Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9187 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Kalifornský mák – obsahové látky a léčivé účinky
Publikováno: Pátek, 06.02. 2015 - 10:09:43 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Kalifornský mák – obsahové látky a léčivé účinky

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Eschscholzia californica Cham. (sluncovka kalifornská, kalifornský mák) je jednoletá bylina z čeledi Papaveraceae (mákovité). Rostliny mají hluboce členěné šedozeleně zbarvené listy a velké nápadné oranžové květy, které dozrávají v podlouhlé tobolky. Sluncovka pochází z Kalifornie a pěstuje se často jako okrasná letnička, v některých částech světa rostlina zdomácněla nebo se šíří jako plevel. Květ sluncovky je symbolem státu Kalifornie (van Wyk a Wink, 2005; Quattrocchi, 2012).Obsahové látky
Eschscholzia californica obsahuje řadu biologicky aktivních látek, nejdůležitější jsou isochinolinové alkaloidy. Nadzemní části rostliny obsahují 0,5-1,2 % alkaloidů, kořeny nejméně 2 %, obsah alkaloidů je nejvyšší v době kvetení. Hlavními alkaloidy přítomnými v nadzemní části jsou paviny (kalifornidin a escholzin), dále protopin a v menším množství benzofenanthridinové a aporfinové alkaloidy. Kořeny obsahují zejména benzofenanthridinové alkaloidy (chelerythrin a sanguinarin) a protopin. Semena obsahují především protopin, chelerythrin a allokryptopin (Fabre et al., 2000; Rätsch, 2005; van Wyk a Wink, 2005; Cahlíková et al., 2012).
Léčivé účinky
V tradiční medicíně se Eschscholzia californica používá k léčbě nespavosti, nervozity, neuralgické bolesti a jaterních či žlučníkových onemocnění, v Severní Americe se tradičně užívá také při bolestech zubů a proti vnějším parazitům (van Wyk a Wink, 2005; Quattrocchi, 2012). Ve studiích na zvířatech byl potvrzen spasmolytický, sedativní a anxiolytický účinek. Sedativní a anxiolytický účinek po podávání 100 a 200 mg/kg extraktu Eschscholzia californica byl zaznamenán u myší. Nebyly zjištěny žádné toxické účinky na organismus (Rolland et al., 1991; Rolland et al., 2001; Mills a Bone, 2005;). Experimenty na zvířatech tak potvrdily tradiční využívání této rostliny k léčbě nervozity a nespavosti.

Literatura
Cahlíková L, Kučera R, Hostálková A, Klimeš J, Opletal L. Identification of pavinane alkaloids in the genera Argemone and Eschscholzia by GC-MS. Nat Prod Commun. 2012; 710): 1279-1281.
Fabre N, Claparols C, Richelme S, Angelin M-L, Fourasté I, Moulis C. Direct characterization of isoquinoline alkaloids in a crude plant extract by ion-pair liquid chromatography–electrospray ionization tandem mass spectrometry: example of Eschscholtzia californica. J Chromatogr A. 2000; 904(1): 35-46.
Mills S, Bone K. The Essential Guide to Herbal Safety. Elsevier Churchill Livingstone 2005. 684 p.
Quattrocchi U. CRC World Dictionary of Medicinal and Poisonous Plants: Common Names, Scientific Names, Eponyms, Synonyms, and Etymology. CRC Press 2012. 3960 p.
Rätsch C. The Encyclopedia of Psychoactive Plants: Ethnopharmacology and Its Applications. Park Street Press Rochester, Vermont 2005. 944 p.
Rolland A, Fleurentin J, Lanhers MC, Younos C, Misslin R, Mortier F, Pelt JM. Behavioural effects of the American traditional plant Eschscholzia californica: sedative and anxiolytic properties. Planta Med. 1991; 57(3): 212-216.
Rolland A, Fleurentin J, Lanhers MC, Misslin R, Mortier F. Neurophysiological effects of an extract of Eschscholzia californica Cham. (Papaveraceae). Phytother Res. 2001; 15(5): 377-381.
Tome F, Colombo ML, Caldiori L. A comparative investigation on alkaloid composition in different populations of Eschscholtzia californica Cham. Phytochem Anal. 1999; 10(5): 264-267.
van Wyk B-E, Wink M. Medicinal plants of the world. Timber Press, Portland, Oregon, USA 2005. 480 p.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace