Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8914 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Stromovitá kopřiva ongaonga (Urtica ferox)
Publikováno: Středa, 16.04. 2014 - 08:24:36 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Stromovitá kopřiva ongaonga (Urtica ferox)

Jiří Patočka

     Většina z nás se důvěrně seznámila s kopřivou (Urtica dioica) tak, že se jí požahala - „spálila“. U většiny z nás toto seznámení proběhlo mnohem dříve, než jsme se o kopřivě učili ve škole. Kopřivy jsou na listech a  lodyhách vyzbrojeny jemnými ostrými chloupky (trichomy), které lze přirovnat k miniaturním podkožním jehlám. Při dotyku se špička chloupku odlomí, ostré okraje propíchnou kůži a do ranky pronikne tekutá náplň chloupku. Ta je tvořena směsí mnoha látek, v nichž byla mimo jiné identifikována kyselina mravenčí a směs histaminu a neuromediátorů acetylcholinu a serotoninu. Tento koktejl pak způsobí místní zánět, projevující se zarudnutím a svěděním. A o to právě kopřivě jde, abychom si pamatovali, že ji máme příště nechat na pokoji.     I když osobní kontakt s našimi kopřivami není vždy příjemný, není životu nebezpečný. Můžeme být rádi, že u nás neroste stromovitá kopřiva „ongaonga“ (Urtica ferox), která se zabydlela na Novém Zélandu (Connor, 1977). Ta dorůstá až do dvojnásobné výšky dospělého muže a v chloupcích na listech a stoncích má takové množství jedu, že může i zabít (Kanzaki et al., 2010; Slaughter et al., 2012). Lidé na Novém Zélandu jsou o nebezpečné rostlině poučení - o jejím nebezpečí se učí děti i ve škole - a tak se jí raději vyhýbají. Popálení proto nebývají příliš častá a život ohrožující (McGouran, 2010), ale první cestovatelé byli v mnohem větším nebezepčí a ohrožení života (Connor, 1977). Nebezpečné požahání však hrozí i zvířatům (Kittow, 2013).
      Podle neověřitelných zdrojů způsobila kopřiva smrt několika psů, koní a dokonce i nešťastného trampa v roce 1961, který prošel velkou plantáží této kopřivy - Více na: http://blog.forestandbird.org.nz/poison-envy/ # sthash.DZ4JVqJt.dpuf)

Literatura
Connor HE. Poisonous Plants in New Zealand (DSIR Research Bulletin 99), 2nd edition ed. Wellington: Government Printer, 1977. ISBN 0-477-01007.
Kanzaki M, Tsuchihara T, McMorran D, Taylor P, Hammond-Tooke GD. A rat model of Urtica ferox neuropathy. Neurotoxicology. 2010; 31(6): 709-714.
Kittow NC. A case of canine poisoning with New Zealand Tree Nettle (Ongaonga, Urtica ferox). N Z Vet J. 2013; 61(1): 60-62.
McGouran D. Ongaonga–Poisoning with New Zealand Bush Nettle. In Poster: World Congress of Internal Medicine. Melbourne, Australia, 2010.
Slaughter RJ, Beasley DM, Lambie BS, Wilkins GT, Schep LJ. Poisonous plants in New Zealand: a review of those that are most commonly enquired about to the National Poisons Centre. N Z Med J. 2012; 125(1367): 87-118.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 39

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace