Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 11766 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Antidepresivní účinek rozmarýnu
Publikováno: Čtvrtek, 26.01. 2012 - 11:31:29 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Antidepresivní účinek rozmarýnu

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis L.) je vždyzelený keř z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Rostliny mají prutovité větve a vstřícné čárkovité listy, které jsou svrchu tmavozelené a vespod šedoplstnaté. V úžlabí listů vyrůstají modré dvoupyské květy, které dozrávají ve 4 tvrdky. Rostlina pochází ze Středomoří a široce se zde pěstuje. Používá se zejména jako koření, ale i jako léčivá rostlina (Korbelář et al., 1985). Rostlina poskytuje drogu Rosmarini folium a Rosmarini aetheroleum, které jsou lékopisné dle Českého lékopisu 2009 (Kolektiv autorů, 2009).Obsahové látky
Rozmarýn obsahuje řadu biologicky aktivních látek: flavonoidy (diosmetin, diosmin, genkwanin, luteolin, hispidulin, nepetin, nepitrin, apigenin), fenolické látky (kys. kávová, chlorogenová, neochlorogenová, labiatová a rozmarýnová), diterpeny (karnosol, rosmanol, isorosmanol), triterpeny (α-amyrin, β-amyrin, kys. oleanolová, kys. ursolová, betulin), třísloviny a podobně jako další zástupci čeledi Lamiaceae, také velké množství silice. Silice je složena z monoterpenoidů: α-pinen, β-pinen, camphen, limonen, 1,8-cineol, borneol, camphor, linalool, verbinol, terpineol, 3-oktanon a isobornylacetát (Barnes et al., 2007; ESCOP, 2003; van Wyk a Wink, 2005).

Léčivé účinky
Rozmarýn se tradičně používá zejména při poruchách zažívání a jaterních a žlučníkových onemocněních. Zevně se používá při revmatismu a žilních problémech a také pro svůj hojivý a antimikrobiální účinek (ESCOP, 2003). V různých studiích byla potvrzena řada účinků rozmarýnu na organismus. Rozmarýn má antimikrobiální, antivirotický, protinádorový, protizánětlivý, karminativní a choleretický, hepatoprotektivní, antioxidační, hypoglykemický a antikonvulzivní účinek (Barnes et al., 2007; ESCOP, 2003; Al-Sereitia et al., 1999). Zajímavé jsou ale i účinky rozmarýnu na nervový systém. V experimentu na myších byl zjištěn stimulační účinek a zvýšení pohybové aktivity po aplikaci rozmarýnové silice (Kovar et al., 1987 sec. ESCOP, 2003). V nedávné studii na myších pak byl v různých testech zjištěn účinek antidepresivní. Pomocí aplikace různých látek, agonistů a antagonistů serotoninových, dopaminových a adrenergních receptorů, bylo zjištěno, že antidepresivní účinek je zprostředkován ovlivněním monoaminergní transmise v mozku. Další výzkum těchto účinků je perspektivní (Machado et al., 2009).

Literatura
Al-Sereitia MR, Abu-Amer KM, Sen P. Pharmacology of rosemary (Rosmarinus officinalis Linn.) and its therapeutic potentials. Indian J Exp Biol. 1999; 37(2): 124-130.
Barnes J, Anderson LA, Phillipson JD. Herbal Medicines 3rd ed. Pharmaceutical Press London, Chicago 2007. 710 p.
ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy). The ESCOP Monographs  2. ed. 2003. 556 p.
Kolektiv autorů. Český lékopis 2009. Grada Praha 2009.
Korbelář J, Endris Z, Krejča J. Naše rostliny v lékařství 6. vyd. Avicenum Praha 1985. 501 p.
Kovar KA, Gropper K, Ammon HPT, Friess D. Blood levels of 1,8-cineol and locomotor activity of mice after inhalation and oral administration of rosemary oil. Planta Med. 1987; 53(4): 315-318.
Machado DG, Bettio LE, Cunha MP, Capra JC, Dalmarco JB, Pizzolatti MG, Rodrigues AL. Antidepressant-like effect of the extract of Rosmarinus officinalis in mice: involvement of the monoaminergic system. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2009; 33(4): 642-650.
van Wyk B-E, Wink M. Medicinal plants of the world. Timber Press, Portland, Oregon, USA 2005. 480 p.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace