Vstavač kukačka: rostlina roku 2021
Publikováno: Sobota, 21.05. 2022 - 09:32:20
Téma: prof Patočka


Vstavač kukačka: rostlina roku 2021

Barbora Plašilová, Radoslav Patočka

     Vstavač kukačka (Orchis morio) je drobnější, ale velice krásná orchidej z čeledi vstavačovitých. V minulosti byl vstavač kukačka jedním z nejhojnějších druhů vstavačů v Čechách a na Moravě, ale ani on se nevyhnul negativním zásahům člověka do krajiny. Úbytek začal být pozorován již v druhé polovině 20. století a k roku 1980 byl v Čechách i na Moravě zaznamenán 60% úbytek historických lokalit. Úbytek však stále pokračuje a z některých oblastí již tato orchidej zcela vymizela. Vstavač kukačka (O. morio) je podle prováděcí vyhlášky MŽP ČR 395/92 Sb. i podle Červeného seznamu IUCN označován jako silně ohrožený druh (Štípková a Kindlmann, 2021).

Kvetoucí vstavač kukačka (Orchis morio) v CHKO Slavkovský les. Foto: Ing. Barbora Plašilová



     V Čechách je dosud jedním z nejvýznamnějších území výskytu vstavače kukačky Předšumaví a navazující Horažďovicko a Blatensko. Početná populace vstavače kukačky dosud existuje na mezofytních lukách v katastrálním území Svatého Pole u Horažďovic, kde každým rokem vykvete kolem 10 tisíc rostlin. Menší lokality jsou také na Prachaticku a Sušicku, kde dosud také existují životaschopné populace. Několik menších lokalit s výskytem této orchideje se nachází v Českém středohoří na Bohyňských ladech a v Karlovarském kraji. Za nejbohatší lokalitu je považována CHKO Slavkovský les, kde při sčítání v roce 2020 bylo nalezeno 8 597 kukaček. Rekordním rokem byl rok 2021, kdy bylo napočítáno 18 935 kukaček na lokalitě Palič a 11 342 kukaček na lokalitě PP Těšovské pastviny. V roce 2022 bylo na lokalitě Palič napočítáno 8 470 jedinců a na PP Těšovské pastviny 7 108 jedinců. Jak vidíme, počty v jednotlivých letech kolísají. Záleží na celkovém průběhu jara, ale také na managementech, které se na lokalitě provádějí. Ve Slavkovském lese byla pořízena i naše fotografie kukačky, kde vedle sebe rostou normální rostliny i její velice vzácná albinická forma.
     Kvetoucí vstavače kukačky (Orchis morio) v CHKO Slavkovský les. Mezi rostlinami s fialovými a ojediněle také růžovými květy se vzácně objevují i bíle kvetoucí jedinci, tzv. albíni. Foto: Ing. Barbora Plašilová
    Na Moravě je několik nalezišť v Hanácké pahorkatině a Beskydském podhůří. Neznámější lokalitou střední Moravy je PR Malý Kosíř nedaleko lázní Slatinice na Hané. Na jižní Moravě byl souvislejší výskyt zaznamenán pouze v Bílých Karpatech a v Moravském podhůří Vysočiny (horním Podyjí). Na zbytku území Moravy se vyskytuje spíše sporadicky. Jako například v Národním Parku Podyjí na území PP Cínová hora, na vysočině v obci Heraltice (PP Kamenný vrch), na jižně orientovaných loukách a pastvinách NPP Švařec. Na Tišnovsku je uváděna lokalita tundrovitá pastvina PP Dobrá studně v Ochoze u Tišnova. 
     Vstavač kukačka, tato dříve na území České republiky hojná rostlina, která nyní patří mezi zákonem chráněné a kriticky ohrožené druhy naší květeny, byla hlavním výborem České botanické společnosti vybrána jako jedna z našich původních a nejkrásnějších orchideí a byla zvolena jako rostlina roku 2021 (Jersáková a Průša, 2021).
Literatura
Jersáková J, Průša D. Rostlina roku 2021 – vstavač kukačka. Živa 2021; 3: 114-116.
Štípková Z, Kindlmann P. Orchid extinction over the last 150 years in the Czech Republic. Diversity, 2021; 13(2): 78.
Zschunke P. Von „alba“ bis „viridiflora“ - zur Taxonomie und Biologie hypochromer Orchideen. Der Arbeitskrs Heim Orchid. 2021; 38 (1): 78–99.






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1272