Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 14716 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články doktorandů: Outkovka pestrá – houba s protinádorovým účinkem
Publikováno: Sobota, 26.09. 2015 - 17:30:34 Od: Prof. Patocka
Doktorand

Outkovka pestrá – houba s protinádorovým účinkem

Mgr. Zdeňka Navrátilová

     Trametes versicolor (L.) Lloyd syn. Coriolus versicolor (L.) Quél. (outkovka pestrá) je chorošovitá houba z čeledi Polyporaceae. Houby mají jednoleté až dvouleté, 3-8 cm velké plodnice s hustými žlutými až červenohnědými soustřednými pásy; okraj plodnice je bílý. Roste hojně ve velkých trsech na živých i mrtvých kmenech, větvích a pařezech listnatých stromů (především buků, dubů, bříz a habrů), méně často jehličnanů (Holec et al., 2012).Obsahové látky
Plodnice outkovky pestré obsahují řadu biologicky aktivních látek. Zjištěny byly polysacharidy (především β-D-glukany a heteroglykany), proteiny, seskviterpeny, triterpeny, steroly, polyfenolické látky, lipidy a aromatické látky (Habibi et al., 2015; Wang et al., 2015). Polysacharidy (zejména glukan) tvoří komplex s proteiny (PSK - polysaccharide-Kureha), které jsou nazývány krestin (Socha a Jegorov, 2014). Komplex polysacharidů a peptidu se nazývá PSP (polysaccharopeptide) (Ng, 1998).

Tradiční medicína
V tradiční čínské medicíně se outkovka používá k léčbě nádorových onemocnění, chronické hepatitidy, infekcí dýchacích a močových cest, zánětlivých onemocnění, nespavosti a jako celkové tonikum. V Mexiku se používá k léčbě kožních mykóz a ekzémů (Socha a Jegorov, 2014).

Léčivé účinky
Léčivé účinky outkovky potvrzují i moderní farmakologické studie. Středem pozornosti je zejména účinek protinádorový a imunomodulační. Protinádorový účinek byl ověřen in vitro i in vivo proti různým typům nádorových buněk, např. karcinomu žaludku, prsu, tlustého střeva, jater, slinivky a plic. Krestin stimuluje imunitní systém, inhibuje proliferaci nádorových buněk, indukuje jejich apoptózu a redukuje tvorbu metastáz; kromě toho také snižuje nežádoucí účinky chemoterapie a radioterapie. Může tak sloužit jako vhodný doplněk při léčbě nádorových onemocnění a v Japonsku se k tomuto účelu široce používá. V České republice je na trhu ve formě doplňků stravy (Fisher a Yang, 2002; Maehara et al., 2012; Sun et al., 2012; Socha a Jegorov, 2014).
Kromě účinku protinádorového má outkovka také účinek antimikrobiální, působí proti řadě druhů patogenních bakterií a zjištěn byl i účinek antivirový (Socha a Jegorov, 2014).
Zajímavá a perspektivní je také její schopnost akumulovat škodlivé látky z prostředí a tím je odstraňovat (Kapoor et al., 2015).

Informace o outkovce pestré také na
http://burle.blog.cz/1402/outkovka-pestra-colorius-versicolor-aneb-lidi-jsou-nepoucitelni


Literatura

Fisher M, Yang LX. Anticancer effects and mechanisms of polysaccharide-K (PSK): implications of cancer immunotherapy. Anticancer Res. 2002; 22(3): 1737-1754.
Habibi E, Sadat-Ebrahimi SE, Mousazadeh SA, Amanzadeh Y. Mycochemical Investigation of the Turkey Tail Medicinal Mushroom Trametes versicolor (Higher Basidiomycetes): A Potential Application of the Isolated Compounds in Documented Pharmacological Studies. Int J Med Mushrooms. 2015; 17(3): 255-265.
Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy. Academia Praha 2012; 622 p.
Kapoor RK, Rajan K, Carrier DJ. pplications of Trametes versicolor crude culture filtrates in detoxification of biomass pretreatment hydrolyzates. Bioresour Technol. 2015; 189: 99-106.
Maehara Y, Tsujitani S, Saeki H, Oki E, Yoshinaga K, Emi Y, Morita M, Kohnoe S, Kakeji Y, Yano T, Baba H. Biological mechanism and clinical effect of protein-bound polysaccharide K (KRESTIN(®)): review of development and future perspectives. Surg Today. 2012; 42(1): 8-28.
Ng TB. A review of research on the protein-bound polysaccharide (polysaccharopeptide, PSP) from the mushroom Coriolus versicolor (Basidiomycetes: Polyporaceae). Gen Pharmacol. 1998; 30(1): 1-4.
Socha R, Jegorov A. Encyklopedie léčivých hub. Academia Praha 2014. 772 p.
Sun C, Rosendahl AH, Wang XD, Wu DQ, Andersson R. Polysaccharide-K (PSK) in cancer--old story, new possibilities? Curr Med Chem. 2012; 19(5): 757-762.
Wang SR, Zhang L, Chen HP, Li ZH, Dong ZJ, Wei K, Liu JK. Four new spiroaxane sesquiterpenes and one new rosenonolactone derivative from cultures of Basidiomycete Trametes versicolor. Fitoterapia. 2015; 105: 127-131.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Doktorand
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Doktorand:
Cissus quadrangularis: exotická léčivka


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 12

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Doktorand

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace