Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7780 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Karbinec evropský – rostlina s thyreostatickým účinkem
Publikováno: Sobota, 01.06. 2013 - 17:31:43 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Karbinec evropský – rostlina s thyreostatickým účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

Lycopus europaeus L. (karbinec evropský) je vytrvalá bylina z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Rostliny mají jednoduchou lodyhu, přisedlé zubaté listy a drobné bílé, nachově tečkované květy uspořádané v hustých lichopřeslenech. Plody jsou 4 tvrdky. Karbinec evropský je rozšířený v Evropě a v Asii, roste především v pobřežních houštinách a rákosinách, na loukách a v příkopech (Korbelář et al., 1985). Rostlina poskytuje drogu Lycopi europaei herba, kterou tvoří nať sbíraná v době květu, tj. od července do září. Denní dávka je 1-2 g suché drogy. Používá se také druh Lycopus virginicus, který roste v Severní Americe (van Wyk a Wink, 2005).Obsahové látky
Rostlina obsahuje fenolické kyseliny a jejich deriváty (hydroxyskořicová, kávová, chlorogenová, rozmarýnová kys.), flavonoidy (apigenin, luteolin, luteolin-7-glukosid, genkwanin), tanniny, diterpeny, triterpeny a silice (bornyl acetát, camphen, p-cymol) (van Wyk a Wink, 2005; Williamson, 2003).
 
Léčivé účinky
Karbinec se tradičně využívá k léčbě hyperfunkce štítné žlázy (Graves-Basedowova choroba) a s ní spojených symptomů, jako je nervozita a palpitace (van Wyk a Wink, 2005). Thyreostatické účinky potvrzují i studie, které probíhají již od 50. let 20. století.  V experimentu na potkanech došlo po podání extraktu z karbince ke snížení hladiny trijodthyroninu (T3) a snížení produkce thyreostimulačního hormonu (TSH) (Winterhoff et al., 1994; Yarnell et al., 2009). V dalším experimentu na potkanech snižoval extrakt z karbince kardiologické příznaky hyperthyreózy, účinek byl srovnatelný s atenololem (Vonhoff et al., 2006). V německé studii byl pacientům trpícím mírnou hyperthyreózou podáván přípravek Thyreogutt, který obsahuje extrakt z karbince, kontrolní skupina nedostávala žádnou medikaci. Byla potvrzena účinnost tohoto přípravku při léčbě lehčích forem hyperthyreózy (Eiling et al., 2013). Abietanové diterpeny obsažené v karbinci mají také antimikrobiální účinek. Zjištěn byl účinek proti bakteriím i houbám (Raduloviæ et al., 2010). Isopimaranové diterpeny ovlivňují rezistenci bakterií vůči antibiotikům. V experimentu na rezistentních kmenech Staphylococcus aureus tyto látky zesilovaly účinek tetracyklinu a erytromycinu a snižovaly tak rezistenci bakterií vůči použitým antibiotikům (Gibbons et al., 2003).

Literatura
Eiling R, Wieland V, Niestroj M. Improvement of symptoms in mild hyperthyroidism with an extract of Lycopus europaeus (Thyreogutt® mono). Wien Med Wochenschr. 2013; 163(3-4): 95-101. [article in German]
Gibbons S, Oluwatuyi M, Veitch NC. Gray AI. Bacterial resistance modifying agents from Lycopus europaeus. Phytochemistry. 2003; 62(1): 83-87.
Korbelář J, Endris Z, Krejča J. Naše rostliny v lékařství 6. vyd. Avicenum Praha 1985. 501 p.
Raduloviæ N, Deniæ M, Stojanoviæ-Radiæ Z. Antimicrobial phenolic abietane diterpene from Lycopus europaeus L. (Lamiaceae). Bioorg Med Chem Lett. 2010; 20(17): 4988-4991.
van Wyk B-E, Wink M. Medicinal plants of the world. Timber Press, Portland, Oregon, USA 2005. 480 p.
Vonhoff C, Baumgartner A, Hegger M, Korte B, Biller A, Winterhoff H. Extract of Lycopus europaeus L. reduces cardiac signs of hyperthyroidism in rats. Life Sci. 2006; 78(10): 1063-1070.
Williamson EM. Potter´s Herbal Cyclopaedia. The autoritative reference work on plants with a known medicinal use. Saffron Walden, The C. W. Daniel Company Limited 2003. 503 p.
Winterhoff H, Gumbinger HG, Vahlensieck U, Kemper FH, Schmitz H, Behnke B. Endocrine effects of Lycopus europaeus L. following oral application. Arzneimittelforschung. 1994; 44(1): 41-45.
Yarnell E, Abascal K, Rountree R. Clinical botanical medicine 2nd ed. Mary Ann Liebert 2009. 438 p.
 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorandprof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace