Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5979 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů KRT: Kapsaicin
Publikováno: Středa, 24.06. 2015 - 12:53:05 Od: Prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie

Kapsaicin

Bc. Alena Válková

     Kapsaicin, který obsahují papriky rodu Capsicum, je pálivý fenylalkylamidový alkaloid, 8-methyl-N-vanillyl-trans-6-noneamid. V roce 1816 jej izoloval P. A. Buchthol z paprik. Čistý kapsaicin je krystalická, hydrofobní (ve vodě nerozpustná) bezbarvá látka. Hlavním úkolem kapsaicinu v paprice je odpuzování býložravců, hmyzu a parazitických hub (Monsereenusorn et al., 1982). U člověka působí na zvláštní membránové bílkoviny – tzv. vaniloidní (kapsaicinové) receptory, které se, zařazují, do velké skupiny iontových kanálů TRP (transient receptor potentials) pro vápník a sodík (Conway, 2008).

KAPSAICIN



     U obratlovců (samozřejmě i člověka) dráždí kapsaicin a další podobné látky nervová zakončení, kde jsou tyto receptory přítomny. Citlivost vaniloidních receptorů na kapsaicin je obrovská, takže naše nocireceptory jsou schopny rozeznat kapsaicin již ve zcela nepatrných množstvích. Velká většina těchto nervových vláken vybavených TRPV1 receptory (transient receptor potential vanilloid 1), vede do mozkových oblastí, které vnímají především teplo, pálení, štiplavost a bolest. Proto je základní vlastností vnímání kapsaicinu pálení nejen v ústech, ale i na sliznici nosu či oka (využití v pepřových sprejích na osobní obranu) (Kearney et al., 2014).
      Uvádí se, že smrtelná dávka kapsaicinu je 0,56 miligramu na 1 kg živé hmotnosti při podání do žíly. Při požití je smrtelná dávka 190 miligramů na 1 kg živé hmotnosti (je tedy méně jedovatý než kofein, který má smrtelnou dávku pouze 15 mg/kg) (Monsereenusorn, 1983)
     Pokud bychom snědli potraviny s vysokým obsahem kapsaicinu, můžou způsobit kromě ukrutného pálení také dechové obtíže, nevolnost až zvracení.  V dnešní době má kapsaicin velké využití v medicíně jako prostředek ke snižování bolesti ve formě náplastí v 8 % koncentraci, mastí a tinktur (Kamchatnov et al., 2014; Trbovich a Yang, 2015). Kapsaicin zvyšuje přímo i průtok krve v žaludku a střevech a tímto omezuje růst Helicobacter pylori a aktivuje tvorbu ochranného hlenu v žaludku (regenerace při žaludečních vředech) (Mózsik , 2014). Dlouhodobé účinky nebo vysoké dávky však mohou trvale poškodit TRPV1 receptory a mitochondrie (nikdy by k tomuto nemělo dojít při běžném používání). U některých osob může mít kapsaicin (kromě zarudnutí pokožky či přechodných puchýřků) vliv na krevní tlak a srdeční rytmus. Lze využívat také jeho dalších farmakologických vlastností. Pomáhá vylučovat v mozku endogenní morfiny (endorfiny) a zlepšuje náladu pacientů. Dále působí jako přetrvávající lokální anestetikum při aplikaci před operací a pooperačně se při jeho použití rychleji hojí rány (Tache, 2012).

Literatura
Conway SJ. TRPing the switch on pain: an introduction to the chemistry and biology of capsaicin and TRPV1. Chemical Society Reviews, 2008; 37(8): 1530-1545.
Kamchatnov PR, Evzelman MA, Abusueva BA, Volkov AI. [Capsaicin in treatment of neuropathic pain]. Russian. Zh Nevrol Psikhiatr Im S S Korsakova. 2014; 114(11): 139-144.
Kearney T, Hiatt P, Birdsall E, Smollin C. Pepper spray injury severity: ten-year case experience of a poison control system. Prehosp Emerg Care. 2014; 18(3): 381-386.
Monsereenusorn Y, Kongsamut S, Pezalla PD. Capsaicin - a literature survey. Crit Rev Toxicol. 1982; 10(4): 321-339.
Monsereenusorn,Y. Subchronic toxicity studies of capsaicin and capsicum in rats. Research communications in chemical pathology and pharmacology, 1983; 41(1): 95-110.
Mózsik G. Capsaicin as new orally applicable gastroprotective and therapeutic  drug alone or in combination with nonsteroidal anti-inflammatory drugs in healthy human subjects and in patients. Prog Drug Res. 2014; 68: 209-258.
Tache Y. Brainstem neuropeptides and vagal protection of the gastric mucosal against injury: role of prostaglandins, nitric oxide and calcitonin-gene related  peptide in capsaicin afferents. Curr Med Chem. 2012; 19(1): 35-42.
Trbovich M, Yang H. Capsaicin 8% Patch for Central and Peripheral Neuropathic  Pain of Persons with Incomplete Spinal Cord Injury: Two Case Reports. Am J Phys Med Rehabil. 2015 May 28. [Epub ahead of print]

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Krizová radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace