Ajowan: kulinářské využití a medicína
Publikováno: Neděle, 20.03. 2022 - 08:21:20
Téma: prof Patočka


Ajowan: kulinářské využití a medicína

Jiří Patočka

     Trachyspermum ammi neboli adžvan, adžvajen, adžvain či ajowan je jednoletá rostlina z rodu Trachyspermum z čeledi miříkovitých. Rostlina je známa jako koptský kmín a v češtině pro ni existuje neuvěřitelný název drsnoplodík moravčinovitý. Rostlina pochází z východního Středomoří, snad z Egypta. Postupně se rozšířila přes Blízký východ až do Indie, kde roste po celé Indii a většinou se pěstuje v Gudžarátu a Rádžastánu. Listy i plody se používají v gastronomii (Bairwa et al., 2012). 

     Rostlina má drobné oválné semenovité plody, které připomínají semena jiných rostlin z čeledi Apiaceae, jako je kmín nebo fenykl. Mají hořkou, ostrou chuť připomínající anýz a oregano a vůni shodnou s tymiánem. I malé množství plodů silně ovlivní chuť a vůni jídla. V indické kuchyni je častou ingrediencí ve směsi koření smaženého na oleji či másle, zvaného baghaar, které se používá k dochucování pokrmů z čočky (Van Wyk, 2014). V Afghánistánu se plody adžvanu sypou na chléb a různé sušenky.    Adžvan se také používá v lidové medicíně pro prevenci infekcí a křečí, zlepšuje trávení, zmírňuje astma a působí jako afrodiziakum. Má antibakteriální a fungicidní účinky, plody i esenciální olej se používají pro podporu pocení, jako diuretikum, na podporu vykašlávání nebo jako tonikum. Je využíván při léčbě řady nemocí, např. kašle, chřipky, nachlazení, astmatu, cholery, průjmu, koliky, poruch trávení, ale také artritidy, otoků a revmatismu. Semena mají stimulační, protikřečové a karminativní vlastnosti a tradičně se používají jako účinný prostředek při plynatosti, atonické dyspepsii, průjmu, břišních nádorech, bolestech břicha apod. Moderní medicína prokázala, že adžvan má různé farmakologické účinky, jako je antifungální, antioxidační, antimikrobiální, antinociceptivní, cytotoxický, hypolipidemický, antihypertenzní, antispasmodický, broncho-dilatační účinek a gastroprotektivní účinek (Ramaswamy et al., 2010; Rahamouz-Haghighi et al., 2022), ale je to také diuretikum, abortivum, antitusikum, anthelmintikum a antifilarikum. Zajímavý je anxiolytický a antidepresivní účinek adžvanu, srovnatelný a diazepamem a imipraminem (Aziz et al., 2022).
     Farmakochemický průzkum odhalil přítomnost mnoha fytochemických složek, zejména sacharidů, glykosidů, saponinů, fenolových sloučenin, těkavých olejů (thymol, γ-terpinen, p-cymen. α- a β-pinen, karvakrol, limonen a cis-β-terpineol), bílkoviny, tuky, vlákninu a minerální látky (vápník, fosfor, železo) a také kyselinu nikotinovou (Chahal et al., 2017). Vzorce některých významných obsahových látek adžwanu jsou zde:
Literatura
Aziz S, Khatoon H, Sheikh J, Anser H, Rehman H, Adil A. Aqueous and ethanolic extracts of trachy spermum ammi exhibit comparable antidepressant and anxiolytic effect to imipramine hydrochloride and diazepam. J Appl Pharm. 2022; 4: 1-10.
Bairwa R, Sodha RS, Rajawat BS. Trachyspermum ammi. Pharmacognosy Reviews, 2012; 6(11): 56.
Chahal KK, Dhaiwal K, Kumar A, Kataria D, Singla N. Chemical composition of Trachyspermum ammi L. and its biological properties: A review. J Pharmacognosy Phytochemistry, 2017; 6(3): 131-140.
Rahamouz-Haghighi S, Asadi MH, Baghizadeh A.  Antiproliferative and antibacterial properties of methanolic extract and essential oil of Trachyspermum ammi and Foeniculum vulgare seeds on gastric cancer, Artemia salina larvae and pathogenic bacteria. In press.
Ramaswamy S, Sengottuvelu S, Sherief SH, Jaikumar S, Saravanan R, Prasadkumar C, Sivakumar T. Trachyspermum ammi fruit. Int J Pharm Bio Sci. 2010;  1: 1.
Van Wyk BE. Culinary herbs and spices of the world. University of Chicago Press, 2014.


Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1244