Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 12332 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články příznivců: Bledule jarní
Publikováno: Úterý, 28.04. 2015 - 00:00:00 Od: Prof. Patocka

Bledule jarní

Josef Frynta, Jiří Patočka

     Bledule jarní (Leucojum vernum) je jednoděložná cibulovitá rostlina z čeledi amarylkovité (Amarillidaceae). Je to evropský druh, ale protože je to často pěstovaná zahradní rostlina, došlo k jejímu zplanění i jinde ve světě mimo její přirozený areál (Kubát, 2002). V ČR se přirozeně vyskytuje ve vlhkých lesích a na vlhkých loukách od nížin do hor. V karpatské části Moravy a na Slovensku je ale nepůvodní, jedná se o populace zplanělé ze zahrádek.     Jsou místa kde je bledule vzácná a spíše ji najdete na zahrádce než v lese, ale jsou místa, kde jsou jich tisíce a jsou velkou turistickou atrakcí (Sparks et al., 2012). V ČR je takovým místem např. přírodní rezervace Králova zahrada u Semanína poblíž České Třebové, Vršovská olšina mezi obcemi Vršov a Krásné v okrese Chrudim, nebo Údolí Chlébského potoka u obce Chlébské v okrese Žďár nad Sázavou. Takových míst, kde je země pokryta koberci bledulí, najdeme v Čechách a na Moravě velké množství (Sedláček, 2008).
      Bledule jarní patří podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy rostlin a proto je chráněna ve všech svých podzemních a nadzemních částech a všech vývojových stádiích; chráněn je rovněž její biotop. Rostliny je zakázáno sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit nebo jinak rušit ve vývoji. Je též zakázáno je držet, pěstovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat nebo nabízet za účelem prodeje nebo výměny.
     Bledule jarní je rostlina jedovatá. Obsahuje četné toxické alkaloidy (Szlávik et al., 2004; Forgo et al., 2005). Na jedovatosti rostliny se podílí i specifický lectin (Antoniuk et al., 1993). Požití části rostliny (zejména cibule) způsobí otravu, která se projevuje nevolností, zvracením a průjmem.

Literatura
Antoniuk LIa, Antoniuk VO. [Interaction of immobilized lectin from Leucojum vernum L. with polysaccharides and glycoproteins]. Ukr Biokhim Zh. 1993; 65(5): 69-76. Ukrainian.
Forgo P, Hohmann J. Leucovernine and acetylleucovernine, alkaloids from Leucojum vernum. J Nat Prod. 2005; 68(11): 1588-1591.
Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha 2002, p.: 758-759.
Sedláček V. Vegetace na lokalitách chráněných a ohrožených druhů cévnatých rostlin v okolí Moravské Třebové. Vč Sbor Přír – Práce a studie. 2008; 15: 31-58.
Sparks TH, Mizera T, Wójtowicz W, Tryjanowski P. Synchrony in the phenology of a culturally iconic spring flower. Int J Biometeorol. 2012; 56(2): 407-409.
Szlávik L, Gyuris A, Minárovits J, Forgo P, Molnár J, Hohmann J. Alkaloids from Leucojum vernum and antiretroviral activity of Amaryllidaceae alkaloids. Planta Med. 2004; 70(9): 871-873.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora Prof. Patocka
Túje a jejich obsahové látky

  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.93
Účastníků: 16

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace