Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 11519 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů KRT: Antibiotika v potravinách, zejména v medu
Publikováno: Středa, 13.01. 2016 - 10:33:23 Od: Prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie

Antibiotika v potravinách, zejména v medu

Bc. Jan Divácký

     Antibiotické preparáty jsou dnes nejčastěji využívanými léčivy infekcí bakteriálního původu. Antibiotika se využívají jak v humánní, tak veterinární medicíně. Hospodářská zvířata jsou léčena stejnými druhy antibiotik jako lidé. Například v USA se stále běžně přidávají malé dávky antibiotik do krmiv drůbeže kvůli zvýšení váhového přírůstku. (3,4) V České republice je, tak jako ve zbytku Evropské unie, od roku 2006 zakázáno používat antibiotika coby stimulátory růstu v krmivech pro zvířata. Jedinou výjimku představují medikovaná krmiva vyrobena jako veterinární léčivé přípravky a podávaná na předpis ošetřujícího veterinárního lékaře k léčení zvířat nebo k preventivnímu použití. Spotřebitelé se však nemusejí obávat konzumace zvířat léčených antibiotiky, jelikož chovatelé u nás jsou ze zákona povinni dodržovat lhůty, kdy již organismus zvířat tyto látky prakticky neobsahuje. (2)         



     Monitoring reziduí antibiotik v potravinách živočišného původu provádí Státní veterinární správa ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, která nedávno zjistila rezidua antibiotik u několika šarží českého výrobce medu. Na rozdíl od potravin živočišného původu jsou u nás antibiotika pro léčení včel zakázána. U lidí mohou způsobovat genetické vady a rakovinu. Rozbory potvrdily přítomnost reziduí chloramfenikolu, streptomycinu, sulfonamidů a nitrofuranů, které se našly v několika druzích medu společnosti Včelpo (květový, květový lesní, květový lipový, dědečkův med). Výrobky prodávaly řetězce COOP, Globus a Kaufland. Zakoupený med s uvedeným datem minimální trvanlivosti je možné vrátit v místě prodeje. Pokud již došlo ke konzumaci, není důvod k obavám, stopové množství antibiotik by nemělo vyvolat žádné zdravotní problémy. Předpokládá se, že antibiotika se do medu dostala z příměsi zahraničního medu. Většina medů však nesla označení, že jde o český výrobek. Podle předběžných šetření dodávaný med pocházel z Ukrajiny. Všechny nevyhovující výrobky již byly staženy z prodeje a došlo u nich k odebrání značky kvality. (1) Český svaz včelařů stále nedokáže vysvětlit, jak se do českého medu, který dodává do obchodů, dostal med ukrajinský, který obsahoval zakázaná antibiotika. (5)

     Z pohledu kontrolorů je med vedle vína jednou z nejčastěji padělaných potravin v Česku. Výrobci do něj přidávají umělá sladidla a barviva. Nezřídka se v medu označeném jako český najdou i pyly exotických rostlin. Obsah reziduí antibiotik spadá do nejzávažnější kategorie nebezpečných potravin, obzvláště při dlouhodobém užívání. (1)
     Kontaminace zemědělských produktů pesticidy a antibiotiky je vážný problém v celém světě a je třeba mu věnovat maximální pozornost. Včelí produkty jsou široce konzumovány jako potraviny a léky a jejich kontaminace může nést vážné ohrožení zdraví. Med a další včelí produkty bývají nejčastěji znečištěny pesticidy, antibiotiky, těžkými kovy, bakteriemi, ale také radioaktivními materiály. Rezidua pesticidů mohou způsobit genetické mutace a přítomnost antibiotik může zvýšit odolnost proti lidským nebo zvířecím patogenům. Mnoho případů dětského botulismu je přisuzováno kontaminovanému medu. Med může být občas i velmi toxický, když je nektar sbírán z některých rostlin. Zdravotní dopady kontaminovaného medu nejsou nevýznamné, proto je třeba zavést všude přísný monitorovací systém a provést validaci přijatelných minimálních koncentrací znečišťujících látek. (6) 

Použitá literatura:
1.    BROŽ, Jan a František STRNAD. 2015. Inspektoři našli v medu antibiotika. Byl z dovozu, prodávali ho včelaři. Idnes.cz [online]. Dostupné z http://ekonomika.idnes.cz/inspektori-objevili-v-medu-antibiotika-d9h-/test.aspx?c=A151119_133708_test_rts.

2.    HAVEL, Petr. 2012. Antibiotika se v chovech používat smí. Ale k léčebným účelům. Vitalia.cz [online]. Dostupné z http://www.vitalia.cz/clanky/antibiotika-se-v-chovech-hospodarskych-zvirat/.

3.    LEVY, Stuart B. 2007. Antibiotický paradox: jak se nesprávným používáním antibiotik ruší jejich léčebná moc. Vyd. 1. Přeložil Jiří Schindler. Praha, Academia, 312 s. ISBN 9788020014856.

4.    PAWLICOVÁ, Marta, Eugénie LÍNKOVÁ a Marie VAŠÍČKOVÁ. 2004. Zvířatům se antibiotika podávají podle předpisů a pod kontrolou. Deníky bohemia [online]. Dostupné z: http://www.bezpecnostpotravin.cz/attachments/Alergie_z_kurat.PDF.

5.    TN CZ. Medový skandál. Včelaři stále mlží. Kde se vzala antibiotika? Dostupné z: http://tn.nova.cz/clanek/medovy-skandal-vcelari-stale-mlzi-kde-se-vzala-antibiotika.html

6.    Al-Waili N, Salom K, Al-Ghamdi A, Ansari MJ. Antibiotic, pesticide, and microbial contaminants of honey: human health hazards. Scientific World Journal. 2012; 2012: 930849.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Krizová radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace