Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9467 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Zmijovce – obsahové látky a léčivé účinky
Publikováno: Úterý, 02.04. 2013 - 10:16:01 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Zmijovce – obsahové látky a léčivé účinky

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Zmijovce (Amorphophallus Blume ex Decne.) jsou impozantní byliny z čeledi áronovitých (Araceae). Známe 170 druhů, které rostou v tropických oblastech Starého světa. Rostliny mají podzemní hlízu, složený list s dlouhým řapíkem připomínajícím kmínek a palicovité květenství podepřené velkým toulcem. Latinské jméno pochází z řeckých slov amorphos = beztvarý a phallos = penis. Největším zástupcem je Amorphophallus titanum, který má toulec vysoký 1,5 m, palice vyrůstá až do třímetrové výšky a hlíza váží až 75 kg (Hejnowicz a Barthlott, 2005). Jako pokojová rostlina se pěstuje menší druh Amorphophallus konjac (známější pod synonymem A. rivieri). V tropech jihovýchodní Asie, severní Austrálie a Polynésie hojně roste druh A. paeoniifolius (Haager a Rybková, 2011; Ježek, 2007; www.aroid.org).



     Hlízy některých druhů zmijovců se v tropech pojídají, přestože jsou za syrova jedovaté (obsahují mimo jiné rafidy šťavelanu vápenatého). Rafidy jsou nerozpustné krystaly – většinou šťavelanu vápenatého ve tvaru jehliček, které při pozření mechanicky dráždí sliznice dutiny ústní a trávicího traktu. To způsobuje svědění, zánět, otok rtů, jazyka, patra i hltanu a vede ke ztíženému polykání a potížím při dýchání. U těžších otrav se objevuje také dušení,  dávení, zvracení, průjem a hemoragická gastroenteritida.
     Sušené hlízy se melou na mouku či se pojídají uvařené. Hlízy A. paeoniifolius jsou známé pod jménem elephant foot yam. Některé druhy se využívají jako léčivé rostliny v tradiční medicíně (Chua et al., 2010; Ježek, 2007; Haager a Rybková, 2010).
     Kvetoucí zmijovce obvykle silně zapáchají jako hnijící maso, čímž lákají opylovače (mouchy a brouky). Během kvetení se také zvyšuje teplota. Zápach způsobují především kyselina máselná, propionová, valerová, isovalerová a octová, trimethylamin, 3-methyl-butanal a sirné sloučeniny (dimethyl trisulfid) obsažené v sekretu, který se tvoří na appendixu, horní sterilní části květenství (Lamprecht a Seymour, 2010; Shirasu et al., 2010; Kakishima et al., 2011). Zajímavé jsou také látky obsažené v hlízách a listech. Zjištěny byly flavonoidy, fenolické látky, saponiny, alkaloidy, steroidy, β-karoten, cholin, niacin, riboflavin, thiamin, serotonin a jeho deriváty, sacharidy a proteiny (Manju a Regi, 2012). Zmijovce se v tradiční medicíně používají k léčbě astmatu, kašle, bolesti, zánětů, hemoroidů, zvracení, menstruačních potíží, kožních a hematologických onemocnění, zažívacích potíží, únavy a anémie (Chua et al., 2010; Madhurima et al., 2012).
     Farmakologické studie zjistily, že zmijovce mají protizánětlivý, antioxidační, protinádorový, antimikrobiální, analgetický, anthelmintický, hepatoprotektivní, antidiabetický, hypolipidemický a laxativní účinek (Chua et al., 2010; Dey et al., 2012; Madhurima et al., 2012).

Literatura
Dey YN, Ota S, Srikanth N, Jamal M, Wanjari M. A phytopharmacological review on an important medicinal plant - Amorphophallus paeoniifolius. Ayu. 2012; 33(1): 27-32.
Haager JR, Rybková R. Pokojové rostliny - Ottův atlas. Ottovo nakladatelství Praha 2011. 401 p.
Hejnowicz Z, Barthlott W. Structural and mechanical peculiarities of the petioles of giant leaves of Amorphophallus (Araceae). Am J Bot. 2005; 92(3): 391-403.
Chua M, Baldwin TC, Hocking TJ, Chan K. Traditional uses and potential health benefits of Amorphophallus konjac K. Koch ex N. E. Br. J Ethnopharmacol. 2010; 128(2): 268-278.
Ježek Z. Hlíznaté áronovité v bytech a zahradách. Grada 2007. 76 p.
Kakishima S, Terajima Y, Murata J, Tsukaya H. Infrared thermography and odour composition of the Amorphophallus gigas (Araceae) inflorescence: the cooling effect of the odorous liquid. Plant Biol (Stuttg). 2011; 13(3): 502-507.
Lamprecht I, Seymour RS. Thermologic investigations of three species of Amorphophallus. J Therm Anal Calorim. 2010; 102 :127–136.
Madhurima P, Kuppast IJ, Mankani KL. A review on Amorphophallus paeoniifolius. IJAST. 2012; 2(2): 99-111.
Manju M, Regi RK. Pharmacognostic and preliminary phytochemical screening of the corm of Amorphophallus paeoniifolius (Dennst) Nicols. var. paeoniifolius. Int J Pharm Pharm Sci. 2012; 4(Suppl. 5): 238-240.
Shirasu M, Fujioka K, Kakishima S, Nagai S, Tomizawa Y, Tsukaya H, Murata J, Manome Y, Touhara K. Chemical identity of a rotting animal-like odor emitted from the inflorescence of the titan arum (Amorphophallus titanum). Biosci Biotechnol Biochem. 2010; 74(12): 2550-2554.
I.A.S. (The International Aroid Society).www.aroid.org


 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace