Adenium obesum – jedovatá pouštní růže
Publikováno: Pátek, 22.07. 2011 - 09:08:42
Téma: Doktorand


Adenium obesum – jedovatá pouštní růže

Mgr. Zdeňka Navrátilová

    I růže mohou být jedovaté! Takovou růží je Adenium obesum, sukulentní keřovitá rostlina z čeledi Apocynaceae (toješťovité) (Omino a Kokwaro, 1993). Rod Adenium zahrnuje cca 6 druhů, které rostou v tropických oblastech Afriky, nejrozšířenější je A. obesum. Rostliny mají výrazně ztlustlé kmeny (obesum = tlustý), tenké větve s listy na koncích a pětičetné květy. Po poranění roní latex. Některé druhy rodu Adenium se pěstují jako okrasné rostliny, zejména A. obesum, které se vyskytuje v řadě kultivarů s velkými růžově, červeně či bíle zbarvenými květy. Podle výrazných květů je rostlina nazývána „pouštní růže“ (desert rose) (Ježek a Kunte, 2005; Wink a van Wyk, 2008).
     Všechny druhy rodu Adenium jsou jedovaté, stejně jako řada dalších rostlin z čeledi Apocynaceae. Rostliny obsahují více než 30 různých kardioaktivních glykosidů (kardenolidy a pregnanové glykosidy). Hlavním glykosidem je obebiosid B, ve větším nožství jsou dále zastoupeny 16-deacetylanhydrohonghelosid A a 16-anhydrostropesid (Yamauchi a Abe, 1990; Wink a van Wyk, 2008).



     Rostliny se tradičně používaly k lovu ryb, jako součást šípových jedů a k ordáliím. Otrava u lidí se projevuje nevolností, salivací, zažívacími potížemi a průjmy. Výrazné jsou respirační a srdeční příznaky otravy - arytmie, hypertenze a srdeční zástava (Wink a van Wyk, 2008).
Screeningem extraktů tropických rostlin bylo zjištěno, že obsahové látky Adenium obesum jsou schopné zasáhnout do Hedgehog signální dráhy. Abnormální aktivace Hh/GLI signální dráhy, která hraje důležitou roli v embryogenezi, je spojena s výskytem různých typů nádorů, proto ovlivnění této dráhy může vést k novým lékům proti rakovině. Arai et al. (2011) izolovali z Adenium obesum 17 různých srdečních glykosidů, z toho 3 nové látky. Některé látky obsažené v Adenium obesum vykazují selektivní cytotoxicitu proti některým typům nádorových buněk (Hoffmann a Cole, 1977).  
     Čeleď Apocynaceae je typická výskytem jedovatých rostlin, některé z nich se již využívají v medicíně (např. Vinca minor či Catharanthus roseus). Je pravděpodobné, že v této čeledi nalezne medicínské využití řada dalších rostlin.  

Literatura
Arai MA, Tateno C, Kovano T, Kowithayakorn T, Kawabe S, Ishibashi M. New hedgehog/GLI-signaling inhibitors from Adenium obesum. Org Biomol Chem. 2011;  9(4) 1133-1139.
Hoffmann JJ, Cole JR. Phytochemical investigation of Adenium obesum Forskal (Apocynaceae): isolation and identification of cytotoxic agents. J Pharm Sci. 1977; 66(9): 1336-1338.
Ježek Z, Kunte L. Sukulenty. Rebo Productions CZ 2005. 31-34.
Omino EA, Kokwaro JO. Ethnobotany of Apocynaceae species in Kenya. J Ethnopharmacol. 1993; 40(3): 167-180.
Wink M, van Wyk B-E.  Mind-altering and poisonous plants of the world. Timber Press, Portland, London 2008. 42.
Yamauchi T, Abe F. Cardiac glycosides and pregnanes from Adenium obesum (studies on the constituents of Adenium. I). Chem Pharm Bull (Tokyo) 1990; 38(3): 669-672.







Tento článek si můžete přečíst na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
http://toxicology.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=431