Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3157 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Zimnokvět časný a jeho obsahové látky
Publikováno: Úterý, 17.01. 2012 - 08:28:40 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Zimnokvět časný a jeho obsahové látky

Mgr. Zdeňka Navrátilová

Chimonanthus praecox (zimnokvět časný) je široce rostoucí keř až 2 m vysoký; patří do čeledi Calycanthaceae (sazaníkovité). Rostliny mají šedozelené větvičky, vstřícné elipticky vejčité listy a převislé bledě žluté, uvnitř fialové květy. Květy se objevují v předjaří před listy, jedná se o jednu z nejdříve kvetoucích dřevin, které se u nás pěstují. Plody jsou 1,5 cm dlouhé nažky ukryté v kožovité číšce. Pěstuje se jako okrasná rostlina, pochází z Číny (Haberer, 2005).

 



Obsahové látky
Rostliny obsahují alkaloidy, fenolické látky a silici složenou z monoterpenoidů a sesquiterpenoidů a jejich derivátů. Z alkaloidů jsou zastoupeny calycanthin, calycanthidin a folicanthin (Liu a Liu, 2008; Zhang et al., 2009), z aromatických látek pak zejména elemen, muurolen, caryophyllen, cadinol, linalool a spathulenon (Lv et al., 2011). Dále byly zjištěny 4-methyl-1,3-pentadien, α-phellandren, benzyl methanol, methyl salicylát a benzylester kys. octové (Deng et al., 2004).

Účinky
Obsahové látky zimnokvětu mají antioxidační a antimikrobiální účinek, za který zodpovídají zejména sesquiterpeny v kombinaci s monoterpeny a fenolickými látkami. Extrakt působil zejména proti bakteriím Salmonella typhi a Bacillus subtilis (Lv et al., 2011). Zjištěn byl také antifungální účinek alkaloidů, a to proti patogenním houbám Exserohilum turcicum, Bipolaris maydis, Alternaria solani, Sclerotinia sderotiorum a Fusarium oxysportium. Další výzkum může vést k novým látkám s fungicidním účinkem (Zhang et al., 2009).

Literatura
Haberer M. Atlas okrasných rostlin. Brázda Praha 2005. 500 p.
Deng C, Song G, Hu Y. Rapid determination of volatile compounds emitted from Chimonanthus praecox flowers by HS-SPME-GC-MS. Z Naturforsch C. 2004; 59(9-10): 636-640.
Liu ZX, Liu ZX. Chemical constituents from the seed of Chimonanthus praecox extracted by supercritical carbon dioxide. Zhong Yao Cai. 2008; 31(7): 992-995. [Article in Chinese]
Lv JS, Zhang LL, Chu XZ, Zhou JF. Chemical composition, antioxidant and antimicrobial activity of the extracts of the flowers of the Chinese plant Chimonanthus praecox. Nat Prod Res. 2011; 1-5.
Zhang JW, Gao JM, Xu T, Zhang XC, Ma YT, Jarussophon S, Konishi Y. Antifungal activity of alkaloids from the seeds of Chimonanthus praecox. Chem Biodivers. 2009; 6(6): 838-845.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace