Muškátový oříšek
Publikováno: Neděle, 27.04. 2008 - 21:34:25
Téma: Aplikovaná radiobiologie a toxikologie


Muškátový oříšek – koření i psychotropní droga
Lucie Jelínková

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity České Budějovice

Muškátové oříšky jsou plody tropického asijského stromu muškátovníku vonného (Myristica fragrans). Zemí, ve které se dnes muškátovníky nejvíce pěstují, je Indonésie. Muškátové stromy jsou až 20 metrů vysoké, stále zelené. Mají plody, ze kterých se odstraňuje dužina a získává se tak muškátový oříšek.



Většina z nás si pod pojmem muškátový oříšek představí aromatické koření, které se v malém množství používá k dochucení různých omáček, polévek nebo masa. Najde se však určitě skupinka lidí, která si toto koření  nespojuje právě  s konzumací jídla, ale se stavy euforie a halucinacemi. Při předávkování (5 - 15 g) může docházet k projevům otravy - od nevolnosti, červenání a svědění tváří, mírných poruch vědomí až k halucinacím. Použití této drogy je však nebezpečné, spíše se jedná o nepříjemnou intoxikaci než příjemné opojení. Není také zcela jasné, která z četných účinných látek, patřících do skupiny terpenů, je za halucinace odpovědná a která z nich činí drogu jedovatou. Za toxicitu je možná zodpovědný myristicin (methoxysafrol), který vyvolá u člověka intoxikaci již v dávce 1-2 mg/kg, což je množství odpovídající 5 g muškátového oříšku. Proto je třeba před konzumací tohoto koření varovat, i když se jedná o dostupnou "drogu", kterou lze sehnat velmi snadno v každých potravinách a navíc za přijatelnou cenu (18g za 16 Kč). Intoxikace muškátovým oříškem byly hlášeny z mnoha zemí, např. Spojených států amerických, Španělska, ale také Slovenské republiky.  Všeobecně je použití této drogy považováno za velice riskantní, protože dokáže vyvolat akutní psychózu.

Vliv na psychiku trvá až 24 hodin po užití, je popisován větší efekt než u marihuany. Dostavují se zmíněné stavy euforie, sluchové a zrakové halucinace. Příjemné pocity jsou brzy vystřídány žízní, zrudnutím kůže a očí dále se dostaví malátnost, otupělost, nevolnost, deprese, vyčerpání. Uživatelé doporučují si po takovém experimentu vzít pár dní dovolené. Intoxikace vyvolaná oříškem je celkově velmi nepříjemná,  vždyť už jenom pozřít samotný muškátový oříšek ve větším množství, musí stát nemalé sebezapření. Právě díky tomu není muškátový oříšek jako dostupná psychotropní droga nijak zvlášť oblíbený.

Literatura
Demetriades AK, Wallman PD, McGuiness A, Gavalas MC. Low cost, high risk: accidental nutmeg intoxication. Emerg Med J. 2005; 22: 223-225.
Forrester MB. Nutmeg intoxication in Texas, 1998-2004. Hum Exp Toxicol. 2005; 24: 563-566.
Hallström H, Thuvander A. Toxicological evaluation of myristicin. Nat Toxins. 1997; 5: 186-192.
Kresanek J, Plackova S, Caganova B, Klobusicka Z. Drug abuse in Slovak Republic. Przegl Lek. 2005; 62: 357-360.
Maeda A, Tanimoto S, Abe T, Kazama S, Tanizawa H, Nomura M. Chemical constituents of Myristica fragrans Houttuyn seed and their physiological activities [Article in Japanese] Yakugaku Zasshi 2008; 128: 129-133.
McKenna A, Nordt SP, Ryan J. Acute nutmeg poisoning. Eur J Emerg Med. 2004; 11: 240-241.
Pérez Valdivieso JR. Acute nutmeg intoxication in Spain [Article in Spanish] Rev Esp Anestesiol Reanim. 2007; 54: 633-634.
Van Gils C, Cox PA. Ethnobotany of nutmeg in the Spice Islands. J Ethnopharmacol. 1994; 42: 117-124.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=165