Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8087 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Pseudoxylallemyciny: cyklické tetrapepidy neobvyklé struktury
Publikováno: Sobota, 27.08. 2016 - 12:09:23 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Pseudoxylallemyciny: cyklické tetrapeptidy neobvyklé struktury

Jiří Patočka


    Pseudoxylallemyciny A-F jsou cyklické tetrapeptidy, v jejichž molekule jsou dva allenové fragmenty. Takové látky jsou v přírodě poměrně vzácné. Látky byly izolovány z houby dřevnatky Pseudoxylaris sp. X802, která roste v houbových zahrádkách termitů.



    Termiti obývají Zemi již více než 100 milionů let, a přesto, že jejich tělesná stavba připomíná mravence, nemají tyto řády téměř nic společného. Termiti jsou blízce příbuzní švábů. Jsou to dokonalí stavitelé, kteří budují svá klimatizovaná termitiště se složitou vnitřní strukturou, která umožňuje udržovat téměř stálou vnitřní teplotu. Termiti se živí nejrůznější rostlinnou potravou jako jsou trávy, dřevo nebo dokonce trus býložravců. Jsou totiž za pomocí mikroorganismů ve svých střevech trávit celulózu (Brune a Dietrich, 2015).
    Unikátním zdrojem potravy termitů jsou houby, které si sami pěstují ve specializovaných částech termitiště, zvaných houbové zahrady. Tyto zahrady vypadají jako by byly z jiného světa. Takových zahrad má každá kolonie několik a spojené jsou navzájem důmyslným systémem chodeb. Dělnice termitů je udržují v dokonalém stavu a starají se, aby na nich bylo stále dostatek plodnic hub, které jsou oblíbenou pochoutkou termitů. Jsou to specializované houby, které nacházíme jen v těchto zahrádkách termitů (Termitomyces) (Rouland et al., 2008) a dřevnatka Pseudoxylaria sp. X802 je v nich spíše nežádoucím hostem.
     Pseudoxylallemyciny A-F, které byly z této dřevnatky izolovány, mají nejen planární strukturu a zajímavé biologické účinky. Vykazují antifungální aktivitu proti ostatním houbám (tím vlastně ničí žádoucí houby v zahradách termitů), ale mají i vlastnosti antibakteriální, antiproliferativní a cytotoxické (Guo et al., 2016).

Literatura
Brune A, Dietrich C. The gut microbiota of termites: digesting the diversity in the light of ecology and evolution. Ann Rev Microbiol. 2015;  69: 145-166.
Guo H, Kreuzenbeck NB, Otani S, Garcia-Alteres M, Dahse HM, Weigel C, Aanen DK, Hertweck C, Poulsen M, Beemelmanns C. Pseudoxyůallemycins A-F, cyclic tetrapeptides with rare allenyl modifications isolated from Pseudoxalaria sp. X802. A competitor of fungus-growing termite cultivars. Org Lett. 2016; 18: 3338-3341.
Rouland-Lefèvre C, Inoue T, Johjima T. (2006). Termitomyces/termite interactions. In Intestinal microorganisms of termites and other invertebrates. Springer Berlin Heidelberg, 2006; pp.  335-350.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace