některých případech likvidují přerostlé přisedlé organizmy, které je běžně porůstají. Houby také hostí širokou škálu mikrobů a chemické sloučeniny vytvářejí ve spolupráci s nimi. Některé z nich mají antibiotické nebo protirakovinné účinky a mohou sloužit při výrobě léčiv. Takovým houbovce je i Smenospongia cerebriformis (Duchassaing & Michelotti, 1864), vyskytující se v útesových biotopech v hloubkách od 18 do 30 m v oblasti Floridy, Mexického zálivu a Karibského moře.
 
     Mezi hlavními chemickými složkami tohoto rodu byly identifikovány seskviterpenické chinony (Hang et al., 2017) a cyklopentenony (Le et al., 2017), fenylalkeny (Hwang et al., 2013), indolové alkaloidy (Huyen et al., 2017), imidazolidinony (Dai et al., 2008) a velké množství dalších zajímavých sloučenin vykazujících různé biologické aktivity (Ibrahim et al., 2022). Jejich strukturní charakteristiky a rozmanité bioaktivity přitahují velkou pozornost chemiků a farmaceutů se zájmem o přírodní látky, z nichž by se jednou mohly stát významné léky pro prevenci a léčbu některých zdravotních problémů lidí i zvířat (Hong et al., 2022).
     Nedávno bylo z metanolového extraktu S. cerebriformis (Duchassaing a Michelotti) izolováno pět nových a pět již známých seskviterpenických derivátů. Nově izolované deriváty byly pojmenovány jako smenohaimieny A až E. Konkrétně smenohaimien A, smenohaimien B, smenohaimien C, smenohaimien D a smenohaimien E . Z těch známých látek to byl 19-hydroxy-polyfibrospongol B, ilimaquinon, dictyoceratin C, polyfibrospongol A a polyfibrospongol B. 
     Struktury smenohaimienů byly určeny pomocí 1D a 2D NMR spektroskopické analýzy, HR ESI MS a výpočtů spekter elektronového cirkulárního dichroismu. Sloučeniny byly hodnoceny na inhibiční aktivitu produkce NO v lipopolysacharidem stimulovaných buňkách mikroglie BV2. Produkci NO významně inhiboval smenohaimien B s hodnotou IC5010,40± 1,28 µM. Zbývající sloučeniny vykazovaly mírné inhibiční aktivity produkce NO s hodnotami IC50 v rozmezí od 24,37 do 30,43 µM (Van Kiem et al., 2017).
Literatura
Dai J, Jiménez JI, Kelly M, Barnes S, Lorenzo P, Williams P. Dictazolines A and B, bisspiroimidazolidinones from the marine sponge Smenospongia cerebriformis. J Nat Prod. 2008; 71(7): 1287-1290.
Hang DT, Nhie NX, Tai BH, Anh HLT, Quang TH, Yen PH et al. Sesquiterpene Quinones and Diterpenes from Smenospongia cerebriformis and Their Cytotoxic Activity. Nat Prod Commun. 2017; 12(4): 477-478.
Hong LL, Ding YF, Zhang W, Lin HW (2022). Marine Life Science & Technology , 1-17. A novel natural phenyl alkene with cytotoxic activity. Tetrahedron Letters, 2013; 54(29): 3872-3876.
Huyen LT, Hang DT, Nhiem NX, Tai BH, Anh HLT, Quang TH et al. Sesquiterpene quinones and diterpenes from Smenospongia cerebriformis and their cytotoxic activity. Nat Prod Commun. 2017; 12(4): 1934578X1701200402.
Hwang IH, Oh J, Kochanowska-Karamyan A, Doerksen RJ, Na M, Hamann MT. A novel natural phenyl alkene with cytotoxic activity. Tetrahedron letters, 2013; 54(29): 3872-3876.
Ibrahim SR, Fadil SA, Fadil HA, Hareeri RH, Abdallah HM Mohamed GA (2022). Genus Smenospongia: Untapped Treasure of Biometabolites—Biosynthesis, Synthesis, and Bioactivities. Molecules, 2022; 27(18): 5969.
Le TH, Hang DTT, Nhiem NX, Yen PH, Anh HLT, Quang TH et al. Naphtoquinones and sesquiterpene cyclopentenones from the sponge Smenospongia cerebriformis with their cytotoxic activity. Chem Pharm Bull. 2017; 65(6): 589-592.
Shal B, Ding W, Ali H, Kim YS, Khan S. Anti-neuroinflammatory potential of natural products in attenuation of Alzheimer's disease. Front Pharmacol. 2018; 9: 548.
Subedi L, Gaire BP, Kim SY, Parveen A. Nitric Oxide as a Target for Phytochemicals in Anti-Neuroinflammatory Prevention Therapy. Int J Mol Sci. 2021; 22(9): 4771.
Van Kiem P, Hang DT, Nhiem NX, Tai BH, Anh HLT, Van Cuong P et al. Sesquiterpene derivatives from marine sponge Smenospongia cerebriformis and their anti-inflammatory activity. Bioorg Med Chem Letters, 2917; 27(7): 1525-1529. 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace