Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5038 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Ranunculin a protoanemonin, jedovaté cyklické laktony pryskyřníků
Publikováno: Čtvrtek, 09.06. 2011 - 20:45:33 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Ranunculin a protoanemonin, jedovaté cyklické laktony pryskyřníků

Jiří Patočka, Josef Frynta

     Pryskyřníky jsou jedovaté rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Jedná se o rozsáhlý botanický rod, který zahrnuje asi 400 druhů rostoucích téměř po celém světě (McGovern a Lawarre, 2002). V ČR byl zjištěn výskyt 17 druhů pryskyřníků. Jsou to vytrvalé byliny s dlanitými nebo zpeřenými listy. Kvetou obvykle na jaře, v dubnu až květnu. Jejich květy jsou nejčastěji žluté, ale některé pryskyřníky kvetou i bíle, oranžově nebo červeně.



     Všechny pryskyřníky jsou jedovaté a za jejich toxicitu jsou odpovědné cyklické laktony: ranunculin, anemonin a protoanemonin. Nativním alkaloidem pryskyřníků je ranunculin,  glykosid protoanemoninu (Hill a Van Heyningen 1951) a látka s cytotoxickým účinkem (Li a Ji, 1993). Ranunculin je opticky aktivní sloučenina, opticky čistý (-)-stereoisomer totožný s přírodním ranunculinem byl připraven čínskými chemiky (Fang et al., 1989). Protoanemonin je hlavním toxickým  principem (Nachman a Olsen, 1983) a vzniká z ranunculinu účinkem enzymů při porušení pletiva pryskyřníků. Nejvyšší koncentrace protoanemoninu v rostlině je v době květu (Mahran et al., 1968). Protoanemonin je velmi nestabilní látka a rychle se rozkládá na prakticky nejedovatý anemonin. Protoanemonin má také antimutagenní vlastnosti (Minakata et al., 1983).
     Požití pryskyřníků způsobuje zánět v ústech a vyvolává bolest břicha. Mohou se objevit vředy v ústech a poškození zažívacího traktu. Otrava je doprovázena průjmem a může se objevit krev v moči. Pokud je otrava smrtelná, mohou se objevit křeče (Haupt, 2001).  Manipulace s rostlinami pryskyřníku nebo protoanemoninem bez ochranných pomůcek vede k podráždění očí a nosu a může vyvolat i dermatitidu (Metin et al., 2001). Hlavní toxický princip pryskyřníků, protoanemonin, je navíc hepatotoxický a může způsobit vážné poškození jater (Kelch et al., 1992).

Literatura
Fang Z, Zhou J, Huang L. Studies of the total synthesis of (-)-ranunculin. [Article in Chinese] Yao Xue Xue Bao. 1989; 24(3): 182-188.
Haupt H. Poisonous and less poisonous plants. 52. [Article in German]. Kinderkrankenschwester. 2001; 20(8): 335.
Hill R, Van Heyningen R. Ranunculin; the precursor of the vesicant substance of the buttercup.  Biochem J. 1951; 49(3): 332-335.
Kelch WJ, Kerr LA, Adair HS, Boyd GD. Suspected buttercup (Ranunculus bulbosus) toxicosis with secondary photosensitization in a Charolais heifer. Vet Hum Toxicol. 1992; 34(3): 238-239.
Li RZ, Ji XJ. The cytotoxicity and action mechanism of ranunculin in vitro. [Article in Chinese] Yao Xue Xue Bao. 1993; 28(5): 326-331.
Mahran GH, Saber AH, el-Alfy T. Spectrophotometric determination of protoanemonin, anemonin and ranunculin in Ranunculus sceleratus L. Planta Med. 1968; 16(3): 323-328.
McGovern TW, Lawarre SR. Botanical briefs: buttercup Ranunculus species L.. Cutis. 2002; 69(3): 171-172.
Metin A, Calka O, Behçet L, Yildirim E. Phytodermatitis from Ranunculus damascenus. Contact Dermatitis. 2001; 44(3): 183.
Minakata H, Komura H, Nakanishi K, Kada T. Protoanemonin, an antimutagen isolated from plants. Mutat Res. 1983; 116(3-4): 317-322.
Nachman RJ, Olsen JD. Ranunculin: a toxic constituent of the poisonous range plant bur buttercup (Ceratocephalus testiculatus). J Agric Food Chem. 1983; 31(6): 1358-1360.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace