Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5239 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tridentochinon a tridentorubin: pigmenty klouzku tridentského
Publikováno: Pondělí, 04.04. 2016 - 10:56:23 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tridentochinon a tridentorubin: pigmenty klouzku tridentského

Jiří Patočka

     Klouzek tridentský (Suillus tridentinus) je chutná jedlá houba, vázaná na modříny, s kterými tvoří mykorhizu. Roste vzácně od června do listopadu na alkalických, vápenitých půdách. U nás je znám z Jižních Čech, Lounska a Teplicka. Je uvedený v Červeném seznamu makromycetů ČR v kategorii EN (ohrožený druh) (Holec a Beran, 2006).



    Je to poměrně velká houba, s kloboukem o průměru až 15 cm, který je polokulovitý a později klenutý. Jeho barva je zprvu žlutooranžová a později oranžová, s hnědo-rezavými nebo hnědo-červenými šupinkami. Pokožka je jen částečně loupatelná. Rourky jsou přirostlé a na vrcholu třeně přecházejí v síťku, špinavě nažloutlé nebo oranžově rezavé, ve stáří až rezavě hnědé. Póry jsou červeno oranžové, ve stáří oranžově rezavé. Třeň je až 10 cm vysoký o průměru kolem 2 cm. Dužnina je bledě naoranžovělá, na řezu někdy slabě červená. Vůně je nenápadná, chuť mírná až trochu nakyslá (Holec et al., 2012).
      Důvodem převažující barvy klouzku tridentského je přítomnost cihlově červeného pigmentu zvaného tridentochinon. Ten se skládá z p-benzochinonu kondenzovaného s tetrahydrofuranem (Besl et al., 1975) a jak prokázala hmotnostní spektra, v jeho molekule je přítomen 13-uhlíkový polynenasycený ansa-řetězec (Schwarz et al., 1976). Tridentochinon je schopen kondenzace s geranylgeranylpyrofosfátem za vzniku dalšího červeného barviva tmavší barvy, které bylo nazváno tridentorubin (Lang, 2002). Změnami ve vzájemném poměru obou barviv v průběhu růstu plodnice lze vysvětlit rozdíly barev mezi mladými a starými houbami, resp. menší odlišnosti v závislosti na lokalitě (Lang et al., 2008).

Literatura
Besl H, Hecht HJ, Luger P, Pasupathy V, Steglich W. Pilzpigmente, XXIII. Tridentochinon, ein [13](3, 6) Benzofuranophan aus Suillus tridentinus (Boletales). Chemische Berichte, 1975; 108(12): 3675-3691.
Holec J, Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [Red list of fungi (macromycetes) of the Czech Republic]. – Příroda 2006;  24: 1-282.
Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 2012; 624 s.
Lang M. Biosynthese und Synthese von Sekundärmetaboliten aus den Pilzen Suillus tridentinus, Suillus bovinus und Stephanospora caroticolor (Ludwig-Maximilians-Universität München , Doctoral dissertation, 2002, 302 s.
Lang M, Mühlbauer A, Gräf C, Beyer J, Lang‐Fugmann S, Polborn K, Steglich W. Studies on the structure and biosynthesis of tridentoquinone and related meroterpenoids from the mushroom Suillus tridentinus (Boletales). Eur J Org Chem. 2008(5): 816-825.
Pasupathy V. (1975). Tridentochinon, ein [13](3, 6) Benzofuranophan aus Suillus Tridentinus (Boletales).
Schwarz H, Pasupathy V, Steglich W. (1976). Pilzpigmente. XXV—Massenspektrometrische Untersuchung Polyisoprenoider Ansabenzochinone. Organic Mass Spectrometry, 1976; 11(5): 472-478.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace