Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8392 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Fenylbutazon: ohrožuje tento veterinární lék lidské zdraví?
Publikováno: Středa, 03.04. 2013 - 15:47:47 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Fenylbutazon: ohrožuje tento veterinární lék lidské zdraví?

Jiří Patočka

     Nález nebezpečných chemických látek v potravinách a potravinářských surovinách dokáže vždy pobouřit spotřebitele. Nejnovější kauzou potravinářského průmyslu je nález fenylbutazonu v koňském mase určeném pro lidskou spotřebu. V poslední době byla zaznamenána přítomnost fenylbutazonu v koňském mase v několika evropských zemích. Ve Francii, Anglii, Polsku a nově i v České republice. Kde se v koňském mase tato cizorodá chemická látka vzala a jaký dopad může mít konzumace takového masa na lidské zdraví?



     Fenylbutazon je nesteroidní antiflogistikum, syntetický lék s protizánětlivým a analgetickým účinkem. Ještě v druhé polovině minulého století byl používán v humánní medicíně. Byl podáván lidem s arthritidou, protože zlepšoval jejich pohyblivost a tlumil bolest. Podávání fenylbutazonu však bylo spojováno s rizikem vzniku leukemie (Friedman, 1982) a poruchami krvetvorby (Chaplin, 1986). Byl proto stažen z trhu a jeho použití u lidí bylo zakázáno V současné době je používán jen jako veterinární léčivo (u psů, koní), ale nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso je určeno pro lidskou spotřebu. Když byly nalezeny stopy fenylbutazonu v mase jatečních koní v Británii a poté i ve Francii, vyvolalo to proto značné pobouření (Dodaman  et al., 2010; Henneke et al., 1012; Anonym, 2013).

     Ve veterinární medicíně je protizánětlivý a protibolestivý fenylbutazon oblíbeným lékem zejména u koní (Dyson, 1997; Soma et al., 2012). Pomáhá zraněným nebo nemocným zvířatům cítit se lépe, zlepšuje jejich apetit, snižují míru hubnutí, zkracují dobu pobytu na klinice a často předcházejí vzniku chronické bolesti. Má však také řadu nežádoucích účinků, mezi něž patří zejména žaludeční vředy (Andrews et al., 2009; Aleman et al., 2011) a poruchy funkce ledvin (Jeffcott a Colles, 1977). Přestože používání fenylbutazonu a jiných antiflogistik je zakázáno u jatečních zvířat, veterinární kontroly ukazují, že zákaz je v některých zemích porušován. Fenylbutazon se tak dostává do lidské stravy.   
      Zdravotní riziko pro člověka je nízké, pokud se nedostane do těla větší množství této látky. Kromě nežádoucího účinku na krvetvorbu a žaludeční sliznici, může fenylbutazon vyvolat tzv. DRESS syndrom. Je to označení pro relativně vzácnou nežádoucí reakci na podaná léčiva. Tato reakce je sice vzácná, ale bývá velmi těžká a může dotyčného ohrozit na životě (Valade et al., 2009; Schmutz et al., 2010). I když fenylbutazon v koňském mase nepředstavuje pro člověka příliš závažné nebezpečí, v každém případě je to látka, která do lidského jídelníčku nepatří.

Literatura
Aleman M, Nieto JE, Higgins JK. Ulcerative cystitis associated with phenylbutazone administration in two horses. J Am Vet Med Assoc. 2011; 239(4): 499-503.
Andrews FM, Reinemeyer CR, Longhofer SL. Effects of top-dress formulations of suxibuzone and phenylbutazone on development of gastric ulcers in horses. Vet Ther. 2009; 10(3): 113-120.
Anonym. EC seeks advice on risks from phenylbutazone in horsemeat. Vet Rec. 2013; 172(12): 306.
Dodman N, Blondeau N, Marini AM. Association of phenylbutazone usage with horses bought for slaughter: a public health risk. Food Chem Toxicol. 2010; 48(5): 1270-1274.
Dyson S. Treatment of horses with phenylbutazone. Vet Rec. 1997; 141(22): 584.
Friedman GD. Phenylbutazone, musculoskeletal disease, and leukemia. J Chronic Dis. 1982; 35(4): 233-243.
Henneke D, King S, Day WE, Evans P. Food and Chemical Toxicology, 2010, Association of phenylbutazone usage in horses bought for slaughter: a public health risk. Food Chem Toxicol. 2012; 50(3-4): 603; author reply 455-456.
Chaplin S. Bone marrow depression due to mianserin, phenylbutazone, oxyphenbutazone, and chloramphenicol--Part II. Adverse Drug React Acute Poisoning Rev. 1986; 5(3): 181-196.
Jeffcott LB, Colles CM. Phenylbutazone and the horse - a review. Equine Vet J. 1977; 9(3): 105-110.
Schmutz JL, Barbaud A, Trechot P. Phenylbutazone and DRESS syndrome. [Article in French] Ann Dermatol Venereol. 2010; 137(12): 857.
Soma LR, Uboh CE, Maylin GM. The use of phenylbutazone in the horse. J Vet Pharmacol Ther. 2012; 35(1): 1-12.
Valade S, Toledano C, Tiev K, Gain M, Josselin L, Cabane J, Kettaneh A. DRESS syndrome caused by phenylbutazone. [Article in French] Rev Med Interne. 2009; 30(8): 708-710.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace