Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7226 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Droga zvaná 4-MA: nový nebezpečný amfetamin
Publikováno: Čtvrtek, 31.01. 2013 - 17:48:38 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Droga zvaná 4-MA: nový nebezpečný amfetamin

Jiří Patočka

     Eurokomisařka Cecilie Malmströmová v prohlášení k analytické zprávě o evropském drogovém trhu vyzvala dnes (31.1.2013) Evropskou komisi, aby zakázala v celé Evropské unii drogu označovanou jako 4-MA. Komisařka uvedla, že drogu 4-MA vyrábějí a distribuují zločinné gangy a je o ní známo, že zabíjí. Její výskyt byl zjištěn v 15 zemích EU a podle komise už je známo nejméně 21 případů úmrtí v souvislosti s požitím této látky - konkrétně v Belgii, Británii, Dánsku a Nizozemsku (viz např. BEWSD, 2012). V deseti zemích EU je droga již zakázána, například v Německu či ve Francii. Česko podle komise ale mezi touto desítkou zemí není (EMCDDA, 2012).
     Pod označením „droga 4-MA“ se skrývá látka 4-methylamfetamin. Látka známá již 60 let.
Poprvé byla syntetizována v roce 1952 a testována jako anorektikum, lék, který by potlačoval pocit hladu. Lék s názvem Aptrol měl bojovat s nadváhou, nikdy se však na trh nedostal. Avšak podobně jako jiné látky této skupiny, stal se předmětem zájmu narkomanů (Cuddy, 2004). Jeho název, 4-methylamfetamin, je trochu matoucí, protože může být snadno zaměněn za N-methyl-amfetamin (metamfetamin, tedy pervitin). Po stránce chemické je to však jiná struktura.



     4-MA patří podobně jako jiné blízce příbuzné amfetaminy (DOM, pervitin, extáze) mezi stimulanty a látky s halucinogenním účinkem, označované jako psychotomimetické fenylalkylaminy (Aldous et al., 1974). Na rozdíl od jiných látek této skupiny, existuje o 4-MA poměrně málo informací. Experimenty na zvířatech jsou neúplné a náhodná klinická pozorování otrav nejsou dostatečně zdokumentována. Němečtí kriminalisté zjistili v roce 2010 přítomnost 4-MA v amfetaminové směsi. Ta se dostala na ilegální trh jako bílý prášek, který vedle 4-MA obsahoval také kofein, di-(fenylisopropyl)amin (DPIA) a některé další látky amfetaminového typu (Westphal et al., 2011).

Literatura
Aldous FA, Barrass BC, K, Buxton DA, Green DM, Pinder RM, Rich P, Skeels M, Tutt KJ. Structure-activity relationships in psychotomimetic phenylalkylamines. J Med Chem. 1974; 17(10): 1100-1111.
BBEWSD, Belgian Early Warning System on Drugs. 2012. http://ewsd.wiv-isp.be/Main/4-methylamphetamine%20alert%20by%20BEWSD.aspx
Cuddy ML. Common drugs of abuse - Part II. J Pract Nurs. 2004; 54(1): 5-8, 25-31.
EMCDDA – Europol Joint Report on a new psychoactive substance: 4-methylamphetamine. http://www.emcdda.europa.eu/publications/joint-reports/4-methylamphetamine
Westphal F, Schäfer T, Zechlin L, Stoll S. Identification of 4-Methylamphetamine in a seized Amphetamine Mixture. Toxichem Krimtech 2011; 78 (Special Issue): 306.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace