Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3165 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články příznivců: Arbutin: k čemu je dobrý tento rostlinný glykosid?
Publikováno: Čtvrtek, 25.02. 2016 - 09:13:01 Od: Prof. Patocka

Arbutin: k čemu je dobrý tento rostlinný glykosid?

Martin Doucha

     Glykosidy jsou organické sloučeniny, zpravidla rostlinného původu, které se při hydrolyse štěpí na cukr a složku necukernou, zvanou aglykon. Takovým glykosidem je i arbutin,  (2R,3S,4S,5R,6S)-2-Hydroxymethyl-6-(4-hydroxyfenoxy)oxan-3,4,5-triol,  který jako cukr obsahuje monosacharid glukosu (Hopkinson, 1969).  Jako aglykon slouží aromatická sloučenina hydrochinon (Sivak, 2013). Čistý arbutin se získává synteticky reakcí acetobromoglukosy s hydrochinonem za přítomnosti alkálie (Anonym, 2005). V přírodě se arbutin vyskytuje v medvědici lékařské (Arctostaphylos uva-ursi), brusnici brusince (Vaccinium vitis-idaea),  klikvě bahenní (Oxycoccus palustris),  hruštičce okrouhlolisté (Pyrola rotundifolia), rojovníku bahenním (Ledum palustre) a dalších rostlinách z čeledi vřesovcovité (Ericaceae).



     Čaje a marmelády z brusinky, obsahující arbutin,  se používají tradičně na léčbu bakteriálních infekcí močových cest. Listy brusinky obsahují až 5% arbutinu.  Za léčivé účinky je ale zodpovědný volný navázaný hydrochinon (Schindler et al., 2002). Účinky a princip funkce arbutinu se testovaly na skupině dobrovolníků,  kteří požili buď potahované tablety s extraktem z medvědice lékařské,  či vodný roztok z rostliny (Schindler et al., 2002). Zjistilo se, že u obou typů podání látky je účinek a vylučování hydrochinonu téměř stejné. Arbutin je součástí mnoha přípravků na léčbu urinálních potíží.

     Extrakty z medvědice lékařské se v kosmetice používají jako bělící sérum na pigmentové skvrny. Arbutin inhibuje enzym tyrosinasu a zabraňuje tak tvorbě pigmentového barviva melaninu (Chawla et al., 2012). V současnosti se vedou spory o možné karcinogenitě  hydrochinonu z arbutinu, neboť střevní bakterie mohou transformovat arbutin na hydrochinon, který vytváří příznivé podmínky pro rozvoj rakoviny střev (Blautt et al., 2006).

     K čemu je tedy dobrý arbutin? V medicíně v terapii urinárních potíží a v kosmetice k odstraňování  pigmentových skvrn na kůži, zejména v obličeji.

Literatura

Anonym (2015). PubChem – Arbutin, Dostupné na: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/arbutin

Blaut M, Braune A, Wunderlich S, Sauer P, Schneider H, Glatt H.  Mutagenicity of arbutin in mammalian cells after activation by human intestinal bakteria. Food Chem. Toxicol. 2006; 44(11): 1940–1947.

Hopkinson SM.  The chemistry and biochemistry of phenolic glycosides. Q Rev Chem Soc. 1969; 23: 98-124.

Chawla S, Kvalnes K, deLong MA, Wickett R, Manga P, Boissy RE. DeoxyArbutin and its derivatives inhibit tyrosinase activity and melanin synthesis without inducing reactive oxygen species or apoptosis. J Drugs Dermatol. 2012; 11(10): e28-e34.

Schindler G, Patzak U, Brinkhaus B, von Nieciecki A, Wittig J, Krähmer N, Glöckl I, Veit M. Urinary excretion and metbolism of arbutin after oral administrativ of arctosptaphylos uvae ursi extract as film-coated tablets and aqueous solution in healthy humus. J Clin Pharmacol. 2002; 42(8): 920-927.

Sivak H. (2013) What is Arbutin? The most common skin lightener. Dostupné na: http://www.ebay.com/gds/What-is-Arbutin-The-most-common-skin-lightener-/10000000012957788/g.html

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora Prof. Patocka
Túje a jejich obsahové látky

  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace