Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 12258 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články příznivců: Adenium obesum – jedovatá pouštní růže
Publikováno: Pátek, 22.07. 2011 - 09:08:42 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Adenium obesum – jedovatá pouštní růže

Mgr. Zdeňka Navrátilová

    I růže mohou být jedovaté! Takovou růží je Adenium obesum, sukulentní keřovitá rostlina z čeledi Apocynaceae (toješťovité) (Omino a Kokwaro, 1993). Rod Adenium zahrnuje cca 6 druhů, které rostou v tropických oblastech Afriky, nejrozšířenější je A. obesum. Rostliny mají výrazně ztlustlé kmeny (obesum = tlustý), tenké větve s listy na koncích a pětičetné květy. Po poranění roní latex. Některé druhy rodu Adenium se pěstují jako okrasné rostliny, zejména A. obesum, které se vyskytuje v řadě kultivarů s velkými růžově, červeně či bíle zbarvenými květy. Podle výrazných květů je rostlina nazývána „pouštní růže“ (desert rose) (Ježek a Kunte, 2005; Wink a van Wyk, 2008).
     Všechny druhy rodu Adenium jsou jedovaté, stejně jako řada dalších rostlin z čeledi Apocynaceae. Rostliny obsahují více než 30 různých kardioaktivních glykosidů (kardenolidy a pregnanové glykosidy). Hlavním glykosidem je obebiosid B, ve větším nožství jsou dále zastoupeny 16-deacetylanhydrohonghelosid A a 16-anhydrostropesid (Yamauchi a Abe, 1990; Wink a van Wyk, 2008).     Rostliny se tradičně používaly k lovu ryb, jako součást šípových jedů a k ordáliím. Otrava u lidí se projevuje nevolností, salivací, zažívacími potížemi a průjmy. Výrazné jsou respirační a srdeční příznaky otravy - arytmie, hypertenze a srdeční zástava (Wink a van Wyk, 2008).
Screeningem extraktů tropických rostlin bylo zjištěno, že obsahové látky Adenium obesum jsou schopné zasáhnout do Hedgehog signální dráhy. Abnormální aktivace Hh/GLI signální dráhy, která hraje důležitou roli v embryogenezi, je spojena s výskytem různých typů nádorů, proto ovlivnění této dráhy může vést k novým lékům proti rakovině. Arai et al. (2011) izolovali z Adenium obesum 17 různých srdečních glykosidů, z toho 3 nové látky. Některé látky obsažené v Adenium obesum vykazují selektivní cytotoxicitu proti některým typům nádorových buněk (Hoffmann a Cole, 1977).  
     Čeleď Apocynaceae je typická výskytem jedovatých rostlin, některé z nich se již využívají v medicíně (např. Vinca minor či Catharanthus roseus). Je pravděpodobné, že v této čeledi nalezne medicínské využití řada dalších rostlin.  

Literatura
Arai MA, Tateno C, Kovano T, Kowithayakorn T, Kawabe S, Ishibashi M. New hedgehog/GLI-signaling inhibitors from Adenium obesum. Org Biomol Chem. 2011;  9(4) 1133-1139.
Hoffmann JJ, Cole JR. Phytochemical investigation of Adenium obesum Forskal (Apocynaceae): isolation and identification of cytotoxic agents. J Pharm Sci. 1977; 66(9): 1336-1338.
Ježek Z, Kunte L. Sukulenty. Rebo Productions CZ 2005. 31-34.
Omino EA, Kokwaro JO. Ethnobotany of Apocynaceae species in Kenya. J Ethnopharmacol. 1993; 40(3): 167-180.
Wink M, van Wyk B-E.  Mind-altering and poisonous plants of the world. Timber Press, Portland, London 2008. 42.
Yamauchi T, Abe F. Cardiac glycosides and pregnanes from Adenium obesum (studies on the constituents of Adenium. I). Chem Pharm Bull (Tokyo) 1990; 38(3): 669-672.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.63
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace