Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4231 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Slzivky (Hebeloma), jedovaté houby
Publikováno: Úterý, 26.07. 2016 - 08:50:35 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Slzivky (Hebeloma), jedovaté houby

Jiří Patočka

     Slzivky (Hebeloma) je rod lupenitých hub, rozšířený po celé Evropě (Nilsson a Persson, 1977; Phillips, 1988) a Severní Americe, ale houby tohoto rodu byly zavlečeny i do Austrálie (Phillips, 1991). Jejich český název pochází z faktu, že za vlhkého počasí se na spodních částech lupenů tvoří malé kapičky vody. Houby vypadají, jako by slzely. Slzivky jsou nejedlé, středně jedovaté a u člověka způsobují gastrointestinální typ otravy (North, 1967; Trestrail, 1991). Otravy však nejsou časté. Houby mají nevalnou chuť a málokdo je proto sbírá. Prvé příznaky otravy se objevují 30 min až 2 hodiny po požití a otrava má podobu prudké gastritidy (Price, 1927).



     Rod Hebeloma je početný, jen v Evropě roste těchto hub několik desítek druhů a ani v ČR nejsou vzácné. Nejhojnější a díky tomu i nejznámější je slzivka oprahlá (Hebeloma crustuliniforme), poměrně velká houba s kloboukem o průměru až 90 mm, rostoucí hojně pod různými listnáči. Z dalších slzivek roste v našich lesích slzivka ředkvičková (H. sinapizans), kořenující (H. radicosum), zatvrdlá (H. senescens), sladkovonná (H. sacchariolens) nebo opásaná (H. mesophaeum).
     O přírodních chemických látkách zodpovědných za jedovatost slzivek toho moc známo není, ale zdá se, že to jsou převážně neobvyklé seskviterpeny nebo triterpenoidní glykosidy (Benjamin, 1995). V slzivce oprahlé a slzivce obrané (H. spoliatum) byly např. nalezeny toxické deriváty crustulinolu. 3-Acetyl-2-(3'-hydroxy-3'-methyl)glutarylcrustulinol, 3,21-diacetyl-2-(3'-hydroxy-3'-methyl)glutarylcrustulinol a 3-acetyl-2-(3'-hydroxy-3'-methyl)glutarylanhydrocrustulinol (Fujimoto et al., 1992).
     V slzivce Hebeloma longicaudum byly nalezeny seskviterpenické deriváty karyofyllenu (Wichlac et al., 1999) a v slzivce Hebeloma vinosophyllum toxické triterpenoidní glykosidy zvané hebevinosidy (Fujimoto et al., 1986, 1987). Už jich byla nalezena a identifikována slušná řada. Jsou to převážně deriváty 19-norlanosta-5,24-dienu a navzájem se liší různými cukernými složkami (Bocchi et al., 1992).

Literatura
Benjamin DR. Hebeloma crustuliniforme. pp. 362–363. in: Mushrooms: poisons and panaceas.  A handbook for naturalists, mycologists and physicians. New York: WH Freeman and Company, 1995.
Bocchi M, Garlaschelli L, Vidari G, Mellerio G. New farnesane sesquiterpenes from Hebeloma senescens. J Nat Prod. 1992; 55(4): 428-431.
Fujimoto H, Hagiwara H, Suzuki K, Yamazaki M. New toxic metabolites from a mushroom, Hebeloma vinosophyllum. II. Isolation and structures of hebevinosides VI, VII, VIII, IX, X, and XI. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1987; 35(6): 2254-2260.
Fujimoto H, Suzuki K, Hagiwara H, Yamazaki M. New toxic metabolites from a mushroom, Hebeloma vinosophyllum. I. Structures of hebevinosides I, II, III, IV,  and V. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1986; 34(1): 88-99.
Fujimoto H, Takano Y, Yamazaki M. Isolation, identification and pharmacological studies on three toxic metabolites from a mushroom, Hebeloma spoliatum. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1992; 40(4): 869-872.
Nilsson S, Persson O. Fungi of Northern Europe 2: Gill Fungi. Penguin Books, 1977.
North P. Poisonous Plants and Fungi in colour. Blandford Press & Pharmacological Society of Great Britain, 1967.
Phillips R. Mushrooms of Great Britain and Europe. Pan Books, 1985.
Phillips R. Mushrooms of North America. Little, Brown & Co., 1991.
Price HW. Mushroom poisoning due to Hebeloma crustuliniforme. Am J Dis Childhood 1927; 34: 441-442
Trestrail JH. Mushroom poisoning in the United States-an analysis of 1989 United States Poison Center data. Clin Toxicol. 1991; 29(4): 459-465.
Wichlacz M, Ayer WA, Trifonov LS, Chakravarty P, Khasa D. A caryophyllene-related sesquiterpene and two 6,7-seco-caryophyllenes from liquid  cultures of hebeloma longicaudum. J Nat Prod. 1999; 62(3): 484-486.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 18

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace