Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7863 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Flavoalkaloidy tropického fikusu Ficus pantoniana
Publikováno: Pátek, 16.09. 2016 - 18:14:22 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Flavoalkaloidy tropického fikusu Ficus pantoniana

Jiří Patočka

     Ficus pantoniana je 3-6 m vysoký popínavý strom, původem z Austrálie. Roste v nížinných pralesech severního Queenslandu a poprvé byl popsán botanikem Georgem Kingen v roce 1887. Má střídavé, vejčité, tupé či krátce zašpičatělé listy, dlouhé 8 – 13 cm, široké 4 – 7 cm, báze je zaoblená, žilnatinu tvoří 5 - 8 párů žilek, řapíky jsou dlouhé 1,5 – 3 cm; plody jsou stopkaté, kulovité, o průměru 1 - 1,5 cm, bazální listeny dlouhé 2 mm (Valtr, 2016).
    F. pantoniana je zdrojem flavonových alkaloidů ficinu, isoficinu a phyllospadinu (Johnson et al., 1965), který byl také nalezen v mořské řase Phyllospadix iwatensis (Takagi et al., 1980). Všechny tyto látky již byly připraveny také synteticky (Anjaneyulu a Govindachari, 1969; Leete, 1982). Flavoalkaloidy jsou unikátní skupinou přírodních molekul, která spojuje flavonoidy s alkaloidy. Flavolkaloidy jsou výsledkem konvergence odlišných biosyntetických drah (Blair et al., 2016).



    Flavoalkaloidy jsou důležitou skupinou přírodních produktů, které mají slibné léčivé vlastnosti. Jsou také inspirací pro syntetické analogy, z nichž flavopiridol (Sanofi) a P-276-00 (Piramal), již dosáhly k pokročilé fázi klinického vývoje pro léčbu rakoviny. Flavopiridol (Alvocidib; L868275, HMR-1275, NSC 649890 Sanofi-Aventis + NCI) je schválen jako lék pro léčbu chronické lymfatické leukémie a v současné době prochází II. Fází klinického zkoušení pro monoterapii a také při kombinovaných režimech s tradičními chemoterapií. Látka P-276-00 je v současné době ve II. fázi klinických studií pro pokročilé novotvary a mnohočetný myelom. Flavopiridol prokázal in vitro silnou a specifickou inhibici různých cyklin-dependentních kináz a blokování buněčného cyklu v G1/ S a G2/ M fázi. Předklinické studie prokázaly schopnost flavopiridolu indukovat programovanou buněčnou smrt, a bylo prokázáno, že podporuje diferenciaci, inhibuje angiogenní procesy a moduluje transkripční faktory (Jain et al., 2012).

Literatura

Anjaneyulu B, Govindachari CR. Sythesis of (±) ficine. Tetrahedron letters, 1969; 10(33): 2847-2848.
Blair LM, Calvert MB, Sperry J. Flavoalkaloids – Isolation, biological aktivity, and total synthesis. The alkaloids: Chemistry and Biology. 2016, in press.
Jain SK, Bharate SB, Vishwakarma RA. Cyclin-dependent kinase inhibition by flavoalkaloids. Mini Rev Med Chem. 2012; 12(7): 632-649.
Johns SR, Russel JH, Heffernan ML. Ficine, a novel flavonoidal alkaloid from Ficus pantoniana. Tetrahedron letters, 1965; 6(24): 1987-1991.
Leete E. A One-Step Synthesis of Ficine and Isoficine. J Nat Prod. 1982; 45(5): 605-607.
Takagi M, Funahashi S, Ohta K, Nakabayashi T. Phyllospadine, a new flavonoidal alkaloid from the sea-grass Phyllospadis iwatensis. Agric Biol Chem 1980; 44(12): 3019-3020.
Valtr P. Květen světových regionů v ekologických souvislostech. Austrálie a Nový Zéland vč. Melanésie, Mikronésie, Polynésie a Antarktida. 2016. 802 s. Dostupné na: http://www.urbioprojekt-valtr.cz/download1/KvetenaAustralie.pdf

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace