Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5722 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Jak se švábi naučili vyhýbat jedovatým návnadám
Publikováno: Úterý, 28.05. 2013 - 09:53:32 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Jak se švábi naučili vyhýbat jedovatým návnadám

Jiří Patočka

     V polovině osmdesátých let minulého století představila řada výrobců nové návnady pro usmrcování švábů (Blattella germanica), které obsahovaly pomalu působící insekticid (směs fipronilu a abamectinu). Návnada funguje tak, že švábi, zlákaní chutnou směsí, se po nasycení vrací do hnízda, kde po několika hodinách hynou. Jejich kolegové se vrhají na mrtvé šváby, požírají jejich těla prosycená jedem a ten se šíří mezi další jedince, až vyhyne celé hnízdo. Jedovaté návnady proti švábům slavily velký úspěch, ale někdy kolem roku 1993 přestávají na šváby účinkovat (Wang et al., 2004; Gill, 2013).



      Vědci se původně domnívali, že se jedná o typickou rezistentní reakci hmyzu na insekticid, ale výzkum amerických entomologů ukázal něco jiného. Zjistili totiž, že u švábů požírajících jedovaté návnady se vyvinula averze na glukózu, která je součásti těchto návnad a dodává jim sladkou chuť, která je pro šváby velkým lákadlem. Darwinova selekce však opět zapracovala. Švábi, kteří otravu přežili, předávali tuto vlastnost na své potomstvo tak dlouho, až zbyli jen ti, co jim glukóza nechutná. Látku, jejíž chuť původně vnímali jako příjemnou, začali vnímat jako nepříjemnou (Wada-Katsumata et al., 2011). Švábi se velmi dobře učí a naučili se i vyhýbat návnadám s jedem. Vědci se domnívají, že pokud vymění glukózu za jiný cukr, fruktózu, návnady zase začnou fungovat. Je otázka jak dlouho to bude trvat, než Blattella germanica znovu zvítězí nad Homo sapiens.

Literatura
Gill V. Cockroaches lose their „sweet tooth“ to evade traps. 24 May 2013. Dostupné na: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-22611143
Wada-Katsumata A, Silverman J, Schal C. Differential inputs from chemosensory appendages mediate feeding responses to glucose in wild-type and glucose-averse German cockroaches, Blattella germanica. Chem Senses. 2011; 36(7): 589-600.
Wang C, Scharf ME, Bennett GW. Behavioral and physiological resistance of the German cockroach to gel baits (Blattodea: Blattellidae). J Econ Entomol. 2004; 97(6): 2067-2072.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.30 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace