Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4033 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů KRT: Vitaminy rozpustné ve vodě
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 07.12. 2015 - 08:58:49 (9477061 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 28449 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Vitaminy rozpustné ve vodě

Bc. Monika Rosová

    V úvodu práce bych chtěla uvést základní údaje a přiblížit celkovou problematiku o vitaminech, jejich zastoupení v lidském organismu a zmínit se krátce o historii. Lidé získávají pomocí potravy různé esenciální a organické prvky, které jsou nezbytné pro základní fungování lidského organismu. V potravě jsou zastoupeny v malém množství, čímž se liší od esenciálních aminokyselin a mastných kyselin.
    V dnešní době známe celkem 13 vitaminu, které se dělí do následujících 2 skupin. První skupinou jsou vitaminy rozpustné v tucích (A,D,E,K) a do druhé skupiny patří B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 a C, což jsou hydrofilní vitaminy rozpustné ve vodě a těmi se budu v mé práci zabývat (1).

CHCETE-LI OTEVŘÍT PREZENTACI, KLIKNĚTE ZDE

 

  Články studentů KRT: Chemické látky v kosmetických přípravcích
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 01.12. 2015 - 11:22:21 (9481583 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 32766 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Chemické látky v kosmetických přípravcích

Bc. Radka Brůžková

1. Úvod
    Kosmetické prostředky se staly neoddělitelnou součástí dnešní civilizované společnosti. Téměř každý člověk denně používá alespoň jeden z nich. Nutno podotknout, že mnozí z nás si s jedním nevystačí a používají jich daleko větší množství. Počínaje ranním čištěním zubů pastou a mytím rukou mýdlem, přes různé denní krémy, make – up, řasenky, stíny, tělová mléka, antiperspiranty až po večerní odličovací mléka a noční krémy. Bez těchto produktů bychom si už nejspíše ani nedokázali náš každodenní život představit. Uvědomujeme si, ale, jaké je chemické složení těchto výrobků? Dáváme do souvislosti pojmy krása a zdraví?

 

  Články studentů KRT: Toxické látky v potravinách
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 23.11. 2015 - 11:28:16 (9473080 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 15374 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Toxické látky v potravinách

Bc. Veronika Růžičková

Jídlo a pití znamená pro člověka životně důležitý zdroj energie a živin. Způsob stravování se však za poslední desetiletí rapidně změnil a za účelem prodloužení trvanlivosti či zlepšení senzorických vlastností se do potravin přidává nepřeberné množství chemických látek, které tento účel splňují. V potravinách už tedy nejsou obsaženy pouze látky zdraví prospěšné, ale také látky antinutriční či toxické. Oba typy látek mohou v závislosti na velikosti dávky způsobit vážná onemocnění či poškození organismu (7, 13). Tyto látky lze rozdělit na přirozené toxické a antinutriční látky a cizorodé. Mezi cizorodé látky řadíme aditiva neboli látky přídatné, které jsou záměrně přidávány do potravin za účelem zvýšení její kvality. Naopak látky kontaminující neboli kontaminanty, se dostávají do potravin náhodně při výrobě, skladování, dopravě či jakékoli manipulaci s potravinou (7). Přirozené látky se naopak v potravinách vyskytují bez jakéhokoliv zásahu člověka, a již svou podstatou mohou ohrozit lidské zdraví. Škodlivý účinek těchto látek závisí na jejich toxicitě a množství, které se dostane do lidského organismu. Nejčastějšími branami vstupu těchto látek jsou sliznice respiračního a alimentárního ústrojí a kůže (8).

 

  Články studentů KRT: Vitaminy rozpustné v tucích
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 17.11. 2015 - 14:17:05 (9467386 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 11999 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Vitaminy rozpustné v tucích

Bc. Petra Persanová

     Vitaminy jsou látky nezbytné pro zdraví člověka. Bez nich by tělo nemohlo řádně fungovat a díky jejich nedostatku by podlehlo různým nemocem. Už ve 4. století před Kristem věděli lékaři, že určitá strava je vhodnou prevencí různých nemocí. Například nedostatek vitaminů C může vyvolat kurděje. Jediné dva vitaminy, jejichž výhradním zdrojem není potrava, jsou vitaminy D a K, které si tělo samo vytváří.(1)

 

  Články studentů KRT: Kapsaicin
Autor: Prof. Patocka - Středa, 24.06. 2015 - 12:53:05 (9500796 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7229 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Kapsaicin

Bc. Alena Válková

     Kapsaicin, který obsahují papriky rodu Capsicum, je pálivý fenylalkylamidový alkaloid, 8-methyl-N-vanillyl-trans-6-noneamid. V roce 1816 jej izoloval P. A. Buchthol z paprik. Čistý kapsaicin je krystalická, hydrofobní (ve vodě nerozpustná) bezbarvá látka. Hlavním úkolem kapsaicinu v paprice je odpuzování býložravců, hmyzu a parazitických hub (Monsereenusorn et al., 1982). U člověka působí na zvláštní membránové bílkoviny – tzv. vaniloidní (kapsaicinové) receptory, které se, zařazují, do velké skupiny iontových kanálů TRP (transient receptor potentials) pro vápník a sodík (Conway, 2008).

KAPSAICIN

 

  Články studentů KRT: Nefrotoxicita jodových kontrastních látek
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 09.06. 2015 - 08:29:14 (9463753 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 5536 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Nefrotoxicita jodových kontrastních látek

Bc. Petr Balta

    Protože většina měkkých tkání lidského těla absorbuje rentgenové záření téměř stejně, vpravuje se před RTG vyšetřením do tkání látka, která se absorpční schopností liší od absorpční schopnosti měkkých tkání. Tuto látku nazýváme kontrastní látkou. Významnou skupinou kontrastních látek jsou organické sloučeniny s větším počtem atomů jodu v molekule, které bývají označovány jako jodové kontrastní látky. Obvykle obsahují benzenové jádro, na které jsou navázány 3 atomy jodu.

 

  Články studentů KRT: Oxid uhelnatý – tichý zabiják
Autor: Prof. Patocka - Středa, 03.06. 2015 - 08:36:09 (9485132 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7539 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Oxid uhelnatý –  tichý zabiják

Bc. Josef Petrův

     Otrava oxidem uhelnatým (CO) je významným problémem ve většině vyspělých zemí světa. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezbarvý a nedráždivý plyn bez chuti a zápachu, není divu, že zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě (Pach et al., 1990; Fleta Zaragozano et al., 2005). Ve Spojených státech amerických se jedná častěji o úmyslnou otravu a oxid uhelnatý je dlouhodobě na jednom z prvních míst mezi příčinami úmrtí (Hampson, 2005).

 

  Články studentů KRT: 2,3,3,3-Tetrafluoroprop-1-en: nové chladivo do klimatizačních jednotek automobil
Autor: Prof. Patocka - Pondělí, 18.05. 2015 - 10:40:12 (9457520 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6567 bytů | Hodnocení: 5)
Krizová radiobiologie a toxikologie

2,3,3,3-Tetrafluoroprop-1-en: nové chladivo do klimatizačních jednotek automobilů a pochybnosti o jeho bezpečnosti

Bc. Martin Petrák

     Většina majitelů aut vůbec netuší, jak jejich klimatizace pracuje a o tom, že obsahuje chladící kapalinu na bázi fluorovaných uhlovodíků nic neví. Tato kapalina musí splňovat řadu výkonových parametrů, nesmí mít korozívní účinky a musí být šetrná k životnímu prostředí. Výrobci automobilů se proto snaží, aby jejich automobily co nejméně zatěžovaly naše životní prostředí.

 

  Články studentů KRT: Kokain a jeho historie
Autor: Prof. Patocka - Úterý, 12.05. 2015 - 00:00:00 (9502076 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 7048 bytů | Hodnocení: 4.2)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Kokain a jeho historie

Bc. Marek Palkovič

     Kokain je rostlinný tropanový alkaloid (benzoylmethylekgonin ) z jihoamerického keře Erythroxylon coca (koka pravá). Účinkuje jako silné stimulancium a lokální anestetikum, navozuje euforii, pocit vzrušení, radosti a rozjasněné mysli, stupňuje sebedůvěru, sebejistotu, družnost a iniciativu a zlepšuje schopnost soustředit se. Z těchto důvodů je zneužíván jako droga. Může však také narušit sebekontrolu a objektivitu myšlení, podnítit neklid a agresi. Představuje i riziko pro kardiovaskulární systém, protože vyvolává hypertenzi, tachykardii a může způsobovat arytmie. Dlouhodobé zneužívání kokainu vede k výrazné psychické závislosti.

KOKAIN
 

  Články studentů KRT: Bolševník velkolepý – nebezpečná jedovatá invazní rostlina
Autor: Prof. Patocka - Středa, 06.05. 2015 - 10:13:37 (9482727 čtenářů) (Zobrazit celý článek | 6423 bytů | Hodnocení: 4.66)
Krizová radiobiologie a toxikologie

Bolševník velkolepý – nebezpečná jedovatá invazní rostlina

Bc. Jolana Pokorná

     Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) z čeledi miříkovitých není původním rostlinným druhem, vyskytujícím se na našem území. Pravděpodobně se rozšířil ze zámecké zahrady v Lázních Kynžvart po roce 1815, kde byl vysazen jako okrasná rostlina, pocházející ze západního Kavkazu. První zmínky o výskytu ve volné přírodě v okolí Kynžvartu pocházejí od roku 1877. V roce 1950 bylo evidováno 9 míst, v současnosti je jich oficiálně 600, ale předpokládaných lokalit bude několikanásobně více (střední a západní Čechy, Slavkovský les).

 
76 článků (8 stránek, 10 článků na stránku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Přejít na:

  Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

  Anketa
Jak se Vám líbí?

Velmi zajímavý
Zajímavý
Průměrný
Nezajímavý



Výsledky
Další ankety

Účastníků 3434

  Kategorie
· Všechny rubriky
· Články doktorandů
· Články mých kolegů
· Články příznivců
· Články studentů ART
· Články studentů KRT
· Články vlastní

  Nejčtenější článek
Nejčtenějším článkem dnes je:

Srdečník obecný: Zdroj významných bioaktivních sloučenin

  Starší články
Úterý, 17.01.
· Nebezpečné chemické látky v čisticích prostředcích
Úterý, 10.01.
· Nebezpečné chemické látky v kosmetických přípravcích
Sobota, 07.01.
· Pesticidy
Pondělí, 02.01.
· Jedy mikromycet v potravinách a potravinářských surovinách
Pátek, 23.12.
· Antinutrienty a environmentální zdraví
Úterý, 20.12.
· Kde se berou toxické látky v potravinách?
Pondělí, 12.12.
· Význam antioxidantů ve výživě
Čtvrtek, 10.11.
· Alergie a intolerance na potraviny
Sobota, 09.07.
· Bhópál
Středa, 22.06.
· Otrava oxidem uhelnatým
Pátek, 10.06.
· Škodlivé látky v čistících prostředcích
Čtvrtek, 11.02.
· Antioxidanty v lidské výživě
Čtvrtek, 28.01.
· Antioxidanty
Středa, 20.01.
· Potravinové alergie a intolerance na lepek
Středa, 13.01.
· Antibiotika v potravinách, zejména v medu
Neděle, 10.01.
· Potravinové alergie a intolerance
Neděle, 03.01.
· Makronutrienty
Sobota, 26.12.
· Jedy vyšších hub
Sobota, 19.12.
· Aditiva v potravinách: antioxidanty
Úterý, 15.12.
· Rezidua pesticidů v potravinách
Pondělí, 07.12.
· Vitaminy rozpustné ve vodě
Úterý, 01.12.
· Chemické látky v kosmetických přípravcích
Pondělí, 23.11.
· Toxické látky v potravinách
Úterý, 17.11.
· Vitaminy rozpustné v tucích
Středa, 24.06.
· Kapsaicin
Úterý, 09.06.
· Nefrotoxicita jodových kontrastních látek
Středa, 03.06.
· Oxid uhelnatý – tichý zabiják
Pondělí, 18.05.
· 2,3,3,3-Tetrafluoroprop-1-en: nové chladivo do klimatizačních jednotek automobil
Úterý, 12.05.
· Kokain a jeho historie
Středa, 06.05.
· Bolševník velkolepý – nebezpečná jedovatá invazní rostlina

Starší články

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Informace

Powered by UNITED-NUKE

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace