Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2868 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů KRT: Kokain a jeho historie
Publikováno: Úterý, 12.05. 2015 - 00:00:00 Od: Prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie

Kokain a jeho historie

Bc. Marek Palkovič

     Kokain je rostlinný tropanový alkaloid (benzoylmethylekgonin ) z jihoamerického keře Erythroxylon coca (koka pravá). Účinkuje jako silné stimulancium a lokální anestetikum, navozuje euforii, pocit vzrušení, radosti a rozjasněné mysli, stupňuje sebedůvěru, sebejistotu, družnost a iniciativu a zlepšuje schopnost soustředit se. Z těchto důvodů je zneužíván jako droga. Může však také narušit sebekontrolu a objektivitu myšlení, podnítit neklid a agresi. Představuje i riziko pro kardiovaskulární systém, protože vyvolává hypertenzi, tachykardii a může způsobovat arytmie. Dlouhodobé zneužívání kokainu vede k výrazné psychické závislosti.

KOKAIN


     Prvopočátek užívání koky sahá až tři tisíce let před Kristem do říše Inků, kteří žvýkali listy tohoto keře. Inkové uctívali koku jako posvátnou rostlinu a věřili, že je sídlem Mamy Cocy, svůdné ženy, která jim může přinést požehnání. Byla pro ně darem bohů, který jim dodával sílu, utišoval hlad a povzbuzoval činnost srdce a dechu. Díky tomu se tak mohli lépe vyrovnat s těžkým životem v horských oblastech And a místním řídkým vzduchem. Jedna indiánská pověst říká, že to byl Manco Kapak, syn boha slunce, kdo dal Inkům jako první tuto bájnou rostlinu. Dlouho zažitou pověrou bylo i využívání opojného stavu ke spojení s duchy během náboženských rituálů. Toto tabu bylo porušeno v roce 1532, kdy španělští vojáci obsadili dnešní oblast Peru a Bolívie. Místním indiánským otrokům ve španělských stříbrných dolech byly listy koky podávány, neboť je pak bylo snadnější ovládat a vykořisťovat.

     Píše se rok 1859 a moderní nástup vědy pomohl německému chemikovi Albertu Niemannemovi poprvé izolovat účinnou látku kokain z výtažků listů rostliny. Netrvalo dlouho a hned tři roky na to byla zahájena komerční výroba firmou Merck v německém městě Darmstadt. Teprve až po roce 1880 začal nabývat kokain na popularitě v lékařství. V té době je nejvíce spjaté s kokainem jméno rakouského psychoanalytika Sigmunda Freuda. Ten sám drogu hojně užíval a byl prvním, kdo látku propagoval jako nápoj k léčbě deprese a sexuální impotence. V roce 1884 Freud uveřejnil článek nazvaný Über Coca (O rostlině koka), který velebil přínos kokainu a nazýval ho kouzelnou drogou. Na jeho objektivnost ale nemůžeme brát zřetel, neboť sám Freud byl na droze závislý. Ačkoli si uvědomoval, že kokain vede k tělesné a morální dekadenci, přesto jej doporučoval svým blízkým přátelům. Věřil také, že toxická dávka kokainu pro člověka je velmi vysoká a nezdá se, že by existovala dávka smrtelná. Navzdory tomuto přesvědčení jeden z Freudových pacientů na vysokou dávku drogy, kterou mu Freud předepsal, zemřel. V roce 1886 popularita drogy narostla ještě více poté, co John Pemberton zahrnul kokové listy do receptu svého nového nealkoholického nápoje nazvaného Coca-Cola. Díky euforickým a energickým účinkům byl nápoj na přelomu století velice oblíbený. Od padesátých let 19. století až do počátku století dvacátého byly nápoje a vína obsahující opium a kokain, užívány členy všech společenských tříd. Zázračné účinky kokainových nápojů propagovaly tak vážené osobnosti jako byl vynálezce Thomas Edison a herečka Sarah Bernhardtová. Kokain se stal hlavní drogou němého filmu a poselství vysílaná Hollywoodem ovlivnila tou dobou miliony lidí. Užívání kokainu ve společnosti narůstalo a nebezpečí spojená s touto drogou byla stále patrnější. Tlak veřejného mínění donutil v roce 1903 společnost Coca-Cola odstranit kokain ze složení oblíbeného nealkoholického nápoje.

     Nová móda šňupání kokainu se zrodila už v roce 1905 a během pěti let se nemocnice a lékařská literatura zmiňovaly o poškozeních nosní přepážky způsobených užíváním drogy. V roce 1912 zaznamenala vláda Spojených států amerických za jediný rok 5000 úmrtí spojených s užíváním kokainu a v roce 1922 byla droga oficiálně zakázána. V sedmdesátých letech se kokain opět stal oblíbenou drogou umělců,  zábavního průmyslu i podnikatelů. Velká poptávka po droze vyvolala vznik drogových kartelů a vybudování spletité sítě pro dovoz kokainu z Kolumbie do USA.

     Kokain byl, vzhledem ke své vysoké ceně, napřed znám jako droga zámožných gentlemanů a boháčů. Koncem osmdesátých let už ale tomu tak přestávalo být a tou
dobou byl již považován za nejnebezpečnější a nejnávykovější drogu Ameriky a byl spojován s chudobou, kriminalitou a smrtí. Počátkem devadesátých let už kolumbijské drogové kartely ročně produkovaly a expedovaly 500 až 800 tun kokainu, který vyvážely kromě USA i do Evropy a Asie. Velké kartely byly rozbity policejními zásahy v polovině devadesátých let, ale na jejich místo nastoupily menší skupiny. V Kolumbii je dnes známo přes 300 aktivních organizovaných skupin pašeráků drog, díky kterým se stal kokain v roce 2008 druhou nejvíce pašovanou drogou na světě.

Použitá literatura:
LÜLLMANN, Heinz, Klaus MOHR a Martin WEHLING. Farmakologie a toxikologie. Vyd. 2. české. Praha: Grada, 2004, 725 s. ISBN 80-247-0836-1.
MILLER, Richard Lawrence. The encyclopedia of addictive drugs. [s.l.] : [s.n.], 2002. ISBN 0–313–31807–7.
STREATFIELD, Dominic. Kokain: Neautorizovaný životopis. Praha : BB Art, 2003. ISBN
80-7257-957-6.
Občanské sdružení: ŘEKNI NE DROGÁM - ŘEKNI ANO ŽIVOTU [online]. 2009 [cit.
2015-04-21]. Dostupné z: www.drogy.cz

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.2
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Krizová radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace