Ergosterolperoxid – další účinná složka houby Ganoderma lucidum
Publikováno: Čtvrtek, 02.07. 2009 - 11:37:49
Téma: prof Patočka


Ergosterolperoxid – další účinná složka houby Ganoderma lucidum

Jiří Patočka

 

     Ganoderma lucidum, chorošovitá houba s českým názvem Lesklokorka laková, používaná již více než 2 500 let především v Číně a Japonsku (Reishi, Ling-zhi) k léčení širokého spektra nemocí, obsahuje řadu farmakologicky aktivních látek. To je důvod, proč se o ni zajímá i moderní medicína a proč houba přitahuje stále větší množství zájemců (Patočka 1999a). V současné době je droga doporučována k léčení více než dvaceti chorob a různých potíží, včetně migrény a bolestí hlavy, hypertenze, bronchitidy, asthma bronchiale, artritidy, anorexie, gastritidy, hemoroidů, diabetu, hypercholesterolemie, nefritidy, dysmenorey, hepatitidy typu B, leukopenie, kardiovaskulárních problémů, různých typů karcinomů a akutní myeloblastické leukemie (Boh et al. 2007).



Droga měla odnepaměti pověst elixíru života a její pravidelné užívání bylo spojováno s dlouhověkostí a udržováním dobré fyzické i duševní kondice. V 1. díle čínského spisu Shen Nong Ben Cao Jing, pocházejícího z let 456-536 před naším letopočtem, se zdůrazňuje, že droga zlepšuje paměť a chrání před zapomínáním (Mizuno 1996a). Z houby byla izolována řada zajímavých látek, z nichž většina je dobře rozpustná ve vodě a dá se z houby vyluhovat horkou vodou (asi 10 % váhy sušiny). To vysvětluje, proč nejčastější lékovou formou této drogy je odvar, připravovaný podobně jako čaj. Přirozeně rostoucí houba má mimořádně hořkou chuť, způsobenou přítomností lanostanových terpenoidů, ale ta se ztrácí při jejím umělém pěstování. Uměle pěstované houby jsou pak základem pro výrobu nejrůznějších potravinových doplňků jako je např. káva, čaj nebo čokoláda, aniž by byla jejich chuť ovlivňována nepříjemně hořkou pachutí. Vztah mezi hořkou chutí a farmakologickým účinkem drogy není zcela jasný. Zdá se však, že tyto hořce chutnající látky jsou zodpovědné za antialergický efekt drogy (Mizun 1996b), ale jejich nepřítomnost nemá vliv na další farmakologické účinky.
     Mezi farmakologicky nejúčinnější složky Ganodermy patří:

Glykany a proteoglykany. Byly izolovány dva polysacharid-proteinové komplexy, ganoderan A a C, které vykazují vysokou hypoglykemickou aktivitu (Hikino et al., 1989) a ve vodě rozpustné heteropolysacharidy s antitumorovou aktivitou (Mizuno 1991). Byly nalezeny i četné glykogenu podobné polysacharidy, jako např. fukogalaktan a manofukogalaktan, fukoxylomannan a xylomannoarabinogalaktan, ty však nevykazují žádnou antitumorovou aktivitu. Peptidoglykan s molekulovou hmotností kolem 100 kDa má hypotenzivní účinek a je jedním z faktorů, podílejících se na snížení krevního tlaku u hypertoniků po podání drogy.
Organické sloučeniny germania. V houbě byly nalezeny vysoké koncentrace germania a je zřejmé, že tento kov, který se v přírodě nachází jen v nepatrných množstvích, je houba schopna účinně koncentrovat ve svých plodnicích. V potravinách a různých biologických materiálech se pohybuje koncentrace germania od 0,1 do 1,0 ppm, ale v Ganoderma lucidum byly zjištěny koncentrace až 2 000 ppm. Germanium se v houbě nachází ve formě organokovové sloučeniny, karboxyetyl-germanium-seskvioxidu (Lu et al. 1998). Tato téměř netoxická organokovová sloučenina vykazuje řadu farmakologických účinků spojovaných s efektem germania na organizmus. Významná je zejména jeho antitumorová aktivita (Kaplan et al. 2004) a jeho schopnost posilovat imunitní systém (Yoshidi a Arimori, 1982).
Protizánětlivé terpenoidy. V extraktech drogy byla nalezena celá řada vysoce oxidovaných triterpenoidů. Mezi nejvýznamnější patří skupina kyseliny ganoderové a kyseliny lucidenové  (Streeper et al., 1995), látek s nimiž je spojována protizánětlivá aktivita drogy (Stavinoha et al., 1995). Až dosud bylo izolováno kolem dvaceti látek tohoto typu (Patočka 1999b). Přítomnost protizánětlivých látek vysvětluje, proč je droga doporučována při problémech s pamětí a jako léčivo při demencích. Za jednu z možných příčin demencí Alzheimerova typu jsou v poslední době uvažovány i zánětlivé procesy v mozku (Salminen et al. 2009) a podávání protizánětlivých látek je proto považováno za účinnou terapii Alzheimerovy choroby (Heneka a O'Banion 2007). Protizánětlivé triterpenoidy typu kyseliny ganoderové či lucidenové by tak mohly v budoucnu rozšířit spektrum léčiv Alzheimerovy choroby.
Ostatní biologicky aktivní látky. Mezi další biologicky aktivní látky nalezené v houbě patří některé steroidy (např. 24-cholesta-7,22-dien-3,6-diol, ganodesteron), nukleosidy a nukleotidy (5'-GMP, 5'-XMP), lektiny, volné aminokyseliny a minerály. Některé z nich se mohou podílet na dalších farmakologických aktivitách této drogy, např. jejím inhibičním účinku na agregaci krevních destiček, na imunomodulačních schopnostech apod.
Ergosterolperoxid. Ergosterol je steroidní sloučenina, jejíž přítomnost je charakteristická pro houby. Proto ani nepřekvapí, že její peroxid, 5,8-epidioxy-5α,8α-ergosta-6,22E-dien-3β-ol, byl objeven v G. lucidum (Mizushina et al. 1998; Zhang et al. 2008). Tento peroxid vykazuje silnou cytotoxickou (Chen et al. 2009) a antibakteriální aktivitu (Duarte et al. 2007) a mohl by se spolu s germaniem podílet na  antitumorové aktivitě houby. Ergosterolperoxid inhibuje růst buněk HL60 a indukuje apoptózu (Takei et al. 2005).
Literatura
Boh B, Berovic M, Zhang J, Zhi-Bin L. Ganoderma lucidum and its pharmaceutically active compounds. Biotechnol Annu Rev. 2007; 13: 265-301.
Duarte N, Ferreira  MJU, Martins M, Viveiros M, Amaral L. Antibacterial activity of ergosterol peroxide against Mycobacterium tuberculosis: dependence upon system and medium employed. Phytoterapy Res 2007; 21: 601-604.
Hikino H, Ishiyama M, Suzuki Y, Kono C. Mechanism of hypoglycemic activity of Ganoderman B: A glycan of Ganoderma lucidum fruit bodies. Plants Med 1989; 55: 423-428.
Heneka MT, O'Banion MK. Inflammatory processes in Alzheimer's disease. J Neuroimmunol 2007; 184: 69-91.
Chen YK, Kuo YH, Chiang BH, Lo JM, Sheen LY. Cytotoxic activities of 9,11- dehydroergosterol peroxide and ergosterol Peroxide from the fermentation mycelia of Ganoderma lucidum cultivated in the medium containing Leguminous plants on Hep 3B Cells. J Agric Food Chem. 2009 Jun 3. [Epub ahead of print]
Kaplan BJ, Parish WW, Andrus GM, Simpson JS, Field CJ. Germane facts about germanium sesquioxide: I. Chemistry and anticancer properties. J Altern Complement Med 2004; 10: 337-344.
Lu L, Qian Y, Hu Z, Ye Y. Study on certified reference material of germanium in Ganoderma lucidum [Article in Cinese]. Wei Sheng Yan Jiu 1998; 27: 283-284.
Mizuno T. Antitumor active substance of muschroom fungi. Based science and latest technology on mushrooms. Tokyo: Nohson Bunka Sha, 1991;121-135.
Mizuno T. Ganoderma lucidum. Food Food Ingr J Japan 1996; 167: 69-85.
Mizuno T. Oriental Medicinal tradition of Ganoderma lucidum (Reishi) in China. In: Mizuno T. Reishi Mushroom, Recent Development of Physiologically Functional Food. Tokyo: CMC Co Ltd, 1996b; 319-330.
Patocka J. Anti-inflammatory triterpenoids from mysterious mushroom Ganoderma lucidum and their potential possibility in modern medicine. Acta Medica (Hradec Kralove). 1999b; 42: 123-125.
Patočka J. Ling-zhi – zázračná houba Ganoderma lucidum. Psychiatrie 1999a; 3: 97-99.
http://www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH299/07patoc.htm
Salminen A, Ojala J, Kauppinen A, Kaarniranta K, Suuronen T. Inflammation in Alzheimer's disease: amyloid-beta oligomers trigger innate immunity defence via pattern recognition receptors. Prog Neurobiol 2009; 87: 181-194.
Streeper RT, Satsangi N, Stavinoha WB, Weintraub ST. Anti-inflammatory components of mushroom extract on Supelcosil ABZ+Plus HPLC columns. Supelco 1995;14: 5,1-3.
Takei T, Yoshida M, Ohnishi-Kameyama M, Kobori M. Ergosterol peroxide, an apoptosis-induced component isolated from Sarcodon aspratus (Berk.),  Biosci Biotechnol Biochem 2005; 69: 212-215.
Yoshidi M, Arimori I. Effects of Ge-132 in vitro on the activity of human natural killer cells. Med Biol 1982; 104: 87-89.
Zhang XQ, Pang GL, Cheng Y, Wang Y, Ye WC. Chemical constituents of the spores of Ganoderma lucidum [Article in Cinese]. Zhong Yao Cai 2008; 31: 41-44.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=240