Zvonek vousatý: sekundární metabolity
Publikováno: Úterý, 09.08. 2022 - 14:31:58
Téma: prof Patočka


Zvonek vousatý: sekundární metabolity

 Zdeňka Navrátilová, Romana Jelínková, Jiří Patočka

     Zvonek vousatý (Campanula barbata L.) je dvouletá bylina z čeledi zvonkovitých (Campanulaceae). Rostliny jsou pokryté dlouhými chlupy, dorůstají výšky 10–40 cm. Mají přímé nebo krátce vystoupavé lodyhy, kopinaté listy a stopkaté květy jednotlivé nebo v jednostranném hroznu, které kvetou od července do srpna. Koruna je trubkovitě zvonkovitá, má bledě modrou barvu a vně i uvnitř je dlouze chlupatá. Vzácně se tento druh vyskytuje v bíle kvetoucí formě. Plodem je rezavě hnědá tobolka. Zvonek vousatý roste na podhorských a horských loukách v Alpách, Karpatech a v Norsku, v ČR pouze v Hrubém Jeseníku a na Králickém Sněžníku. Dostal se tak do znaku Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zvonek vousatý je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (Kovanda, 2000; Finkenzeller, 2007). Z výsledku mapování z roku 2014 je patrné, že oproti předchozím létům se počty jedinců na lokalitách snížily (Šilllerová. 2014).

Kvetoucí zvonek vousatý, rostoucí na stráni pod Kralickým sněžníkem. CHKO Jeseníky. Foto: Ing. Romana Jelínková, Ph.D.



     V české květeně je zvonek vousatý nezaměnitelná, velmi dekorativní rostlina. V zahradách se pěstuje jen z kulturních výsevů a je sbírkovou rostlinou pro skalničkáře. V zahradě má rád vlhčí a mírně zastíněné polohy, odkloněné od přímého slunce. Vzhledem k jeho vzácnosti a jen malé pravděpodobnosti využití jako léčivé rostliny, jsou fytochemické studie vzácné.
Přesto ve Švýcarsku proběhla studie, která zjišťovala jeho sekundární metabolity. Jako nové biosloučeniny byly popsány fenylpropanoidy barbatosidy A–D a katechin barbatoflavan. Kromě toho jsou přítomny další flavonoidy (kaempferol-3-O-glukosid, kaempferol-3-O-rutinosid, kvercetin-3-O-glukosid a kvercetin-3-O-rutinosid). In vitro vykazoval barbatoflavan schopnost vychytávat volné radikály (Cuendet et al., 2001).
Chemické struktury některých sekundárních metabolitů zvonku vousatého.
Literatura
Cuendet M, Potterat O, Hostettmann K. Flavonoids and phenylpropanoid derivatives from Campanula barbata. Phytochemistry. 2001; 56(6): 631-636.
Finkenzeller X. Rostliny Alp. Academia, Praha 2007;199 p.
Kovanda  M. Campanula L. – zvonek. In: Slavík B, Chrtek J jun, Štěpánková J (eds). Květena České republiky  2000;  6: 726–748, Academia, Praha.
Šillerová A. Aktuální výskyt zvonku vousatého (Campanula barbata L.) v oblasti alpínského bezlesí v Hrubém Jeseníku. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc 2014, 55 stran.






Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1305